Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Doğumu başlatan ve kolaylaştıran çay: Ahududu!

Hamilelik döneminin ilk üçüncü ayından sonra kolay doğum için tavsiye edilen ahududu çayı, mineraller yönünden zengin içeriğe sahip olan bir karışımdır. Doğumu doğrudan başlatmayan lakin oldukça fazla rahatlık hissi veren ahududu çayı, rahim kaslarının daha da güçlü olmasını sağlar. Riskli hamilelik grubunda yer alan anne adaylarının uzak durması gereken bu ahududu çayının vücuttaki etkilerine birlikte bakalım!

Hamilelikte tüketebileceğiniz bitki çayları çok kısıtlıdır. Eğer hamileliğinizde bir risk bulunuyorsa, rahimde kasılmalara neden olan, hormon dengesini bozan bitki çaylarından uzak durmak yerinde olacaktır. Lakin ahududu çayı hamileliğin ve doğumun kolay olmasını sağlıyor.

AHUDUDU ÇAYI NE İŞE YARAR? AHUDUDU ÇAYININ YARARLARI

Bitkiler üzerine çalışan uzman doktorlar, hamileliğin son üç ayında içilen ahududu çayının doğumla ilgili oluşabilecek genel travmaları azaltabileceğini, kanama ya da gereksiz müdahaleler gibi istenmeyen durumların engellenebileceğini söylüyorlar. Hamileliğin ilk trimester döneminde yani ilk üç aylık döneminde ise ahududu çayı içilmesi tavsiye edilmiyor. Lakin dördüncü aydan bu yana günde bir ya da iki finca ahududu çayı içilebiliyor. Bu çay, mineraller yönünden zengin bir içeriğe sahiptir aynı zamanda rahim kaslarını da güçlendirmektedir.

Aviva Jill Romm, özellikle bitkiler üzerine çalışan bir uzman, doktor ve aynı zamanda da ebe. Hamilelikte ve doğumda kullanılabilecek bitkilerle ilgili yazdığı kitaplarla tanınan Romm, hamileliğin son üç ayında içilecek ahududu çayının doğumla ilgili genel travmaları azaltabileceğini, kanama ve gereksiz müdahaleler dahil istenmeyen pek çok şeyin önlenebileceğini söylüyor.

Hamileliğin ilk üç ayında (ilk trimester’da) önerilmeyen ahududu çayı, 4. aydan bu yana günde bir iki fincan olmak üzere, güvenle içilebiliyor.

AHUDUDU ÇAYI DOĞUMU KOLAY BİR HALE GETİRİR MI?

İkinci trimester’da (4. aydan sonra) tüketmeye başladığınız ahududu çayı, rahminizi besleyip güçlendirmenize yol gösterecektır. Aynı biçimde doğumunuz başladıktan sonra da bir iki fincan ahududu çayı içmek rahatlamanıza, kasılmaları daha hafif atlatmanıza yol gösterecek.

Ayrıca Bakınız.  Gül yağının faydaları nelerdir? Cilde nasıl uygulanır?

KOLAY DOĞUM İÇİN AHUDUDU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kırmızı ahududu yaprağı (orijinal ismiyle Rubus idaeus), kurutulmuş yahut taze olarak kullanılabilir. Kurutulmuş kullanıyorsanız da en geç son bir yıl içinde toplanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bir avuç yaprağı bir litre kaynamış suda demleyin.Dr. Romm’un tavsiyesine göre, içine bir miktar ısırgan otu da katabilirsiniz! Bu da vücudunuzdan toksinlerin temizlenmesine yararlı olur.

Demlediğiniz çaydan günde 1-2 fincanı geçmeyecek biçimde, dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Taze ahududu meyveniz de varsa, çayınızın içine atıp tatlandırabilirsiniz lakin asıl etken maddeyi içeren, ahududu yapraklarıdır.Cevap bırakın