Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Covid-19 testi pozitif olanlar nasıl beslenmelidir?

Geçtiğimiz senenin son aylarında Çin’de ortaya çıkan kısa zamanda Dünya çapında pandemiye neden olan kovid 19 virüsü tamamen doğal yaşam akışını bozdu. Kronik hastaların yaşam oranını düşüren sıhhatli kişilerda ise ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Testi pozitif olan vatandaşların özellikle beslenmelerine dikkat etmeleri hakkında uzman kişiler uyuarıda bulunur. Peki Kovid-19 testi pozitif olanlar nasıl beslenmelidir?

Solunum yoluyla bulaşan Kovid- 19 virüsü 2019 yılının son aylarından bu yana yaşandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ise 2020 yılının Mart ayı itibariyle pandemi ilan edildi. Kronik hastaları daha çok ters etkileyen koronavirüs aslını söylemek gerekirse genel olarak bağışıklığı zayıf her kişi için tehlikelidir. Koyulan sağlık kaidelerinın yanı sıra bağışıklığında güçlenmesi gerekir. uzman kişilerın genelinin sık sık uyardığı bağışıklık sistemimiz ise virüslere karşı vücudumuzdaki tek koruma kalkanıdır. Lakin yalnızca virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek yetmez. Aynı zamanda virüse yakalanmış kişilerında bağışıklıklarını güçlü tutması şarttır. Bu sayede vücudumuz virüsle daha iyi mücadele ederek hızla iyileşmeyi sağlar. Koronavirüse karşı kesin çözüm değildir. Lakin alternatif ve tesirli yollardan biridir. Bu yüzden özellikle virüse yakalananların izole oldukları sırada beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

KOVİD-19 TESTİ POZİTİF OLANLAR NASIL BESLENMELİDİR?

Koronavirüs testi pozitif çıkanların hepsi hastanede tedavi edilmez. Vücudunda az oranda virüs tespit edilen ya da grip gibi atlatanlar uzman kontrolünde evde izole olmaları sağlanır. Bu sırada ise vücut az miktarda da olsa virüsle savaşırken bazı sağlık komplikasyonları yaşar. Bunun için bağışıklık sisteminin güçlenmesi için vitamin ve antioksidan yönünden zengin bir beslenme şekline sahip olması gerekir. Bunun yanısıra aynı zamanda egzersiz de mühimdir. Bol su tüketimini de unutmamakta yarar var. İzole sırasında vücudun direncinin artması ve ruhsal olarak enerjik hissetmek her hastalıkta olduğu gibi koronavirüs nasıl tedavi edileceğinde de lüzumludir. Evvellikle vücudun direncini artıran protein bunun yanısıra sindirim sistemi için lif ve hücrelerin daha sıhhatli çalışması için vitamin, antioksidan yönünden zengin besinler tüketilmelidir.

Ayrıca Bakınız.  B12 Vitamini Nelerde Bulunur? B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir? 

VİRÜSLERİ AZALTAN SIHHATLİ BESLENME ŞEKLİ

– Vücut direnci için en temel kaynak proteindir. Bunun içinde kırmızı ve beyz et tüketimini arttırmakta yarar var. Kas ve kemik sistemini de güçlendiren protein hastalığın şiddetini de azaltır. Et tüketemeyenler mantar gibi gıdaları tüketebilir. Bunun yanısıra yumurta ile de destek verilebilir. Hastalar bu zamanda özellikle iştahsız olurlar. Bu yüzden gıdaların çorba tarzında alınması tavsiye edilir.

– Omega-3 yağ asidi yönünden zengin olan balık ve ıspanak gibi besinlerde virüsün etkilediği sinir sisteminin kısa zamanda iyileşmesini destekler. Bu da hastanın beyin ve ruhsal olarak daha dinç olmasını sağlar.

– Lif yönünden zengin olan kayısı ve şeftali de sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak hastanın virüsü bu yolla hızla atmasını sağlar. Bunun yanı sıra ise hastanın günde mutlaka 3 litreye yakın su tüketmesi gerekir. Böylece hasta daha süratli bir iyileşme sürecine girer. Bunun yanısıra yeşil sebzeleri kuru baklagiller ve ekmekte lif yönünden zengindir. Lakin tüketirken miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. uzman kişilerın çoğu bununla birlikte egzersiz kısa yürüyüş ya da hareket yapılması gerekir.

– Öğün aralarında mutlaka mevsimine uygun meyveler eklenmelidir. Meyvelerin çoğunda antioksidan bulunur. Antioksidanlar bağışıklık sistemindeki antikorların sayısını çoğaltarak virüslerin yok olmasını sağlar. Etkilerini de azaltarak virüsün akciğere ya da kana karışmasını önüne geçer.

– Soğan, sarımsak ve maydanoz virüsün yaşandığından bu yana uzman kişilerın tüketilmesi hakkında ısrar ettikleri gıdaların başında gelir. Güçlü antioksidan olan bu besinlere ek salatalık, nane ve fesleğen gibi besinlerde dahil edilmedir. Vücut sıhhatli gıdaları düzenli tükettikçe virüslere karşı savaşı da bir o kadar süratli olur.

– Bunun yanısıra probiyotik yönünden zengin olan ev turşusu ve yoğurtta tesirli besinlerden biridir.

Ayrıca Bakınız.  Vücut direncini artırmanın yolları nelerdir?


Cevap bırakın