Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Çin’de bu kez de bunyavirüs salgını çıktı

Koronavirüs pandemisi devam ederken Çin’de, kene tarafından ısırıldıktan sonra bulaşması muhtemel bunyavirüsün (SFTS) yeniden meydana geldiği; 60’tan fazla insana bulaştığı ve en az yedisini öldürdüğü rapor edildi. Basında çıkan haber kanallarına göre, Doğu Çin’in Jiangsu Eyaletindeki 37’den çok insana SFTS Virüsü bulaştı, ardından yine Doğu Çin’in Anhui Eyaletinde 23 kişide bu virüs görüldü. Peki, bunyavirüs nedir? Nasıl bulaşıyor?

BUNYAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Jiangsu’nun başkenti olan Nanjing’de, virüsün bulaştığı Wang isimli bir kadın, ateş, öksürük gibi semptomlarla hastaneye kaldırıldı. Doktorlar vücudunun içinde lökosit düşüklüğü tespit etti. Bir aylık tedaviden sonra Wang hastaneden taburcu edildi. Lakin aynı virüsün, Anhui ve Doğu Çin’in Zhejiang Eyaletinde en az yedi kişiyi öldüğünü bildirildi.

YENİ BİR VİRÜS DEĞİL

SFTS Virüsü yeni bir virüs değil. Çin, 2011 senesinde bu virüsün patojenini izole etmişti ve bu virüs Bunya kategorisine ait. Virologlar virüsün kişilera keneler yoluyla geçebileceğine ve virüsün kişiler içinde berişebileceğine inanıyorlar. Zhejiang Üniversitesi’nden doktor Sheng Jifang, insandan insana bulaşma olasılığının dışlanamayacağını belirtti; Hastaların virüsü kan yahut mukoza yoluyla diğerine geçirebileceğini sözlerine ekledi

Doktorlar, kene ısırıklarının ana iletim yolu olduğu hakkında uyarıda bulunuyor ve kişiler temkinli olduğu sürece bulaşma olasılığından korkulmaması gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca Bakınız.  Sigara Akut Miyeloid Lösemi (AML) Sıklığını Arttırıyor!


Cevap bırakın