Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Çocuğun Teknoloji Kullanımı ve Bağımlılığı

Toplumumuzda en küçüğünden en büyüğüne kadar herkesin elinde teknolojik alet görmekteyiz. Özellikle çocuklarda 3T dediğimiz telefon, tablet ve …

Çocuğun Teknoloji Kullanımı ve Bağımlılığı

Toplumumuzda en küçüğünden en büyüğüne kadar herkesin elinde teknolojik alet görmekteyiz. Özellikle çocuklarda 3T dediğimiz telefon, tablet ve televizyon kullanımında yapılan yanlışlar üstünde durmak istiyorum.

Günümüz çocuklarına incelediğimizde eline telefon verdiğinizde her şeyi biliyor, kolay kavrıyor ve çoğu zaman “çocuğum çok zeki” durumu ile eş değer belirtiliyor. Özellikle okul evvelsi çocuklarda merak duygusu oldukça geliştiği için önüne koyduğunuz ne olursa olsun merak edecek, onu keşfetmeye ve çözmeye çalışacaktır. Çocukların teknolojiyi hemen kavraması sonucu “zeki” etiketi yapıştırılmamalıdır.

Teknolojiyi sınırsız kullanmak mı, teknolojiyle çocuğu hiç tanıştırmamak mı?

Aslını söylemek gerekirse ikisi de değil. Çocuklarda teknolojinin sınırsız kullanımı birlikteinde birçok sorunu getirecektir. Çocukları yemeğini bitirsin diye onu oyalayacak bir çizgi film açmak, ebeveynin işini bitirsin diye çocuğunun eline bir telefon vermesi ve saatlerce önünde, elinde kalması ile başlayan bir süreç. Çocuk bu duruma alışacak ve hep bu metodu isteyecektir. Saatlerce tablette oyun oynamaya ve saatlerce çizgi film izlemeye alışan çocuk teknoloji kullanımında sınırını bilemez hale gelir. Teknolojiye uzun süre maruz kalmanın neticesinde çocuklarda iletişim kurma becerilerinde noksanlık, yemek yemeyi nesneye bağlı yaparak hissetmeden tanımadan yemesi, dış dünya çapından kopması, teknolojik alete bağlanması, öfke problemleri gibi birçok sorun görülebilir. Bunların çoğu ebeveynler tarafından yapılmış olabilir önemli olan sınır koyma becerisini bilmek ve çocuğa bunu kazandırmaktır. Sınır koyulmaması durumunda teknoloji bağımlılığı ortaya çıkabilir.

Diğer konu teknolojiyle çocuğu hiç tanıştırmamak…

Teknolojinin zararlı olduğunu düşünen ve çocuklarını teknolojiden maruz bırakmaya çalışan bir kesim var bir de… Çocuk büyüdüğünde bir anaokuluna ya da kreşe başladığında ilk olarak orada televizyon izlemeyle tanışıyor, daha sonra afallama süreci başlıyor. Teknolojinin tabiki dezavantajları var lakin avantajları da var. Bu noktada ” hep(sınırsız) ya da hiç” yaklaşımından ziyade kontrollü teknoloji kullanımını sağlamamız gerekir.

Peki kontrollü teknoloji kullanımı nasıl olur? Ebeveynlere öneriler…

Çocuklar model alarak gelişimlerini devam ettirirler. Bu sebeple burada anne ve babaya sorumluluk düşmektedir. Mümkün olduğu kadar çocukları 3 yaşına kadar teknolojiyle tanıştırmamalıyız. Doğru model olmak adına her daim televizyon seyretmemeye, sürekli tablet, telefonla ilgilenmemeye özen göstermeliyiz. Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek bedenen ve ruhen onlarla ilgilendiğimizi göstermek duygusal gelişimleri yönünden mühimdir.

-Çocukların izleme, oynama süreleri sınırlı olmalı,

-Çocuğun izlediği çizgi film ya da oynadığı oyun ebeveyn kontrolünde olmalı,

-Çocukların yaşlarına uygun olmayan program ya da oyunlar engellenmeli,

-Uyumadan en az kırk beş dakika evvel tablet ya da telefon kullanımını sonlandırılmalı (Çocuğun uykuya rahat geçebilmesi için),

-Yalnızca teknoloji ile ilgili mi sınır koyamıyorsunuz yoksa genellikle mı sınır koymakta zorlanıyorsunuz bu değerlendirilmeli… Evvellikle teknolojide sınırla değil diğer konulardan başlanmalıdır.

Hiçbir sanal oyun ya da hiçbir çizgi film ebeveynle geçirilen vakitten daha yararlı olamaz. Teknoloji bir dinlenme molası ya da çocuklardan uzaklaşma aracı değildir.

Ruhunuzu iyileştirmek için çocuklarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin…

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ