Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

En Etkili Grafik Tasarımı İçin Neler Gerekli? Nasıl Yapılır?

En Etkili Grafik Tasarımı İçin Neler Gerekli? Nasıl Yapılır?

Grafikler çok şey söyler, bir resimle yüzlerce kelimenin veremeyeceği bir mesajı iletebilirsiniz. Bu nedenle başarılı grafik tasarımcılar, her şeyden çok, tasarımlarında her şeyi konuşma sanatına odaklananlardır. Dünyanın bilinen En İyi Grafik Tasarımcıları işlerinde her zaman anlatmak istedikleri şeyin ne olduğu duygusu tarafından yönlendirilirler.

En İyi Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Etkili bir grafiğin ne olduğunu veya bir grafiğin etkili görünmesini sağlayan şeylerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu soruya ilişkin herhangi bir fikriniz yada daha öncesinde böyle bir değerlendirmeniz olmadıysa bu yazımız size başlangıç ve orta düzey açısından çok önemli ipuçları sunacaktır. Blogumuzun başlığından da anlaşılacağı gibi bu yazımızda bir grafik tasarımı etkili kılan unsurların neler olduğuna hep birlikte bakacağız. Hepinize şimdiden iyi okumalar.

Grafik Tasarım Nasıl Geliştirilir
Grafik Tasarım Nasıl Geliştirilir

Grafik Tasarım Nasıl Geliştirilir?

Grafik tasarım becerinizi geliştirmek için öncelikle plan yapmalısınız sonrasında basit ve etkili bir bakış açısıyla anlatmak istediğiniz olguya yaklaşmalısınız, yapacağınız tasarım ve hedef kitlenize uygun renk kullanmalısınız, tasarımız bir bütün halinde olmalı ve temanızı oluşturan parçalar bir ahenkle bir araya gelmelidir. Bu özelliklerin tamamını bir araya getirdiğinizde ise mutlak bir çözüm elde etmiş olacaksınız. Aşağıdaki başlıklarda ise her bir aşamayı teker teker ele alalım.

Ayrıca Bakınız.  Rank Math "Power Words" Nedir - 2022

İyi Bir Grafik Tasarım: Plan

Evet, bir tasarım oluşturmak için dijital araçlarınızı bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda kullandığınız doğrudur, ancak planlama hala sistemin dışındadır. Demek istediğimiz, bir grafiğin planlanması ve tasarımı kağıt üzerinde başlar ve ünlü ve başarılı grafik tasarımcıların çoğu, grafiği oluşturmak zorunda oldukları amaca dayalı bir plan oluşturur. Ayrıca birkaç kaba bölüm oluştururlar ve ardından izleyiciye neyin sunulacağı konusunda netlik kazanırlar. Bu düşünce netliği tasarımın özünde yatmaktadır.

İyi Bir Grafik Tasarım Nasıl Olmalı
İyi Bir Grafik Tasarım Nasıl Olmalı

İyi Bir Grafik Tasarım: Basit ve Etkili

En iyi ve en etkili grafikler basitlik ilkesini kullanır, nihai gelişmişliktir. Popüler bir markanın herhangi bir logosunu veya bazı ünlü tasarımcıların grafik çalışmalarını görüyorsunuz. Yaptıkları şey, gösterişli ve çekici görünme şehvetine kapılmadan mesajı basit bir şekilde ortaya koymaktır. Aleni süslü görünüm veya bir yere çok fazla şey koymak, az sayıda alıcıya sahiptir ve sanatsal anlamda veya anlayışta eksikliğin bir işaretidir.

İyi Bir Grafik Tasarım: Renk Kullanımı

Renklerin grafiklerde kullanılma şekli, onun tüm özünü oluşturabilir veya bozabilir. Amacınız izleyicileri yatıştırmaksa, cesur bir renk şemasına gitmek, kendini yüksek sesle bağıran bir şey havalı değildir. Renklerin önemi vardır ve insan psikolojisi ile ilişkilidir. Kırmızı gibi renklerin, izleyiciler arasında bir aciliyet duygusu çektiği ve yarattığı bilinmektedir. Bu nedenle, stoklar bitene kadar acele satış bitti veya benzeri bir şey isteyen reklamlarda kırmızı kullanımını görürsünüz. Dolayısıyla rengin akıllıca kullanılması da etkili tasarımın bir parçasıdır.

İyi Bir Grafik Tasarım: Tutarlılık

Bu, alanda belirli bir miktarda deneyime sahip olanların daha iyi anladığı bir şeydir. Tasarımın genel renk deseni, teması ve iletmek istediği mesaj ile tutarlılığı çok önemlidir. Tutarsız bir tasarım, ne kadar sanatsal yapılmış olursa olsun, memnuniyet verici olacaktır. Tutarlılık unsuru, tartıştığımız planlama olan birinci noktadan gelir. Kaba taslaklar ve başlangıçtaki plan, tasarımın ne kadar tutarlı göründüğü konusunda size bir fikir verir. Orada yapılan değişiklikler, nihai tasarımı etkili kılmak için uzun bir yol kat edebilir.

Ayrıca Bakınız.  Arçelik Klima Kumanda Kullanımı

İyi Bir Grafik Tasarım: Çözüm

Bir tasarımın etkinliği, birçok şeyi bir araya getiren şeydir. Burada tartıştığımız gibi, plandan renge kadar her adım tasarımın etkinliğine katkıda bulunur. Bunun genellikle rahat olduğunu anlayan bir grafik tasarımcı, çünkü fikir açık ve yansıttığı şey bu. Basit bir şekilde özetleyecek olursak, etkili tasarım olarak tanımladığımız şey önce tasarımcının zihninde oluşturulur ve ardından hayata geçirilir.

Yukarıdaki aşamaları ve özellikleri bir tasarımcı olarak hayatınıza dahil ettikten sonra tabi ki en iyi grafik programı belirlemeli ve belirlediğiniz uygulamanın kullanımı konusunda da uzmanlaşmalısınız. Uzmanlık için profesyonel bir eğitim alabileceğiniz gibi internette bulunan çok sayıdaki kaynağı değerlendirebilir yada udemy gibi platformlar üzerinde yer alan eğitimleri değerlendirebilirsiniz.

En İyi Grafik Tasarım Programları

Grafikerler çok sayıda uygulamayı kullanıyorlar. Günümüzde çok sayıda grafik tasarım uygulaması mevcut. Hangi uygulamayı kullanacağınız ne tür bir geliştirme yapacağınıza bağlı olarak değişecektir. Biz en bilindik en iyi grafik tasarım programlarının bir listesini aşağıda veriyoruz.

  • Corel Draw. Genel olarak kullanım amacı baskı grafiği üzerinedir. …
  • Adobe Illustrator (Ai) Corel Draw gibi vektörel tabanlıdır. …
  • Adobe InDesign. …
  • Adobe Photoshop (Ps) …
  • 3DS Max. …
  • Adobe Flash ve ActionScript. …
  • Free Hand. …
  • Adobe Dreamweawer.

Daha detaylı bilgi için https://en.wikipedia.org/wiki/Graphic_design adresini ziyarete edebilirsiniz.

Başlangıç Seviyesi için Grafik TasarımıCevap bırakın