Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Doğu Ekspresinden bilet nasıl alınır?

Oldukça popüler olan ve gün geçtikçe daha da fazla yükselen Doğu Ekspresi için bilet bulmak bi hayli zorlaşmaya başladı. Seferlerini Turistik Doğu Ekspresi ile beraber devam ettiren Doğu Ekspresi, seyrine doyulmaz bir Doğu Anadolu seyahati vaad ediyor. Her kesimden vatandaşın kolaylıkla kullanabildiği Doğu Ekspresi’nden bilet nasıl alınır? Doğu Ekspresi’nde bilet bulma yolları nelerdir? Cevabı yazımızda.

Seyehat alanlarından geçerken yolcularına kartpostallık görüntüler sunan Doğu Ekspresi yolcu sayısını her sene arttırmaya devam etmekte. Pandemi sebebi ile seferlerinde belirli kısıtlamalar olsa da, 2021 yılı için de yolcuların bilet bulma hakkında en çok inceledikları seyahat turu olarak gözleri üstüne topluyor. Bu kadar popüler olması da bilet bulmak hakkında bireyleri bi hayli zorluyor. Ankara – Kars arasında seferleri yer alan trene binen yolcular, seyahatleri sırasında hem manzaranın tadını çıkarıyorlar hem de en güzel kareyi yakalamak için bir fotoğraf çekme yarışı içerisine giriyorlar. Peki Doğu Ekspresi’ne bilet bulmanın en kolay yolu nedir ve bilet nasıl alınır? Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar? Doğu Ekspresi hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını, haberimiz içinde bir araya getirdik.

# 1 DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYAT ARALIKLARI 2021

Doğu Ekspresi’nin 2021 yılı bilet fiyat aralıkları belirlendi. Vagon tiplerine göre fiyatı tespit edilen Doğu Ekspresi’nde eğer yataklı vagondan bilet almak istiyorsanız ödeyeceğiniz ücret miktarı şu biçimdedir:

– Eğer odada sadece siz olmayacaksanız yatak başına ödeyeceğiniz ücret 249 TL 50 kuruştur. Yataklı vagonların genel ücreti ise 480 TL’dir.

Eğer yataklı kuşetli vagonlardan bilet almak istiyorsanız bilmeniz gereken şey bu vagonların bi hayli lüks olduğudur. İçi̇nde dolap, lavabo ve askı gibi bölümler yer almaktadır. Örtülü kuşetli vagon bi hayli popülerdir. Bilet fiyatı ise şu biçimdedir:

Ayrıca Bakınız.  Konutta yeni dönem: Sağlıklı ev projesi

– Tam: 78 TL

– Öğretmen, öğrenci, basın çalışanı ve 60-64 yaş arası vatandaşlar: 69 TL 50 kuruş.

– 65 yaş ve üstü ile 7-12 yaş arası çocuklar: 49 TL

Bir kuşette en az 4 kişi seyahat edebilmektedir. İçi̇nde 4 koltuk yer almaktadır ve bu koltuklar istenirse yatak olabilmektedir. Ve bu kuşetlerde sizlere özel çarşaf, yastık vb. eşyalar yer almaktadır.

Lakin yatak yerine yalnızca yatak olarak da kullanılabilen koltukların yer aldığı pulmanlarda seyahat etmek istiyorsanız, ödeyeceğiniz bilet fiyat aralıkları şu biçimdedir:

– Tam: 58 TL

– 13–26 yaş arasında talebeler: 49 TL 50 kuruş

– 60-64 yaş arası vatandaşlar: 49 TL 50 kuruş

Bu vagon tipi sıklıkla tercih edilmediği için kolaylıkla bilet bulunabilmektedir.

# 2 DOĞU EKSPRESİ’NDEN BİLET NASIL ALINIR?

Doğu Ekspresi biletleri TCDD’nin (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) internet sitesinden alınmaktadır. İnternet sitesine girdiğinizde Ana Hat Trenleri sekmesi altında yer alan Doğu Ekspresi Ankara Kars Yolculuğu sayfasına girebilir ve burada yer alan Doğu Ekspresi bilet al seçeneğinden biletinizi alabilirsiniz. İnterneti kullanmak istemiyorsanız çağrı merkezi veya mobil uygulamayı da deneyebilirsiniz.

# 3 DOĞU EKSPRESİ’NDEN BİLET NASIL BULUNUR?

Biletler 1 aylık süreyle satışa çıkarılmaktadır. Misal verilecek olursa bugün bir bilet almak istiyorsanız, tam 1 ay sonrası için bilet almış olursunuz. Biletler sabah saat 07.00 itibariyle satışa sunulmaktadır. Biletler konulduğu andan bu yana süratlica satılıyor bu nedenle de atik olunması gerekiyor.

– Bilet satış sayfasını devamlı güncelleyin. Eğer uygulamadan satın alacaksanız mobil cihazınuza alarm kurup sayfayı durmadan güncelleyerek paylaşım yapılmasını da bekleyebilirsiniz.

– Daha fazla ücret ödeyip seyahat acentalarından da toplu yahut yalnızca kendiniz için bilet satın alabilirsiniz.Cevap bırakın