En Etkili Koronavirüs Aşısı Hangisi 2021-2022

0

En Etkili Koronavirüs Aşısı Hangisi 2021 2022

En Etkili Koronavirüs Aşısı Hangisi 2021-2022

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs ve sonrasında tüm dünyayı etkisi almasıyla birlikte Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak tanımlanmıştı. Koronavirüs salgını ne yazık ki halen tüm dünyayı alınan tüm önlemlere rağmen etkisi altında tutmaya devam ediyor. Bu süreçte salgına yönelik çok sayıda önlem alındı ve alınmaya da devam ediyor. Bu önlemlerin başında gelen ise koronavirüs aşısı geliyor. Dünya genelinde birçok aşı koronavirüse karşı uygulanıyor. Biontech/Pfizer, Sinovac, Sputnik V ve Moderna bu aşıların en çok kullanılanları olarak karşımıza çıkıyor. Çok sayıda koronavirüs aşısının olması da aşı tercihinde bulunacak kişilerin de zihnini büyük ölçüde karıştırıyor.

En Etkili Koronavirüs Aşısı Hangisi

Koronavirüs aşılarının geliştirilmesi prosedürleri ve teknikleri de özellikle karar verme sürecini zorlaştırıyor. mRNA aşılarına ilişkin duyulan güvensizlik, uygulanan aşıların belirlenen yan etkilerinin toplum tarafından konuşulması ve doğal bir sonucu olarak kamuoyu ile paylaşılması da en güvenilir ve etkili koronavirüs aşısı hangisi sorusunu daha da büyük ve anlamlı bir hale getiriyor. Bu konuyla ilgili en net cevaplardan birisi Amerika Birleşik Devletlerinden geldi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen çalışma sonucunda; destek doz almadan Kovid-19’a karşı en çok antikor üreten Moderna aşısı oldu.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen anca şu ana kadar herhangi bir hakemli dergide yayımlanmamış çalışmada; ülkede kullanılan 3 aşı olan Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson (J&J) aşılarını mercek altına aldı.

Çalışma kapsamında hangi aşının takviye doz olarak uygulandığında daha etkili olduğu belirlendi.

Buna göre, orijinal olarak J&J ile aşılanmış kişilerde, antikor seviyeleri bir J&J güçlendiriciden sonra 4 kat, Pfizer güçlendiriciden sonra 35 kat ve Moderna güçlendiriciden sonra 76 kat arttı.

Ayrıca Bakınız.  İyi Hissetmek

Aynı çalışmada başlangıçta Moderna aşısı alanların antikor düzeylerinin, başlangıçta Pfizer veya J&J alanlara kıyasla “uygulanan destekleyici aşıdan bağımsız olarak” daha yüksek olduğu belirtildi.

458 yetişkin üzerinde yapılan çalışma takviye dozlardan 15 gün sonra antikor seviyelerini analiz ederek bu sonuçlara ulaştı.

Moderna ve Biontech/Pfizer Aşısı Karşılaştırması

Koronavirüs Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Kaç Gün Sürer? Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Yapılacaklar

 


Cevap bırakın