Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Duanın Kabul Olması İçin Okunacak En Etkili Dua

Dua Nedir?
Dua; Rabbimizin mümin olan kullarının hem bu dünyadan hem de ahiret dünyasındanulaşmak istediği isteklerin kabul edilmesi için yapılan yakarışlardır. Dua ile rabbimize yakın olduğumuzu hissederiz. Bu yüzden bir istek ve dilekte bulunurken her zaman Allah’tan her şeyin hayırlısını dilemeliyiz. Dua esnasında Peygamberimizi de anarak istemek Allah’ın rıza göstermesinde bir vesile olarak görülür.

Allahu Teala Kuran’ı Kerim’de dua eden kulun dualarını kabul edeceğine dair bizlere kesinlik bildirmiştir. Allah vaadinden caymaz. Bir müminin duayı da belirli şartları yerine getirerek yapması o duanın kabul sürecinde tesir eder.

Birazdan sayacağım maddeleri teslimiyet, iyi niyet ve temiz kalp ile yerine getiren her müslüman dualarının kabulünün çok yakın olduğunu bilmelidir. Her vakit amacıyla şunu da unutmamak lazım olur; kimi vakit ettiğimiz dualar bizim hayrımıza değildir. Şerdir. Biz bilemeyebiliriz. Dualarımızın olmayışı gayb dünyasında Allah’ın o dilenen şeyin bizim hayrımıza olmayışından kaynaklanarak verilmeyişi de olabilir. Bizim amacıyla en hayırlı olanı Allah bilir. Bu niyet ile dua edilmelidir.

İhlas – Samimi Niyet
Öncelikle bir duada, ihlas çok mühimdir. Niyetimizi dayanıklı tutmak, ihlas ile yakınlaşmak ve yaptığımız duanın neticesinde Allah’ın vaadinin hak olduğunu bilerek davranmak lazım olur. Bazı bireylerin yaptığı gibi acaba doğru mu? Olur mu? yaklaşımları ile bir tecrübe denerek uygulanan dualar ihlas barındırmaz.

Teslimiyet
Yapılan dua kabul olmadığında da gafil kimseler gibi niye sorgulamasına girerek Allah’ın kaderini sorgulayarak, isyankar biçimde eleştirmemek lazım olur. Biz, bizim amacıyla hayırlı olanı ya da şer olanı bilemeyiz. Bunu sadece her şeyi hakkı ile bilip, gören Allah bilebilir. Dua ettikten ileri teslimiyet bu anlamda çok mühimdir.

Çalışma ve Teslimiyet
Bir diğer mühim nokta ise çalışmak ve sonra dua ile tevekkül etmektir. Dinimiz dileklerimize erişmek istiyorsak evvel bizden içten ve dilekli bir çalışma azmi görmek istiyor. Bizim başarımız evvel emek verip çalışmamıza ardından Allah’a bırakarak tam bir teslimiyet ile duaya sarılmamıza bağlıdır. Bu biçimde yakınlaşmak dualarımızın kabulünde mühim bir faktördür. İstenen şeyi aramak nimeti ve rızkı evvel bulmaya çalışmak ve gayret etmek lazım olur unutmamalıyız.

Ayrıca Bakınız.  Pazartesi Günü Okunacak En Etkili Dilek Duası

Helal Gıda
İnsanlar günlük hayatlarındaki elde ettikleri nimetleri Allah’ın istediği helal yollardan elde edip etmedikleri duanın kabulünde ehemmiyet taşır. Haram bir işte çalışıp Allah dışındaki sistemlere hizmet etmek ya da evde haram lokma barındır tamamıyla bizi ihlastan koparacak ve nimette ki doğruluk, dürüstlük ve temizlik kavramlarından uzaklaştıracaktır.

Allah’ın bizlere bahşettiği vücudu helal lokmalar ile beslemek ve her vakit buna riayet ederek dua etmek Allah’ın razı olacağı biçimde dua etme biçimidir.

Hamd ve Salavat
Günlük hayat amacıylade yapmış olduğumuz dualarda Allah’a teslim olmuş bir ruh ile yakınlaşmak mühimdir. Her ne şartta olursak olalım; verilen nimetlere hamd ederek ve en sevgili kulu HZ. Peygamber (sav)’a salavat getirerek başlanan dua kadar tesirli bir dua biçimi yoktur. Buna ilgi edilerek yapılması dualarımızın kabul oluşunda mühim etkendir.

Günahlardan Kaçınmak
Mümin; Allah’a inanmış ve O’nun buyruk ve yasaklarını kabul ederek hayat standartlarının belirlemiş kimsedir. Bizlerde günah olabilecek her türlü tavır, davranış, söz ve bölgelerden uzak durmalı; temiz bir kalp ve ağız ile sadece içten bir biçimde Allah’tan niyazda bulunmalıyız.

Sadaka
Sadaka; Allah’ın Kuran’ı Kerim’de defaatle bizlere bildirdiği bir kavramdır. Yalnızlara, yetime, kimsesize, yolda kalmışa, akrabaya, anne ve babaya, komşuya sadaka vermek, onların hayrına işler gerçekleştirmek ve iyiliklerde bulunmak edilen duaların kabulünde tesirlidir.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, dileklerin kabul olması amacıyla okunması tavsiye edilen dua ve ayetleri ATV ekranlarında açıkladı. Bu onu ile alakalı bilindiği gibi çoğu şahıs doğrultusundan incelemeler yapılmaktadır. Ellerini semaya açarak dua okumak isteyenler alttaki ayetleri okuyabilirler. İsteklerin kabul olması amacıyla okunması tavsiye edilen dua ve ayetler şöyle;

1.AYET: Hasbiyallahü la ilahe illa hu.
Allah bana yeter. O’ndan diğer ibadete layık hiçbir ilah yoktur. (Tevbe, 129)

Ayrıca Bakınız.  Cuma Günü Okunacak Dualar ve Anlamları

2. AYET: Hasbünallahu veni’mel vekil.

Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. (Al-i İmran, 173)

3.AYET: İyyake na’büdü ve iy’yake nestain.

Ancak sana kulluk eder ve fakat senden yardım isteriz. (Fatiha, 5)

4. AYET: Velhamdü lillahi rabbil alemin.

Ve âlemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun. (Fatiha, 2 ve En’am, 45)

TÜRKÇE DİLEK DUASI

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Hz. Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın amacıyla kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu ulu Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!Cevap bırakın