Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Elmanın faydaları ve zararları nelerdir?

Sarı elma , yeşil elma ve kırmızı elmanın faydalarını ve zararlarını sizler için bir araya getirdik. Kolesterolü düzenleyen mucize besinler arasında elma gelir. Elma aynı zamanda kan basıncını dengeler. Aynı zamanda içerdiği faydalı asidik hem bağırsak hem de mideye iyi gelir. Pek çok çeşidi olan elma hakkında araştırılanleri sizler için inceledik. Özellikle uzman kişiler sindirim sorunu yaşayanlar için elma suyuna tarçın koyup tüketilmesini tavsiye eder. Peki Elmanın yararları nelerdir?

Elmanın suyu çıkarıldığında bazı vitamin ve mineral oranları düşerken bazıları yükselir. Misal verilecek olursa B6 vitamini düşerken lif oranı artar. Aynı zamanda elma suyu sindirim problemi yaşayan bireylere uzman kişilerın önerdiği tamamen doğal besinlerden biridir. Elma bunun yanısıra potasyum yönünden da zengin bir besindir. Potasyum maddesi de vücuttaki ağrıları azaltma donanımı vardır. Özellikle uyku problemi olan bireyler için uygun bir meyvedir. Bir bardak elam suyunun içerisine tarçın koyup tükettiğinizde uyku tesirini daha süratli gösterir. İçerisinde yüksek miktarda A, E ve C vitaminleri barındırır. Tatlılarda sıklıkla tercih edilen bu meyve bazı yörelerde yemeklerde de kullanılır. Gül ailesine ait olan elmanın yetiştiği toprağa ve tohuma göre bir kaç çeşidi vardır. Bilim literatüründe Malus domestica olarak geçer. Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya taraflarında yapılan arkeolog kazılarda elma tohumlarına rastlanmıştır. Bu yüzden buraların elmanın anavatani olabileceği düşünülür. Ülkemizde ise Karadeniz’de bulunur.

ELMA ÇEŞİTLERİ!

En çok tercih edilen elma golden elmasıdır. Sarı rengi ve hoş bir kokusu vardır. ABD toprakları anavatanıdır. Kurutulup çay olarak da tüketilir.

Sulu ve kırmızı benekli elma çeşidine Fuji denir. Fazla tatlı bir tadı vardır. Eskişehir ve Afyon’da üretimi fazladır.

Ayrıca Bakınız.  Ejder meyvesi nedir? Faydaları nelerdir?

Oldukça iri olan santana elması ise Avrupa topraklarına aittir. En çok sulu elma çeşididir.

Türkiye’de elma denilince ilk olarak akla Amasya elması gelir. Boyutu ufak sert lakin içerisinde yüksek miktarda su barındırır. Tatlı ve ekşi olmak üzere çeşitleri vardır.

– Kırmızı renkte olan elmaya Jonathan denir. İçerisinde yüksek oranda antioksidan asitleri barındırır. Cilt sağlığında kozmetik ürünlerde ham madde olarak kullanılır.

ELMANIN YARARLARI NELERDİR? ELMA SUYUNA TARÇIN KOYUP İÇERSENİZ…

İçerisinde yer alan flavonoid minerali astım krizi yaşayan hastalar için tamamen doğal ilaçtır. Aynı zamanda bu mineral akciğerin deforme olmuş bölgelerini iyileştirir ve korur. Günde bir bardak tüketilen elma suyu akciğerleri enfeksiyonlara karşı korur.

Bazı yiyecekler karaciğerde zararlı toksinlerin oranını artırır. Düzenli tüketilen elma suyu bu toksinlerin miktarını azaltır.

C vitamini yönünden zengin olan elma suyu kemik sağlığını koruyarak, kemik hastalıklarına yakalanma oranını azaltır.

Kırmızı elmada yer alan guercetin birleşeni bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda sinir sisteminde deforme olmuş hücreleri yeniler.

Toplumda her 3 kişide birinde görülen safra kesesi taşını önlemek ve daha sıhhatli kilo vermek için elma suyu en kaliteli tamamen doğal metodtur.

Elma suyu aynı zamanda tonik olarak da kullanılabilir. Kırışıklığa ya da akneye meyilli ciltleri yenilemede ve korumada birebirdir.

Suyu çıkarıldıktan sonra K ve B6 vitaminleri her ne kadar azalsa da düzenli bitirildiğinde hafızayı güçlendirir ve alzheimer riskini azaltır.

Akşamları yatmadan evvel bir bardak elma suyunun içine bir adet tarçın koyup içiniz. Bu karışım daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

200 gramlık elmanın içerisinde 7 gram lif bulunur. Günde bir sabah, bir öğlen olmak üzere toplamda iki elma tüketirseniz vücudun ihtiyacı olan günlük lifin yüzde 55’ini karşılamış olursunuz.

Ayrıca Bakınız.  Erkeklerin duymak istediği güzel sözler

Sarı elmanın faydaları

Kırmızı elmanın faydaları

Elmanın faydaları ve zararları

Kabuklu elmanın faydaları

Yeşil elmanın faydaları

Elmanın faydaları ve vitaminleri

Demir elmanın faydaları

Ekşi elmanın faydalarıCevap bırakın