Ejder meyvesi nedir? Faydaları nelerdir?

0

Kaktüs ailesine bağlı olan tropikal bir meyve olan ejder meyvesi içerdiği B vitaminleri aracılığıyla gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan …

Kaktüs ailesine bağlı olan tropikal bir meyve olan ejder meyvesi içerdiği B vitaminleri aracılığıyla gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin yüzde 90’ını karşılar. Bunun yanısıra C vitamini barındıran ejder meyvesi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Diyet yapmak isteyenler içinde fayda sağlayan ejder meyvesi hakkında araştırılanleri inceledik. Peki Ejder meyvesinin yararları nelerdir?

Dragn fruit ve pitaya gibi isimlerle bilinen Ejder meyvesi, kültür bir meyve türüdür. Çin, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerde sıklıkla tüketilen bu meyve türü ülkemizde son 5 yıldır popüler olmaya başladı. Tropikal bir tür olan ejder meyvesi her yerde yetişmez. Lakin Mersin de üretimine başlandı. Az olmasına karşın büyük bir ilgi gören ejder meyvesi, eski çaplardan beridir. Alternatif tıpta sıkça kullanılırdı. Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahip olan ejder meyvesinin içindeki etli kısım tüketilir. Dış kısmı sert olan bu besinin tüketim şekli ananas ile aynıdır. Amerika topluluklarından biri olan Kızılderililer, ejder meyvesini enerji kaynağı olarak görüyorlardı. İçerisinde susam benzeri ufak siyah çekirdekler bulunuyor. Çiğ olarak tüketilen ejder meyvesi, kalorisi bir hayli düşüktür. İçerisindeki etli kısımın suyu çıkartılarak da tüketilebilir. Aynı zamanda tatlı ve kokteyl yapımlarında da kullanılır. Yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Vietnam, Endonezya ve Çin gibi ülkelerin anavatanı olabileceği düşünülen ejder meyvesinin ferahlatıcı bir tadı vardır. Soğuk tüketilmesi tavsiye edilir.

EJDER MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Soğuk tüketilen bir meyve olan ejder meyvesi vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 85’ini kolaylıkla karşılar. Bağışıklık sistemini yeniler. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

Vücudun sıvı oranını artırarak cildin daha nemli olmasını sağlar.

Yüksek lif içeren ejder meyvesi, diyet yapmak isteyenlere önerilir. Uzun süre tokluk hissi verir. Bunun yanısıra gün boyu vücudun enerjik kalmasını destekler.

Ayrıca Bakınız.  Koruma Tedbiri Kararı Nedir? Nasıl Alınır?

Diyabet hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği bir besindir. İçerisinde çok az şeker barındırır. Asidik donanımı aracılığıyla ise kandaki basıncı dengeler.

Damarların tıkanmasını önleyerek kalp sağlığını korur.

Kalsiyum kemik ve kas sitemi için gerekli mineraller arasında yer alır. Bir tane ejder meyvesi ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 70’ini karşılar.

Göz içindeki sıvı oranını dengeleyerek katarak meydana gelişinin önüne engel olur.

İleri yaşlarda görülen unutkanlık gibi beyin hastalıklarını önüne engel olur.

Güçlü bir antioksidan olduğundan bağırsaklarda besin atıklarının birikmesinin önüne engel olurek, kabızlık probleminu yaşanmamasını sağlar.


Cevap bırakın