Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Çocuklara Okul öncesi hayvanlar nasıl anlatılır?

Kişisel gelişim yönünden bir hayli mühim bir kazanım olmasının haricinde çocuğun iç ve dış dünya arasındaki bağının pekişmesine kolaylık sağlayan hayvan sevgisi, erken zamanda çocuklara aşılanmalıdır. Peki çocuklara hayvanları nasıl sevdiririz, hayvan korkusu çocuklarda nasıl yenilir? Ufak yaştaki çocuğunuzu hayvanlarla tanıştırabileceğiniz yöntemler…

Günlük yaşamımıza incelediğimizde yaygın olarak görülen kedi-köpek korkusu, günlük yaşam herkes tarafından bilinenlarini ters etkileyen etkenlerin en başında geliyor. Genelleyecek olursak hayvanlara karşı oluşan bu korku çeşitleri, anne babalardan sonra doğrudan çocuklara geçiyor. En temel sebebi ise çocukların, kendilerine rol model olarak aldıkları ebeveynlerinden gördükleri davranış ve tutumlardır. Bu sebeple evvel anne ve baba kendisini düzeltmeli sonra çocuklarının da hayvandan korkmasını önlemeli bazı zaman onları kendilerine sevdirmelidir. Çocuğun kişisel gelişimine katkı sağlayan ve sosyalleşmesine ön ayak olan hayvanları çocuklara sevdirebilmek için yaş düzeyine göre etkinlikler düzenlenebilir ya da oyunlar oynanabilir. Peki çocuklara erken yaşta hayvan sevgisi nasıl kazandırılır? İşte aileler tarafından keyifli yöntemlerle izlenebilecek adımlar…

HAYVANLARI YEDİKLERİ YİYECEĞE GÖRE TANITMA

Çocuğunuzun ilgisini çekeceğini düşündüğünüz hayvanların nasıl beslendiklerini göz önünde bulundurarak, biçim ve yiyecekler yoluyla hayvanları öğretebilirsiniz.

Kuşları öğretmek için kabak çekirdeği, maymunlar için muz ve tavşanlar için havuç misal verilecek olursai verebilirsiniz. Bu esnada hangi hayvanın hangi besinle yiyeceği ediğini tahmin etmesini isteyerek oyun oynayabilirsiniz.

HAYVANLARIN ÇIKARDIĞI SESLERİ TAKLİT ETME

Sokakta yürürken rastladığımız örneklerden başlayarak hayvanları çıkardıkları seslere göre sınıflandırabilirsiniz. (Kedi, köpek, kuş, tavuk, horoz vs.) Dışarıdan bakıldığında gülünç bir durum gibi gelen lakin çocuğunuzun hayvanlarla olan iletişimini arttırmak için bir hayli etkisini gösteren bu yöntem, kişisel gelişimlerine yardımcı olarak taklit becerilerini de kazandıracak.

HAYVANAT BAHÇESİ TASARLAMA

Çocuğun yer aldığı her evde muhakkak yer alan peluş hayvanları bir köşede biriktiriyorsanız artık bunları kullanmanın zamanı geldi! Süs köşesinde duracağına tüm hayvanları toplayıp onlar için çocuğunuzla hayvanat bahçesi yapmaya ne dersiniz?

Ayrıca Bakınız.  Lisans programındaki 180 baraj puanı 170'e Düşürüldü

Yanıtınız evet ise oluşturacağınız oyun alanı için mavi kağıtlar keserek, hayali su birikintileri oluşturabilir ve denizde yaşayan canlıları balık, balina gibi hayvanları gruplayabilirsiniz. Hayal gücüne bağlı yeşil kağıtlarda ormanlık alana yaşayan hayvanları da yerleştirerek örneği çoğaltabilirsiniz.

İHTİYAÇLARA KARŞILIK YARDIM YOLUYLA HAYVAN SEVGİSİ AŞILAMA

Soğuyan kış günlerinde dışarıda kalan hayvanları yağmur ve rüzgardan korumak için ufak bir barınak uygulayabilirsiniz. Örneği karton kutudan yapabileceğiniz kedi evi için çocuğunuzdan yardım isteyebilir ve bunu neden yaptığınızı onlara anlatabilirsiniz. Böylece çocuğunuzda yardımseverlik duygusu da gelişecektir.

HAYVANLARIN ÇOCUK GELİŞİMİNE KATKILARI NELER?

– Hayvanlardan uzak kalan çocuklara göre daha çabuk sosyalleşirler.

– Özellikle de evcil hayvanın yer aldığı yerdeki çocuklarda sahiplenme duygusu gelişir.

– Sorumluluk sahibi olarak beslenme ve bakım gereksinimlerinin yapılması gerektiğinin bilincindedirler.

– Empati yeteneği gelişerek sevme ve sevilme ihtiyaçları giderilir.

– İlk etaptakorksalar bile alıştıktan sonra kendilerine ait özgüvenleri oluşur.

– Paylaşmayı öğrenirler.

Bebeklere Hayvanlar nasıl öğretilir,

Okul öncesi hayvanlar nasıl anlatılır,

Anaokulu Hayvan Tanıtımı,

Okul Öncesi Hayvanlar,

Hayvanların faydaları okul Öncesi,

Hayvan sevgisi kazanımları,

Hayvanları Öğreniyorum,Cevap bırakın