Dünyanın en pahalı yiyeceği

0

Dünya çapında koruma altındaki en ilkel deniz canlılarından olan Mersin balığı, Hazar Denizi’nde tamamen doğal olarak yer alıyor. Deniz avı yasak …

Dünya çapında koruma altındaki en ilkel deniz canlılarından olan Mersin balığı, Hazar Denizi’nde tamamen doğal olarak yer alıyor. Deniz avı yasak olan ve koruma altında yer alan Mersin balığı kapalı havuzlarda özel olarak yetiştiriliyor. Fırat Nehri’nde kurulan kafeslerle balık üretiminde dünyanın birçok bölgesine ihracat yapan balık üreticileri, şimdilerde Mersin balığı için harekete geçti. Hazar Denizi’nden getirilen balıklar Türkiye’de kızılırmak, Yeşiyırmak ve Sakarya nehirlerinden sonra Fırat Nehri’nde de ürütimine başlanıyor. Kapalı kafes sisteminde yetiştirilecek Mersin balığı ve havyarı, tüm dünyaya ihraç edilecek.

Hazar Denizi’nden getirilen Mersin balıkları uzman kişiler tarafından incelendikten sonra kafeslerde yetiştirilecek.

“MERSİN BALIĞI YETİŞTİRECEĞİMİZ TESİS AÇILDI”

Su Ürünleri Mühendisi Muhammet Kartal Akkaya, Mersin balığını yetiştirmek için tesislerinin açıldığını ifade ederek, “Ülkeler arası mühim bir konuydu. Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere su ürünleri genel müdürlüğümüz bu hususta bize destek oldular. Türkiye’de Mersin balığı yetiştiriciliği projemizi almış bulunmaktayız. Mersin balığının Türkiye’de olması mühim bir milli projedir. Mersin balığı dünya çapında önemsenen bir balıktır. Burada daha kapsamlı alanlarda yetiştirme olanağı bulabiliriz. Mersin balığı yetiştirmek için Tarım bakanlığımızın desteğiyle tesisimiz açıldı” dedi.

HAVYARI DA BALIĞI DA DEĞERLİ

Mersin balıkları, 6-7 yaşında kesime gidiyor. Havyarı çıkartıldıktan sonra eti, kemiği ve derisi değerlendiriliyor. Mersin balığının ağırlığının yüzde 10’u kadar havyar verimi var. 6-7 yılda 5-6 kilo kilograma ulaşan dişi Mersin balıklarından 500-600 gr havyar elde ediliyor. Havyarının kilosu ise 12 Bin dolar ile 14 bin dolar arasında satılırken, Türkiye’de ise kilosu 85 bin ila 100 bin TL arasında alıcı buluyor. Dünyanın ücreti yüksek yiyeceği olarak anılan havyarın alındığı Mersin balıkları canlı halde de satılabiliyor. Havyarı çok değerli olan Mersin balığının canlı halde satışı ise tonu 7 bin ile 20 bin TL arasında oluyor.

Ayrıca Bakınız.  Türkiye'de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

“HAVYARININ KİLOSU 12 BİN DOLAR”

Balık Hastalıkları Uzmanı Dr. Cavid Murtazavi, Mersin balığının havyarının 12 bin dolar olduğunu ifade ederek, “Mersin balığı dünyanın en mühim balıklarından biridir. Özellikler bunların havyarı dünya çapında çok pahalıdır. Kilosu ortalama 12 bin dolardır. Dünya çapında az bulunur nesilleri tükenme tehlikesiyle yüz yüze olduğu için birçok ülke bu balıklara yatırım yapmak istiyor. Genel olarak bu balıklar Kuzey yarım küre ve Hazar Denizi’nde yaşıyor. Türkiye’de de Birecik beldesinden geçen Fırat nehri üstünde üretimi başlayacak. Türkiye’de bu balıklara Mersin balığı deniliyor. Ama bunların menşei Hazar Denizi’dir. İnşallah adı Birecik balığı olur” diye konuştu.


Cevap bırakın