Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Disleksi nedir, nasıl anlaşılır?

Disleksi, İlkokul dönemindeki çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen disleksi, bir tür okuma bozukluğundan kaynaklanan hastalıktır. sözcükleri heceleme ve çözümleme, okuduğunu anlayamama ya da okuma anında dikkat dağılma gibi belirtilerle kişide beliren disleksi ile ilgili araştırılan tüm bilgiler haberin özelliklerinde. Disleksi nedir, nasıl anlaşılır? Okuma bozukluğunu düzeltmek için…

DİSLEKSİ NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Toplum içerisinde seyrekte olsa görülebilen rahatsızlıklardan biri olan disleksi, halk arasında öğrenme güçlüğü olarak algılansa da Aslını söylemek gerekirse disleksi öğrenme güçlüğü değil öğrenme bozukluğudur. Disleksi rahatsızlığı çocuklarda okul evvelsi zamanda sinyallerini verse de daha çok ilkokul çağındaki çocuklarda fark edilir. Disleksi hastalığına sahip bireylerin sahip olduğu özelliklerine incelediğimizde herhangi bir zeka geriliği olmadığı normal ya da üstün zekada iken okuma, yazma ve dil becerilerinde sorun yaşamalarına neden olan özel öğrenme bozukluğudur. Disleksi görülen yetişkinlerde ve çocuklar zeki ve çalışkan olmaları ile öne çıkar. Lakin beyinleri sözcükleri farklı işlediği için bu durum sözcüklerin çözümlenmesini ve tanınmasını zorlaştırır. Seyrek olarak görüldüğü bilinen ama oysaki birçok kişi disleksi olmasına karşın kendilerinin bundan haberdar olmadığı görülür. Beyindeki bilgi işleme merkezinin hasar görmesiyle ortaya çıkan disleksi, doğru bir biçimde tedavi edilmediği zaman özellikle de okul dönemindeki çocukların akademik hayatını ters etkileyen bir rahatsızlıktır. Hem çocuklukta hem de yetişkinlikte ortaya çıkan disleksi (öğrenme bozukluğu) ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizin özelliklerinde.

TIKLA OKU: ÇARPIM TABLOSU EN KOLAY NASIL EZBERLENİR?

DİSLEKSİ NEDİR? DİSLEKSİ NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Çocukluk ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bir tür öğrenme bozukluğu olan disleksi hastalığı okul çağındaki çocuklarda bazı bulgularle kendini gösterir. Okuma, yazma, konuşma, dinleme ve matematik kabiliyetlerinin kazanılmasında ortaya çıkan nörogenetik sorun ‘Dahilerin hastalığı’ olarak da bilinir. Örnek verecek olursak; Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci, günümüz dünyasının en zeki kişilerındandır.

Ayrıca Bakınız.  Sağlıklı Bir Yaşam İçin Temel Tıbbi Değerler ve Sağlık İpuçları

Hamilelik döneminde bebeğin görme sinirinin hasara uğramasıyla ortaya çıkan disleksi ile ilgili yapılan araştırmada; Beynin görme işlevine katkı sağlayan ve tümü ‘V’ ile temsil edilen, en az 32 kısım vardır. Mesela V5; hareketli nesneleri izler. V1 ve V2 ise, renklerin algılanmasına yararlı olur. Disleksi için ise, V5 kısmının problemli olduğu ve okumayı zorlaştırdığı öne sürülmektedir.

TIKLA OKU: BASKETBOL BOY UZATIR MI? BOY UZATAN BESİNLER

DİSLEKSİ NASIL ANLAŞILIR? DİSLEKSİ BELİRTİLERİ:

Doğuştan görülebileceği gibi doğum sonrası travmatik biçimde de ortaya çıkabilen disleksinin belirtilerine en yaygın ilkokul döneminde rastlanır. Çünkü ilkokul döneminde okuma yazmaya başlayan çocuk yaşıtlarına göre daha yavaştan gelir ve okuma yazmasında hece atlama gibi durumlar görülebilir. Birbirine benzeyen harfleri yazmakta zorlanırlar.

Yazılışın haricinde okurken de “d” harfini “b” harfi ile, “p” harfini “g” harfi ile karıştırması yüksek ihtimaldir. Hafızasının yaşıtlarına göre daha düşük olması sebebiyle, yakın zamanda bazı zaman bir evvelki derste işlenen konuyu bile az hatırlar ya da hatırlamada zorluk çekildiği görülür. Genel olarak incelediğimizde disleksinin belirtileri şu biçimdedir:

1- Odaklanma probleminu sık sık yaşarlar.

2- Yaşıtlarına göre daha geç konuşmaya başlarlar.

3- Kelime hazneleri yetersizdir, ilk okuduklarında akıllarında kalmaz.

4- Okuma yaparken sözcükleri atlarlar.

5- Harfleri yahut sayıları tersten algılarlar. (‘3’ sayısı, ‘E’, ‘P’, ‘B’, ‘D’ harfleri)

TIKLA OKU: KEKEME YA DA KONUŞMA ZORLUĞU DUALARI

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

Okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen problemlerden birisi de disleksi yani okuma bozukluğudur. Çocuğun zekası haricinde gelişen bu durum, ilerleyen dönemlerde çocuğun akademik performansını düşürmesine neden olur. Diğer hastalıklarda olduğu gibi dislekside de erken tanı hayati bir önem taşıyor. Disleksi rahatsızlığı harfleri karıştırma, alfabeyi geç öğrenme, sesleri hatalı analiz etme ve heceleyerek okuma gibi belirtilerle kendini göstermeye başlar. Tüm bunların eksikliğinde ise çocuğun okumasında gecikme ya da hatalı telaffuz etme görülür.

Ayrıca Bakınız.  Stres Nedir, Belirtileri, Ne İyi Gelir, Nasıl Başa Çıkılır, Öfke Kontrolü - 2021

OKUMA BOZUKLUĞU NASIL DÜZELTİLİR?

Eğer çocuğunuzun okumasında gecikme ya da zorlanma varsa, ebeveyni olarak onun üstünde baskı kurmamalısınız. bu hususta yapabileceğiniz ilk şey, çocuğunuza karşı sabır ve ilgi göstermek olacaktır. Bu iki önemli kriteri aştıktan sonra uygulamaya geçerek okuma çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Peki okuma bozukluğu olan çocuklara ne yapılmalı?

Seveceğini düşündüğünüz bir kitabı hem kendinize hem de çocuğunuza alın. Aldığınız kitabı ilk 25 dakikada çocuğunuza okuturken sizde göz ucuyla takip etmelisiniz. Telaffuzunu hatalı bir biçimde seslendirdiğinde okumasını durdurup hata yaptığı kelimeyi tekrardan okumasını isteyin.

Düzgü okuyana kadar devam ettirdikten sonra kısa bir mola verebilirsiniz. Mola bittikten sonra 25 dakika daha sesli okuma çalışması yapmalısınız. Haftada 1 defa da, çocuğunuzun 1 dakikada okuduğu kelime sayısını not ederek okumasında ilerleme olup olmadığını anlayabilirsiniz.Cevap bırakın