Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Dünyanın En Büyük Çipi, Tam 850 Bin Çekirdekli!

Yapay zeka bölgesindeki çalışmalar son zamanda hızını oldukça arttırdı. Bazı zaman öyle ki, bir önceki günlerde yapay zeka GPT-3‘in kişilerı kandırmayı başardığına şahit olduk. Yapay zeka alanında çalışan şirketlerden Cerebras Systems de yapay zekanın gelişimine katkıda bulunacak bir duyuruda bulundu.

Cerebras Systems, 2’inci jenerasyon Wafer Scale Engine işlemcisini açıkladı. Hot Chips 2020 konferansında duyurulan bu yeni işlemci, 300 mm yüzey genişliği ile beraber selefine kıyasla çok sayıda yapay zeka için optimize edilmiş çekirdek içeriyor ve 2 kat daha yüksek transistör içerisinde yer alıyor.

TSMC’nin 7 nm üretim teknolojisi kullanılarak işlenen ve 2.6 trilyon transistör içeren The Cerebras Wafer Scale Engine 2, yapay zeka çalışmalarına katkıda bulunacak.

Şu an dünyanın en büyük çipi konumunda olan Wafer Scale Engine 2, selefine göre önemli gelişim elde ediyor. Bir evvelki model 20 x 23 cm boyutlarında iken, 16 nm üretim süreci ile geliştirilmiş ve “yalnızca” 400 bin çekirdek ile 1.2 trilyon transistöre sahipti. Bu değerlere bakarak yeni işlemci olan Wafer Scale Engine 2 ile firmasın ne denli bir ilerleme kaydettiği görülebilir.

Wafer Scale Engine 2, şu an Cerebras laboratuvarlarında çalışmaya koyulmuş durumda. İşlemcinin ne üstünde uğraştığı hakkında bir bilgi ise yok.

Ayrıca Bakınız.  Samsung Galaxy S21 özellikleri ve fiyatı


Cevap bırakın