Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Dağınık beyin sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Muhteşem olma düşüncesi aşağı yukarı her çalışanda mevcuttur. Bu durum aslını söylemek gerekirse basit görülse bile oldukça önemli psikolojik hastalığa neden olabilir. Modern çağın getirdiği artıların yanı sıra eksikleri de var. Psikolojik hastalıklar da bu eksiklerden biridir. Son Zamanda yükselen rahatsızlık da dağınık beyin sendromudur. Peki dağınık beyin sendromu nedir? belirtileri nelerdir? Dağınık beyin sendromu kimlerde görülür?

Pek çok sorumluluk alma ve iş yerinde muhteşemi olma isteği normal olarak görülse de uzman kişiler bu durumun ciddi hastalıklara yol açtığını vurguluyor. Bunlardan biri de dağınık beyin sendromudur. Sendroma maruz kalan kişi bunun farkında değildir. Hem kendi işlerini yetiştirmek hem de bir başkasına yardımcı olma isteği olan hasta bir süre sonra ruhsal bunalıma girer. Aslını söylemek gerekirse hastalığı tetikleyen de ilerleten de ruhsal durumlardır. Aynı zamanda fiziksel olarak da sinir sisteminin deforme olması da rahatsızlığı tetikler. Amerikalı Judi Wineland hastalık hakkında çok enteresan demeçlerde bulundu. Dev bir firmasın sahibi olan Wineland teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlara aktarılan bilgi alışverişi ve iletilaşmadan tatmin değildir. Lakin ünlü iş adamı genç çalışanlarının bu durumdan bir hayli tatmin olduğunu aynı anda hem e-posta hem de ileti attıklarını görünce şaşkınlığını gizleyemez. Bunun bir hayli yorucu bir iş olduğunu vurgulayan ünlü iş adamı bir insanın pek çok iş yapmasının motivasyonunun yanı sıra ruhsal dengesini bozacağını söyler. Texas Üniversitesinde Beyin Sağlığı Merkezi’nin kurucusu doktor Sandra Bond Chapman da yaptığı incelemelerda bu durumu teyit eder. Chapman, bu çalışma tarzının kişinin kabiliyetlerini ve yaratıcılığını sınırlandırdığını vurguluyor. Bunun yanısıra pek çok iş yapma isteği kişiyi bir süre sonra her şeyi muhteşem yapma arzusuna düşürür. Çok nadiren de olsa kişi işlerin altından kalkamayınca intihara meyilli hale gelebilir.

Ayrıca Bakınız.  Karaciğer neden yağlanır? Belirtileri nelerdir?

DAĞINIK BEYİN SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kişi sürekli kendini yoğun hissettiğinden dinlenmesi gerektiği zamanda bile dinlenmemiş hisseder.

Ertesi gün iş verimliliğinde düşüklük yaşar. Bunu yükseltmeye çalışırken düzensiz beslenir. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatır.

Yanlışları sürekli tekrarlar ve bazı zamanlarda yaptığı yanlışları umursamadan işi bitirmeye çalışır.

Kaygı ve stres altında hisseder bu da farklı zamanlarda ağlama krizlerine neden olur. Yaşadığı psikolojik olayın iş hayatından değil kişisel hayatından kaynaklı olduğunu düşündüğünden sosyallikten uzak durur. Ve zamanla yalnızlaşır.

Toplum içinde ani hareketler ve depresif tavırlar sergiler. Devamlı olarak bildirimlerini kontrol eder.

İş yaparken yoğun olarak odaklandığından etrafında olup bitenden habersiz yaşar.

DAĞINIK BEYİN SENDROMUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

İş haricinde işi hatırlatacak tüm olgulardan uzak durulmalı

Gün içindeki molalarda iş hakkında konuşulmamalı

Kişisel ihtiyaçlara odaklanacak ortamlar oluşturulmalı

Telefon, tablet ya da bilgisayara gibi teknolojik aletleri işle alakalı konulara dair kapatmalı

Kendini motive edecek bir yerlere seyahat etmeli

Kişilerın size hangi zamanda ulaşıp ulaşmayacakları hakkında onları bilgilendirerek iş haricinde işe dair konuşmaktan kaçınılmalı

Yemek yerken mobil cihazı masaya bırakılmamalıdır. Bu durumlarla yaşanılan ruhsal sorun aza indirgenmeye çalışılmalıdır.Cevap bırakın