Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Elma sirkesinin faydaları ibrahim saraçoğlu

Suyu çıkartılarak fermantasyon yolu ile üretilen elma sirkesi asidik güçlü bir sıvıdır. Bu sıvı yüzyıllar evvel alternatif tıp uzman kişilerı tarafından keşfedilmiş ve ilaç yapımlarında kullanılmıştır. Peki elma sirkesi suyunun yararları nelerdir? Güçlü bir toksin atıcı etkiye sahip olan elma sirkesi hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Haberin detayında elma sirkesi suyuna ait her şeyi bulabilirsiniz.

İçerisinde fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum,pektin, A, B1, B2, B6, C ve E vitaminlerini içeren sirkeli su pirinç, elma, üzüm ve arpa gibi gıdaların ham suyu çıkartılarak elde edilir. Sirke Doğu tıbbında keşfedilen ve yaraları temizlemede tercih edilen en büyük buluşlardan biridir. İçerdiği asidik aracılığıyla enfeksiyonu önleyen sirke zamanla yemek yapımlarında temizlikte ve diğer hastalıklarda tamamen doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Osmanlı devrinde saraydaki kadınlar güzellik bakımlarının listesinde sirkede varmış. Özellikle cilt temizliğinde fayda sağlayan sirke leke ve aknelerin çıkması engellenirmiş. Sıfır şeker barındıran sirke aynı zamanda kandaki hücreleri dengeler. Aralarında en güçlü olan elma sirkesinin suyu ciltten saça kadar birçok faydası vardır. Çok güçlü bir virüs öldürücüsü olan elma sirkesi suyu, zayıflamada da oldukça tesirlidir. Fermente metodu ile elmanın direk kendi asidinin çıkarılması elde edilir. uzman kişiler direk bitirildiğinde günde en çok 2 defa bununda bir akşam bir gündüz olması gerektiğini vurguluyor.

DUŞ SUYUNUZA ELMA SİRKESİ EKLERSENİZ NE OLUR?

Yararları saymakla bitmeyen elma sirkesinin suyuna dair uzman kişiler oldukça enteresan bilgilendirmelerde bulundu. Vücutta özellikle değişen mevsim geçişlerinden kaynaklı pH seviyesindeki dengesizlik bazı sağlık sorunlarına yol açar. Bunun yanısıra yağlanma oranı oldukça yüksek olan ciltlerde sıcaklığın artmasıyla ter bezleri hızla çalışır aşırı tere ve kokuya neden olur. Saç derisini kaldıran ve kepeklenmeye yol açar. uzman kişiler tüm bu sorunların önüne geçmek için elma sirkesi suyunu öneriyor. Duş alırken suya elma sirkesi ekleyerek son yıkanma yapılması tavsiye edilir. Böylece cildin pH dengesi korunmuş olur. Ter bezleri dengelenir.

Ayrıca Bakınız.  Okul Üniformasını En Ucuz ve Kaliteli Nasıl Satın Alabilirim

ELMA SİRKESİ SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

Japonya’da yapılan bir araştırmada obezite olan bireylerin vücutlarında yağ yakma asit oranının azaldığından dolayı hızla kilo aldıkları gözetlenmiştir. Lakin araştırmada sirke tüketen bireylerin hızla kilo verdikleri görülmüştür. Bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi katıp günde iki defa tüketebilirsiniz.

İlerleyen yaşlarda ve kemik hastalıklarının tesiri ile yaşanan kramp ağrıları azaltmada da sirke oldukça tesirlidir. Bir ılık su bardağının içerisine bir tatlı kaşığı bal katıp günde bir defa içerek ağrıları azaltabilirsiniz.

Sirke özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan grip, kuru öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların yaşanmasını da önüne geçer. Haftada iki defa ılık bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve su katıp karıştırınız. Karışıma dilerseniz zencefil de ekleyerek daha güçlü bir tamamen doğal ilaç elde etmiş olursunuz.

Bazı bağışıklıklar enfeksiyonlu hücrelere karşı oldukça zayıftır. Özellikle mantarlı hücrelerin çoğalmasına meyilli olan vücuda sahip bireylerin gece yatmadan ılık bir suyun içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmesi tavsiye edilir. Bu uygulama vajina mantarı ve mesane enfeksiyonları için birebir fayda sağlar.

2006 senesinde yapılan bir araştırmada sirke içerdiği asit aracılığıyla vücuttaki tümörlü hücrelerin oluşumunu önüne geçer. Bunun yanısıra diğer vücut hücrelerinin DNA’sını koruyarak mutasyona uğramalarını önüne engel olur.

Kandaki insilün direnci bozulduğunda bireylerde şeker hastalığı ortaya çıkar. uzman kişiler bir tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyerek bitirildiğinde bu riskin azaldığını vurguluyor. Aynı zamanda kandaki diğer hücreleri de dengede tutarak yüksek tansiyon gibi durumların yaşamasını önlediği tespit edilmiştir.

Bazı güzellik uzman kişilerı cildin elastikiyetini artırmanın en sıhhatli yolunun elmalı sirke olduğunu öneriyor. Cilt yüzeyinde yaşanan deformasyonları önleyerek kırışmasını ve yaşlanmasını önüne geçer. Tonik olarak tercih edilen elma sirkesi aynı zamanda gözeneklerin temizlenip sıkılaşmasını sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Kasımpatı çiçeği nasıl yetişir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Banyoda son durulama da elma sirkesi kullanıldığında saçların hücrelerini yeniler. Gözalıcılığını artırarak dökülmeyi önüne engel olur. Saç diplerindeki pH kıymetini artırarak da saç köklerini kuvvetlendirir.

Gün boyu çalışanların en büyük problemlerinden biri vücutta yükselen toksin ve ayak kokusudur. Lakin eve geldikten sonra sirkeli ılık suda bir saat bekletilen ayaklardan hem vücuttaki tüm toksinler çıkar. Hem de ayak kokusu giderilir. Bunun aynı sıra ayak derisi kendini yeniler mantar ya da her hangi bir cilt hastalığının yaşanması engellenir. Bunun yanısıra tırnaklarda yenilenerek hasar almaz.

Yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık ve karın şişkinliği gibi mide sorunları için tesirli olan elma sirkesi bunun yanısıra mideyi de temizler. 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir bardak su karışımı ile yaşanan karın şişkinliği kısa bir sürede giderilmiş olur.

İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi faydaları

Elma sirkesinin faydaları ve nasıl kullanılır

İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi zayıflama kürü

Elma sirkesi faydaları

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma sirkesi Nasıl Yapılır

Alıç sirkesi

Elma sirkesi içenlerin yorumlarıCevap bırakın