Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Cildi onaran ve gençleştiren besinler

Yaşanılan birçok etken donuk ve yorgun görünümlü bir yüze katkıda bulunabilir. Kusurlu ciltler, bakımsız saçlar size kendinizi kötü hissettirebilir. İşte tam da bu zamanlarda cildinizi yenilemelisiniz. Peki, cilt yenilemek için evde neler yapılabilir? Cilt yenileyen besinler hangileri?

Cilt bakımı medikal bakım ve kozmetik bakım olmak üzere iki biçimde yapılır. Cildinde problem olanlar mutlaka bir dermatoloji kliniğinde bakım ve temizlik yaptırmalıdır. Ciltte problem yoksa cilt bakım uzman kişilerınca ya da evde yapılacak uygulamalarla hem temizlik hem bakım yapmak mümkün. Evinizde de rahatça bakım uygulayabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyağı tamamen doğal ve iyi gelen şeylerden bir tanesi lakin cildi akneli ve yağlı olanların bunu yapmaması gerekir. Cildi doğru nemlendirmek çok mühimdir. Yaz tatili daha sonra ya da kışın soğuk rüzgardan kuruyan cildinizin yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı yalnızca bakım yaparak değil tükettiğiniz besinlerden de alabilirsiniz. Peki hangi besinler cilde iyi gelir? Cildi yenileyen besinler hangileridir? İşte merak ettiğiniz suallerın yanıtı:

CİLT YENİLEYEN BESİNLER

YUMURTA

Sabah kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, içerisinde bol miktarda protein içerisinde yer alıyor. Protein ise kolajeni besleyen bir maddedir. Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer amino asitleri de içerdiği için en kaliteli kolajen kaynaklarından biridir. Sıhhatli bir kişi her gün bir tane haşlanmış yumurta tüketerek cildini yenilemeye de katkıda bulunabilir.

SOMON

Somon balığı, iyi bir antioksidan olan serbest yağ asitleri, omega-3 yağ asitlerini içerir. Vücudumuz serbest yağ hücrelerini üretme yeteneğine sahip değildir bunları yiyecekler ile alarak cildin kalın, esnek ve nemli kalmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri kızarıklık, sivilceye neden olabilecek iltihabı da azaltır. O nedenle somon balığını haftada bir yemeğe özen göstermemizde hem genel sıhhatimiz hem de cilt sıhhatimiz için büyük yarar var.

Ayrıca Bakınız.  Bir Duyguyu Tanımak

AVOKADO

İçerisindeki Omega 3 yağ asitleri ve diğer antioksidanların yanı sıra hepsi de cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek A, B, K, ve E vitaminleri yönünden zengindir. Avokadoyu doğrayarak salataların üstünde, değişik yapılmış smotilerle yahut püre yaparak ana et yemeklerinin yanında garnitür yaparak tüketebilirsiniz.

DOMATES

Domates içinde bol miktarda likopen içerir. Likopen güçlü bir antioksidan olması ve vücudu kanser yapıcı radikal bileşiklerden arındırmasının yanı sıra, cilt üstünde de ciddi antiaging etkiye sahiptir. Likopenin tesiri ısı ve yağ ile artmaktadır. Bu nedenle; çiğ yenen domatesten ziyade hafif ısıtılmış domates rendesi ve salçada daha yoğun likopen bulunur.Cevap bırakın