Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilan edildi

Tansiyonun bir türlü düşmediği Doğu Akdeniz için Türkiye, yeni bir NAVTEX ilanı yayınladı. Bir önceki günlerde ilan edilen NAVTEX ile 1-2 Eylül tarihlerinde Doğu Akdeniz’de atış eğimi yapılacaktı. Son ilana göre ise atış eğitimi tarihleri, 29 Ağustos-11 Eylül olarak düzenlendi.

ATIŞ EĞİTİMİ YAPILACAK

Doğu Akdeniz’deki Tamamen doğal gaz ve petrol arama çalışmaları için yer alan güçlerimizin faaliyetleri devam etmekte. son zamanlarda Yunanistan ve AB ülkeleri gerilimi tırmandırırken, Türkiye’den yeni bir hamle geldi. Yeni ilan edilen NAVTEX’e göre Türk güçleri bölgede 29 Ağustos-11 Eylül tarihleri içinde atış eğitimi yapacak. Hafta başında ilan edilen son NAVTEX’te 1-2 Eylül’de Akdeniz’de atış eğitimlerinin yapılacağı duyurulmuştu.

YUNAN TACİZİNİ, F-16’LAR ENGELLEDİ

Yeni NAVTEX ilanı, dün akşam Doğu Akdeniz’de yanan sıcak saatlerden sonra geldi. Bilindiği gibi dün Milli Savunma Bakanlığın tarafından yapılan açıklamaya göre,Türk Hava kuvvetlerine ait radar sistemleri tarafından Girit Adası’ndan kalkan ve GKRY’ye doğru giden 6 adet F-16 uçağını tespit etmişti. Açıklamada, “Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan söz konusu askeri trafiklere gözle teşhis sağlamak ve bölgeden uzaklaştırmak maksismiyle Türk Hava kuvvetlerine ait F-16 uçakları tarafından Kıbrıs adasının güneybatısında önleme yapılmış, uçakların Yunanistan’a ait olduğu teşhis edilmiş ve bölgeden uzaklaştırılmıştır. Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak hakkında sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir.” denildi.

AB’NİN TEHDİTLERİNE SERT ÇIKIŞ

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler üzerine AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Türkiye, Yunanistan ile yaşadığı Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlıkta tek taraflı eylemlerden kaçınmalı” dedi. Bunun yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yaptığı açıklamada “Yunanistan’ın tarafındayız” iletiı vermişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Birliği (AB) ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Doğu Akdeniz hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. AB’nin Doğu Akdeniz’de tarafsız davranması ve dürüst bir arabulucu olması gerektiğini ifade eden Aksoy, “AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığındaki faaliyetlerini eleştirmesi haddine değildir. Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye AB’nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi gerginliği daha da tırmandırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız.  Doğu Ekspresi nedir? Doğu Ekspresi fiyatı 2021

NAVTEX NEDİR?

NAVTEX; denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, denizlerde yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini evvelden bu yolla duyurularak, bu sahalara girilmemesi hakkında ikazlarda bulunuyor.Cevap bırakın