Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Doha nere? Doha’da gezilecek yerler listesi

Katar’ın başkenti ve en büyük şehri olan Doha, yurt dışı seyahatlerinde en çok kullanılan rotalar arasında bulunuyor. Seni Çok Bekledim dizisinin çekimlerinde de tercih edilen Doha kenti, son dönemlerde bir hayli popüler olmaya başladı. Peki Doha kentinde gezilecek yerler nerelerdir? Doha kenti ile alakalı seyahat detayları yazımızda.

Başrollerinde Özcan Deniz ile İrem Helvacıoğlu’nun bulunduğu Seni Çok Bekledim, çekim yerleri ile dikkat çekti. Dizinin ilk bölümünde bazı sahneler, Katar’ın Doha şehrinde çekildi. Göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olan Doha şehri, özellikle yurt dışı seyahatlerine seven izleyicilerin ilgisini çekti. Katar’ın başkenti olmasının beraberinde en büyük de şehri de olan Doha, Basra Körfezi’nin hemen kıyısında yer almaktadır. Gece manzarasında renkli gökdelenleriyle görsel bir şölen oluşturan Doha için, büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülmesi planlar arasında bulunmaktadır. 15. Asya Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış olan Doha’da görülmesi gereken yerler şöyledir:

# 1 İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Doha’nın en mühim simgelerinden bir tanesidir. 2008 senesinde açılmıştır. Tasarımı, mimarisi ve koleksiyonuyla kendisine hayran bırakmaktadır. 45 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Müzenin mimarisini, Çinli mimar Leoh Ming Pei yapmıştır. Antik dönem İslam Mimarisi’nin izlerini taşımaktadır.

5 katlı olan bu müzede; el yazmaları, seramik, ahşap, fildişi, dokuma ve değerli taşlardan yapılma eserler yer almaktadır.

# 2 İMAM MUHAMMED BİN ABDULVAHAP CAMİİ

Işıltılı gökdelenlerin içerisinde yer alan camii, 175 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Bölgenin en dikkat çekici ve göz alıcı camiisi olarak kabul edilmektedir. 90 kubbesi yer alan camii, hem Arap mimarisinin hem de modern mimarinin izlerini taşımaktadır.

300 araçlık otoparkı yer alan camiide kadınlar için 10 bin, erkekler için de 12 bin kişilik alan yer almaktadır. Cuma vaazları, LCD ekranda da görülebilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Kuran'da geçen duyulmamış bebek isimleri

# 3 SOUQ WAQİF (ESKİ PAZAR)

Taş yapılı binalarıyla dikkat çeken, geçmişi en az 100 yıllık olan pazarın yer aldığı bölgede bir çok otel, armağanlik eşya dükkanı, mağaza ve restoran yer almaktadır. Akşam sularında ise eğlence yerine dönüşmektedir. En çok ziyaret edilen yer Altın Çarşı’dır.

# 4 THE PEARL

Yapay bir ada olan The Pearl, 4 milyon metrekarelik alanı kaplamaktadır. Bölge geçmişte inci dalgıçlığı için kullanılmaktaydı. 2010 senesinde erişime açılmıştır. Dünya üstündeki pek çok ülkenin mutfağını taşımaktadır.

# 5 CORNİCHE (KORNİŞ)

5 kilometrelik bir sahil yoludur. Bir ucunda İslam Eserleri Müzesi diğer ucunda ise Sheraton Hotel yer almaktadır. Hem deniz manzarası hem de doğa havası aynı anda hissedilir.Cevap bırakın