Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Çocuklarda Ateş Ölçümü

Çocuklarda ateş aileleri en çok kaygıye sürükleyen bulgulardan biridir ve klinikte en çok karşılaştığım suallerdan biride ateşi nereden ölçelim ve hangi tip termometreyi kullanalım sorusudur.

Ateş ölçümü en uygun dijital termometreler ile yapılır. Artık kırılma ve zehirlenmeye neden olma riskleri sebebiyle civalı cam termometreler kesinlikle kullanılmamaktadır. Ülkemizde de bulunmamaktadır.

Ateş ölçümü ağızdan, makattan, koltuk altından, kulaktan ve alından farklı çeşit dijital termometreler kullanılarak yapılabilir.

Çok amaçlı kullanılabilen dijital termometrelerin ucunda yer alan sensör, yerleştirildiği bölgeden ateşi ölçer. Bu termometre ile makattan, ağızdan ve koltuk altından ateş ölçülebilir.

Ağızdan ateş ölçümü 4 yaş ve üzeri çocuklarda daha uygundur. Çünkü dudaklarının arasında termometreyi tutabilmeleri yönünden ve ölçüm için biraz zaman gerektiğinden uyumlu bir yaşta olabilmeleri gerekir. Termometre çocuğun dilinin bir tarafının altına ağız arkasına doğru yerleştirilir. Lakin evvelsinde sıcak yahut soğuk bir içecek içildiyse ölçüm etkilenebilir, o nedenle içilen sıvı sonrası en az 30 dk beklemek gerekir. Bunun yanısıra termometrenin temizliğine de dikkat edilmelidir.

Yenidoğanlarda koltuk altı ölçüm önerilmektedir.

Ölçüm evvelsi hem koltuk altının hem de termometrenin ucunun kuru olması gerekir.

Alından ateş ölçen temassız kızıl ötesi termometreler alın cildinin altından geçen kan damarlarından yayılan kızılötesi ısı dalgalarını ölçer ve her yaşta kullanılabilir. Lakin ölçümler giyilen şapka gibi elbiselerden, direkt gelen güneş ışığından yahut ortamdaki soğuk havadan etkilenebilir.

Kulaktan ateş ölçen kızılötesi termometreler ise çocuğun kulak zarından yayılan kızılötesi ısı dalgalarını ölçer. Lakin kulak kanalları dar olduğu için ufak bebeklerde hatalı sonuç verebilir.

Dış ortamın ısısından etkilenebilir. Bunun yanısıra çocuğun dış kulak yolunda yer alan kulak kiri yahut orta kulak enfeksiyonu ölçümü etkileyebilir.

Sonuç olarak hangi tip termometre kullanacağınızı takip eden doktorunuza da danışarak karar

Ayrıca Bakınız.  Köpükle Varis Tedavisi Nedir, Kaç Gün Sürer, Kalıcı Mı, Zararları - 2021

vermenizde yarar var.Cevap bırakın