Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

DSO, Hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımını durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının tedavilerinde tercih edilen “Hidroksiklorokin” isimli ilacın testlerinin “güvenlik kaygıleri” sebebiyle geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre‘nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi. DSÖ’nün hastalığa karşı dünya çapında bir savaş verdiğini söyleyen Ghebreyesus, bu noktada araştırma ve geliştirme hakkında “agresif” uğraştığını dile getirdi

DİĞER İLAÇ DENEMELERİ SÜRÜYOR

Şimdiye kadar 17 ülkeden 3 bin 500 hastanın deneme için kayıt yaptırdığını söyleyen Ghebreyesus, “Cuma günü, Lancet (tıp dergisi), hidroksikolorokin ve klorakin ve bunların hastaneye yatırılan Kovid-19 hastaları üstündeki etkilerini gözlemleyen bir çalışma yayınladı. Ytesirliler, ilacın tek başına yahut makrolid ile kullanıldığında, daha yüksek bir ölüm oranı tahmin ettiklerini bildirdiler” diye konuştu.

Ghebreyesus, cumartesi günü “Dayanışma Denemesi Yürütme Grubunun” toplandığını ve Kovid-19 hastalarının tedavilerinde tercih edilen hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımının “güvenlik kaygıleri” sebebiyle geçici olarak durdurulduğunu kaydetti.

DSÖ Genel Direktörü, diğer ilaçların testlerinin ise devam ettiğini dile getirdi.

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ ARTIRIYOR

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, cuma günü yaptığı açıklamada, Brezilyalı makamların Covid-19 nasıl tedavi edileceği için tercih edilen hidroksiklorokinin geniş çaplı kullanımını onayladığını hatırlatmış, klinik çalışmaları sona ermemiş olan bu ilacın kullanımının risk taşıdığı hakkında uyarıda bulunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump‘ın korona virüsünden korunmak için kullanmaya başladığını açıkladığı ilacın kalp hastalığı riskini artırdığı bildirilmişti.

Tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada, sıtma ilacı hidroksiklorokinin tek başına yahut antibiyotikle kullanımının Kovid-19 hastalarında fayda sağlamadığının görüldüğü kaydedilmişti.

Bunun yanı sıra, Trump, 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Son birkaç haftadır, önlem amaçlı hidroksiklorokin kullanıyorum” ifadesini kullanmış, bunu kendisinin istediğini doktorlarının da itiraz etmediğini vurgulamıştı.

Ayrıca Bakınız.  Meme Büyütme Ameliyatı | Göğüs Büyütme Ameliyatı

TÜRKİYE’DE DE KULLANILIYOR

Türkiye’de de koronavirüs nasıl tedavi edileceğinde hidroksiklorokin kullanılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de korona nasıl tedavi edileceğinin başarılı olmasının sebepleri içinde sıtma ilaçları klorokin ya da hidroksiklorokin kullanımına erken başlanmasını göstermişti.

Koca, “Ateş, boğaz ağrısı, öksürük vb. şikayetleri olan herkesi ‘Bir ateş düşürücü al, istirahat et, evinden çıkma’ diyen ülkelerden farklı olarak hastaneye çağırıyor, test ve tetkik yaparak kuşkulandığımız durumlarda da test neticelerini bile beklemeden klorokin ile tedaviye başlıyoruz” demişti.

En güzel 19 Mayıs sözleri! Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs iletiları! Resimli 19 Mayıs sözleri!

Kaynak: AACevap bırakın