Dip bucak temizlik nasıl yapılır?

0

Corona virüsün tüm dünya çapında yayılması ve can almaya başlaması herkesin tedbir alıp evinde kalmasına yol açtı. Özellikle tehlike arz eden 60 …

Corona virüsün tüm dünya çapında yayılması ve can almaya başlaması herkesin tedbir alıp evinde kalmasına yol açtı. Özellikle tehlike arz eden 60 yaş üstü yaş grubu ve ülkeler arası seyahatlerde yer alan bireylerin 14 kuralı bağlı olarak evde kendini izole etme kuralı konuldu. İnsanlar kendilerini virüsten korumak izole ederken yapmaları gereken çok önemli kurallar mevcuttur. Bu kuranların en mühim ve hayati olanı ise kişisel hijyen. Evde olunursa dahi bireylerin çok fazla ellerini yıkayarak dezenfekte etmesidir. Bunun haricinde sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirmesi tavsiye edilmektedir.

Kişisel temizliğin ve bakımın yapılmasının yanı sıra yaşam alanının da hijyen şartlarına uyması ve doğru biçimde dezenfekte edilmelidir. Nevresimlerin ve elbiselerin en az 60 derece sıcaklıkta sürekli dezenfekte etmeleri tavsiye edilmektedir.

EVLERİN DOĞRU BİÇİMDE CORONA VİRÜSTEN TEMİZLENMESİ

Evlerin virüs ve mikroplardan arınması için oldukça önemli temizlik yapılması gerekir. Temizlik yaparken arışı miktarda kimyasal tercih ederek hem doğaya hem de birinin kendisine zarar vermesinden kaçınılması çok mühimdir. Aşırı kimyasal tercih ederek hem ev doğru biçimde temizlenmiş sayılmaz hem de tercih edilen zararlı temizlik malzemeleri birinin solunum yollarına zarar vererek hasta olmasına sebep olabilir.

Evi temizlerken yerine getirilmemesi gereken en büyük hata çok farklı kimyasal malzemenin bir araya getirilerek dezenfekte işleminin yapılmasıdır. Esasında uygun olan ise kaynar suyun içerisine birazcık sirke koyarak yüzeylerin temizlenmesidir. Burada başvurulması tavsiye edilen tek husus ise sirkenin kötü kokusuna karşı suyun içerisine güzel kokulu bir deterjan vs eklenebilir.

Evin temizlenmesindeki bir diğer önemli husus ise eşyaların düzenli havalandırılması ve günlük tercih edilen eşyaların sürekli çırpılmasıdır. Evden çıkılmayan şu kritik günlerde solunan havanın temiz olması çok mühimdir. Bireyler kendilerini corona virüsten muhafaza etmeye çalışırken başka alerjik hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden solunan havanın devamlı sirkülasyonla yenilenmelidir.

Ayrıca Bakınız.  Eskiyen Ahşap parkeler nasıl temizlenir?

Çamaşırların yüksek derecelerde sürekli yıkanması ve özellikle evde bebek yer alıyorsa bu konu da daha hassa olarak bebeğin eşyalarının çok iyi dezenfekte edilmesi mühimdir. Yıkanan eşyaların yaşam alanında değil de ayrı bir yerde kurutulması bazı zaman imkan varsa kurutma makinelerinde çamaşırların kurutulması önerilir.

Eşyaların ve evin iyice temizlenmesinin sonrasında, yeme içme alnının da hijyenine çok dikkat edilmelidir. Tabak, tencere vb mutfak gereçlerinin muhakkak bulaşık makinelerinde iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra kullanılması gerekir. Mutfakta pişirilen yemeklerin iyice pişirilmesine dikkat edilmelidir.

Evin her yerinin iyice temizlenmesinden emin olunduktan sonra bireylerin her gün duş almaları, ellerini çok iyi dezenfekte etmeleri ve diğer tüm hijyen şartlarına uyarak evlerinde vakit geçirmeleri çok mühimdir. Dünyayı tesiri altına alan bu zor durumunu atlatana kadar umumi yerlerden uzak durmaya, temizliğinden emin olmayan bireylerle muhatap olmamaya ve toplu taşıma kullanmamaya özen göstererek evlerinde izole bir biçimde bu süreci atlatmaları için sabırlı olmaları herkesin için faydalı olacaktır.


Cevap bırakın