Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Çocuklarda yemek yeme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Annelerin çocuklarıyla ilgili en çok yakındıkları ve çözüm bulma hakkında çaresiz kaldıkları konulardan birisi, çocuklarının yemek yeme alışkanlığını düzene koyamamalarıdır. Yemek zamanı, çocuk yemek yemediğinde annenin kaygı düzeyi ister istemez artar. Bu durum beraberinde zıtlaşmaya, ses tonunun yükselmesine ve anne çocuk içinde çatışma yaşanmasına neden olur. Yemek zamanı sonlandığınde çocuk, yemek yemeden masadan kalktığı için annenin aklı çocuğunda kalır ve belli bir zaman geçtiğinde “eyvah çocuğum aç kaldı” düşüncesiyle, çocuğun sevdiği yahut istediği yiyecekler yine anne tarafından çocuğa sunulur. Böylece bu yemek krizi her gün kısır döngü şeklinde yaşanır Lakin çözüm yolu üretme adına davranışlarda herhangi bir değişikliğe gidilmez. Eğer bir çocukta yemek yeme alışkanlığı kazandırmak istiyorsak özellikle belli noktalara dikkat etmemiz gerekir.

Çocuğa yemek alışkanlığı kazandırırken önemle üstünde durulması gereken başlıca konular:

1-Çocuğun, yemeğini tek başına yemesi sağlanmalıdır. Kendi yemeğini yemeye başlayan çocuk, kendini yönetmeye başlamış demektir. Özerkliğin (bağımsızlığın) koşullarından biri de temel alışkanlıklardan biri olan yemeğin kendi kendine yenmeye başlanmasıdır. Anneler bu hususta etrafın yahut çocuğa yeni giydirilen elbiselerin kirlenmesi hakkında mükemmeliyetçi tavırdan vazgeçerek lüzumlu ortamı sağlamalıdırlar.

2-Evde düzenli yemek saatleri olmalı ve tüm aile bireyleri aynı anda yemek masasında bulunmaya özen göstermelidir.

3-Aile bireyleri yemek yerken bir taraftan televizyon izleme yahut mobil cihazlarla ilgilenme gibi yemeği sabote edici etkenlere yer vermemelidirler.

4-Yemekten evvel çocuk, yemeğe hazır hale getirilmelidir. Misal verilecek olursa en sevdiği çizgi filmi izlerken, filmin ortasında televizyonu kapatıp “haydi yemek zamanı” dendiğinde çocuk, psikolojik olarak hazır olmadığından yemek yeme hakkında direnç gösterecektir. Bunun yerine çizgi filmin bitmesi beklenebilir, ardından lavaboya gidip eller yıkanarak yemek masasına geçilebilir.

Ayrıca Bakınız.  Yulaf yemenin cilde faydaları

5-Anne, çocuğunun sevdiği yemekleri, nelerden hoşlandığını bildiğinden, her yemek öğününde sevdiği yiyeceklerden bulundurmaya dikkat etmelidir.

6-Yemek anında çocuğun tabağını tıka basa doldurmak yerine, yemekler azar azar konulmalıdır. Bazı anneler parmağıyla çocuğunun önündeki tabağı işaret ederek “o tabak bitmeden masadan kalkmak yok!” yahut “yemeğini bitirmezsen televizyonu unut!” gibi tehdit ifadeleri kullanabilmekte Lakin bu ifadelerin çocuğun yemek alışkanlığı edinmesinde herhangi bir faydasının olmadığını bilememektedirler.

7-Anne, çocuğunun neyi yiyip neyi yemediğine odaklanmamalı, çocuk yemek istemediğinde zıtlaşılmamalıdır. Böyle durumlarda görmezden gelinerek ilgi göstermemek daha doğru bir davranış olacaktır.

8-Yemeğin sunumu da çocuğa yeme alışkanlığı edindirirken oldukça mühimdir. Sevdiği bir çizgi film karakterinin olduğu tabak yahut bardak, renkli çatal ve pipetler kullanılabilir. bazı zaman bazı yemekler farklı kalıplarla değişik biçimlerde tabaklara konularak sunulabilir.

9-Çocuğa yemek alışkanlığı kazandırılırken en mühim noktalardan biri de; çocuk yemek istemediğinde ya da az yediğinde inatlaşmaya girilmemeli, öğünler içinde hiçbir biçimde çocuğa yemek verilmemelidir. “Çocuğum aç kalacak” şeklindeki düşüncelerle öğün aralarında sunulacak yiyecekler, çocuğun yemek yeme davranışını silah olarak kullanmasına kapı aralayacağından; anne baba bu hususta duygusal davranmamaya dikkat etmelidir.

10-Çocuk yemek istemediğinde ebeveyni tarafından; “peki anlaşılan karnın tok olduğu için canın yemek istemiyor” denilerek, diğer öğüne kadar yemek yenmeyeceği çocuğa net bir ifadeyle söylenmelidir. Bu kuralı evvellikle anne baba uygulamalıdır.

11-Çocuğa farklı yiyecekleri sevdirmeye yönelik çizgi filmler izletilebilir. Yeme alışkanlığı ile ilgili özendirici hikaye kitapları okunabilir.Cevap bırakın