Cilt kuruluğu için doğal yöntemler

0

Kuru bir cilde makyaj yapmak sandığınız kadar olay olmayabilir. Bunun Yanı Sıra cildinizde makyajın pul pul, parça parça durmasına neden …

Kuru bir cilde makyaj yapmak sandığınız kadar olay olmayabilir. Bunun Yanı Sıra cildinizde makyajın pul pul, parça parça durmasına neden olabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için kuru cildinize bazı bakımları yapmanız şart. Peki kuru cilde nasıl bakım yapmalıdır? Öğrenmek için yazımızı göz atabilirsiniz.

Kışın rüzgarlı havanın tesiri, az su içme yahut genetik olarak kuru cilde sahip olan kadınlar özellikle soğuk havalarda dikkat etmesi gerekir. Cildi yıpratmadan, kırışıkların artmasına bazı zaman cildi yaşlandıran en büyük etkenlerden biri olan kuruluğun mutlaka önlemini almalı, cildinizin yapısına uygun hem kozmetik hem de bakım ürünleri tercih etmelisiniz. İyi nemlendirilmiş cilt her zaman daha sağlık, daha genç ve daha gözalıcı görünür. Bu nedenden de yola çıkarak bugünkü hazırladığımız yazıda kuru cilde sahip olanların yapması gereken 4 temel kuralı mercek altına aldık. Her daim genç ve güzel görünmek isteyen bayanların ilgisini çekecek olan bu yazıda kuru cilde dair tüm detayları görebilirsiniz.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji kısmından Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir’e kuru cilt bakımına dair araştırılanleri sorduk. İşte Demir’in Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak’a verdiği o yanıtlar…

CİLT TEMİZLİĞİNİ ÖZENLİ BİR BİÇİMDE YAPIN

Sağlıklı ve gözalıcı görünen bir cildin sırrı iyi temizlenmiş hem de doğru bakımı uygulamış olmaktan geçer. Cildinizdeki makyajı iyi bir biçimde temizleyemediğinizde kalıntılar cildin hava ile temasını keserek kurumasına yol açacaktır. Bu sebeple sıra sıra makyajınızı temizlemeli, daha sonra yüz yıkama jeli ile yüzünüzü yıkayarak derinlemesine temizliği sağlamalısınız. Bu temizliği cilt bakım rutininize eklerseniz makyaj yapmadığınız dönemlerde da kolaylık uygulayabilirsiniz.

YOĞUN NEM SAĞLAYAN BAKIM ÜRÜNLERİNİ DENEYİMLEYİN

Cildinizdeki kuruluğu gidermek için iyi bir nemlendirici kullanmak gerekir. Kullandığınız nemlendirici ürün bir süre daha sonra cildinizden uçup gidiyorsa mutlaka ürünü değiştirmeli, uzun süre kalıcı ve yoğun nem veren bir ürün tercih etmelisiniz. Soğuk havalarda cildin nem seviyesi de azaltığı için cildiniz normal günlük bir nemlendiriciden çok daha fazlasına ihtiyaç duyar. Kalın yapıda nemlendirici ürünler bu işi çok güzel bir biçimde başarır.

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte plasenta kanaması nedir? Nelere dikkat edilmeli?

CİLDİNİZİN DOKUSUNU YENİLEYİN

Cildinizin üst tabakasında biriken ölü deriler, makyajınızın ‘pütürlü’ olmasını neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmak için ölü derileri arındırmak gerekir. Cildiniz ekstra kuru ve hassas ise cildinizi tahriş etmeden arındırmak için mikro tanecikli yumuşak bir peeling kullanmanız.

SÜREKLİ NEM MASKELERİ UYGULAYIN

Cildinize bakım uygulayacak zamanınız olmadığında kısa zamanda nemlendiren ve kaybettiği enerjiyi geri kazandıran nem maskelerini deneyebilirsiniz. Şimdilerde birden çok kozmetik mağazasında yer alan nem maskeleri güçlü içerikleri aracılığıyla dakikalar içerisinde nem seviyesini artırabilir. Kısa zamanda cilt bakımı yapmak isteyenlerin her daim tercih etmeleri gereken ürünlerin mutlaka arasında bulunan maddeleri de incelemeli, kuru ciltler hassas olduğundan dolayı kızarık yahut egzama gibi sorunları önlemiş olabilirsiniz.

CİLT KURULUĞU NASIL ENGELLENİR?

Cildin kurumasını engellemek için yapılabilecek en mühim nokta bol su tüketimidir. Cilt kuruluğunu engellemenin bir diğer yolu ise devamlı olarak yer aldığınuz ortamları nemli olmasına dikkat etmektir. Bunun için tek yapmanız gereken etrafa su dolu kaseler koymak veya bitki almaktır.

Gece yatmadan önce makyajınızı temizleyin, sonrasında mutlaka kuvvetli bir nemlendirici krem uygulayın.


Cilt kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur,

Yüz kuruluğu için doğal yöntemler,

Yüz kuruluğuna ne iyi gelir,

Ciltte kuruluk ve pullanma,

Yüzdeki kuruluk ve kızarıklık nasıl geçer,

Cilt kuruluğu ilaçları,

Cilt kuruluğu nasıl geçer,

Cilt kuruluğuna iyi gelen Krem,


Cevap bırakın