Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Ciltte tavuk derisi görünümü nasıl geçer?

Dr. Mehmet Öz’e göre keratosis pilaris olarak anılan ciltte tavuk derisi görünümü dünya popülasyonunun yarısını etkileyen bir durum. Son zamanlarda sıkça görülen “ciltte tavuk derisi görünümü” ufak, sert kabarık darbelere benziyor. Her yaşta ortaya çıkabilse de, en sık çocukları ve ergenleri etkiler. Tıp dilindeki ismi keratosis pilaris olan ciltte tavuk derisi görünümü hakkında araştırılan suallerı yanıtlıyoruz.

Tavuk derisi görünümü, ciltte oluşan pürüzlü cilt görünümne verilen isim. Eğer cildinizde sık sık pürüzler biraraya geliyor ve bunu tavuk derisi görünümüne benzetiyorsanız kaygılenmeyin. Bunun tıptaki ismi Keratosis pilaris. Keratosis Pilaris, kıl köklerinin takılı olması sebebiyle cilt yüzeyinde sert noktaların oluşumudur. Bir çok kişi tavuk derisine benzetir ve bu yüzden kliniklerde yahut hastanelerde hastalara söylenilen ve daha anlaşılır olmasını sağlayan “Tavuk Cildi” ismi de kullanılabilir. Ciltteki bu kabarcıklara teknik olarak “foliküler keratotik papüller” denmektedir. Vücudumuzda kıl olabilecek her yerde ortaya çıkması muhtemeldir. Keratosis pilaris zararsız olmasına karşın, utanç verici ve bazı zaman sosyal olarak zarar verici olabilir. Çoğu ilaç ve reçetesiz tedaviler sonuç vermez, lakin bu görüntüyü en aza indirgemenize ve cildinizin daha net görünmesine yol gösterecek tamamen doğal cilt bakım ilaçları bulunmaktadır.

Tavuk derisi hastalığı genel olarak üst kollarda, uyluklarda, yanaklarda yahut kalçalarda bulunur. Tavuk derisi hastalığı bulaşıcı değildir ve bu pürüzler genel olarak herhangi bir rahatsızlığa yahut kaşıntıya neden olmaz. Bu durumun, cildin kuruma eğiliminde olduğu kış mevsiminde daha da kötüleştiği ve hamilelik sırasında da kötüleşebileceği bilinmektedir.

PEKİ TAVUK DERİSİ HASTALIĞININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Tavuk derisi hastalığı, cildi zararlı maddelerden ve enfeksiyondan koruyan sert bir protein olan keratin birikmesinden kaynaklanır. Keratin, kıl folikülünün açılmasını engelleyen pullu bir tıkaç oluşturur. Genel olarak birçok tıkaç oluşur ve pürüzlü, engebeli cilt lekelerine neden olur. Kimse keratinin neden oluştuğunu tam anlamıyla bilmiyor. Lakin genetik hastalıklarla yahut atopik dermatit gibi diğer cilt durumlarıyla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Kuru cilt bu durumu daha da kötüleştirir.

Ayrıca Bakınız.  2021 Koronavirüs - Covid 19 Aşıları Yan Etkileri Nelerdir? Pıhtılaşma Yapar Mı?

Yapılan araştırmalarda uzman kişiler Keratosis Pilars’in semptomları ergenlik çağında yaygın olarak ortaya çıkmakta. Zararsız genetik kökenli cilt durumunun hedefe yönelik net bir nasıl tedavi edileceği yoktur, lakin belirtileri tedavi etmenin yahut kötüleşmesini önlemenin bazı yolları vardır. Tavuk derisi hastalığı genel olarak 30 yaşına geldiğinizde tamamen doğal olarak temizlenir.

KERATOSİS PİLARİS NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ölü cilt hücrelerini gidermek için kremler: Alfa hidroksi asit, laktik asit, salisilik asit yahut üre içeren kremler ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve gidermeye yararlı olur. Bunun yanısıra kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır. Güçlerine bağlı olarak, bu kremler (topikal eksfoliyanlar) reçetesiz yahut reçeteli olarak alınabilir. Doktorunuz size en kaliteli seçenek ve ne sıklıkta başvurmanız gerektiği hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Bu kremlerdeki asitler kızarıklık, batma yahut cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle ufak çocuklar için önerilmez.

Tıkalı folikülleri önlemek için kremler: A vitaminden türetilen kremler (topikal retinoidler), hücre döngüsünü teşvik ederek ve tıkalı kıl köklerini önleyerek çalışır. Tretinoin ve tazaroten topikal retinoidlerin emsalleridir. Bu ürünler cildi tahriş edebilir ve kurutabilir. Bunun yanısıra, hamileyseniz yahut emziriyorsanız, doktorunuz topikal retinoid nasıl tedavi edileceğini geciktirmeyi yahut başka bir tedavi seçmeyi önerebilir.
İlaçlı kremin düzenli olarak kullanılması cildin görünümünü iyileştirebilir. Lakin tedaviyi durdurursanız, geri döner. Bunun yanısıra, tedavi ile bile, tavuk derisi hastalığı yıllarca devam etme eğilimindedir.

Bacaklarda tavuk derisi görünümü

Tavuk derisi Hastalığı Saraçoğlu

Tavuk derisi görünümü lazerle geçer mi

Keratosis pilaris kesin çözüm

Keratosis pilaris krem fiyatı

Bebeklerde tavuk derisi hastalığı

Tavuk derisi hastalığı gluten

Genital bölgede tavuk derisi görünümüCevap bırakın