Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

En iyi bilim kurgu filmleri listesi!

Bilim kurgu filmleri Koronavirüs sebebiyle evde sosyal izolasyonda olduğumuz bu günlerde daha çok izleniyor. Özellikle bilim kurgu filmleri bizleri farklı dünyalarda yolculuğa çıkarıyor. Bilim kurgu film türünden hoşlanıyor Lakin ne izleyeceğinize karar veremiyorsanız IMDb’ye göre birbirinden sürükleyici ve heyecanlı 37 En kaliteli bilim kurgu filmini sizler için biraraya getirdik… İşte IMDb puanı en yüksek, tüm zamanların 37 En kaliteli bilim kurgu filmi! Daha evvel izlemediğiniz En kaliteli bilim kurgu filmlerini de keşfedeceksiniz!

37. DERİN SULAR (UNDERWATER)

IMDb Puanı: 5,8

Underwater filmi konusu nedir? Derin deniz sondaj firması için çalışan okyanus araştırmacılarından oluşan bir ekip, gizemli bir depremin Mariana Çukuru’nun dibinde yer alan derin su araştırma ve sondaj tesislerini harap etmesinden sonra güvenli alana ulaşmaya çalışır.

36. BIRD BOX

IMDb Puanı: 6,6

Bird Box filmi konusu nedir? Görülmeyen uğursuz bir varlığın toplumun çoğunu intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, bir anne ve iki çocuğu güvenli bölgeye ulaşmak için umutsuzca bir girişimde bulunur.

35. YOK OLUŞ (ANNIHILATION)

IMDb Puanı: 6,8

Yok Oluş filmi konusu nedir? Bir biyolog, doğa kanunlarının geçerli olmadığı gizemli bir bölgeye tehlikeli, gizli bir keşif gezisine gider.

34. THE PLATFORM

IMDb Puanı: 7,0

The Platform filmi konusu nedir? Seviye başına bir hücre olan dikey bir hapishane. Hücre başına iki kişi. Tek bir yemek platformu ve yukarıdan aşağıya beslemek için günde iki dakika. The Platform’da hapsolmuş sonsuz bir kabus.

33. BLACK MIRROR: BANDERSNATCH

IMDb Puanı: 7,2

Black Mirror: Bandersnatch filminin konusu nedir? Genç bir programcı, çılgın bir yazarın fantastik romanını bir video oyununa uyarladığında gerçeği sorgulamaya başlar.

32. UPGRADE

IMDb Puanı: 7,5

Upgrade filminin konusu nedir? Eşiyle beraberyken acımasızca saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder mucitten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace’in bedenine STEM olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden bireylerden intikam almak için yola koyulur…

31. GRAVITY

IMDb Puanı: 7,7

Gravity filminin konusu nedir? Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden evvel son görevine çıkan yetenekli ve işinde uzman astronot Matt Kowalsky’nin idaresindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Her şey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. İkili dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?

30. EX MACHINA

IMDb Puanı: 7,7

Ex Machina filminin konusu nedir? hala 24 yaşındaki Caleb, yalnızca Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en mühim teknoloji firmasınde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem kişilerdan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, tertip edilen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Lakin içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

29. GATTACA

IMDb Puanı: 7.8

Gattaca filminin konusu nedir? Teknolojinin ve bilimin durmak bilmeksizin ilerlediği bir yüzyıldayız. Bilim artık kusursuz insan modelleri üretebilmekte ve ortaya çıkan ırk, süper insan niceliklerini taşımaktadır. Özel amaçlar ve mevkiler için yaratılan bu kişiler, eski insanlığın yerini almakta ve onları hayattan soyutlamaktadır. Bu eski kişilerdan biri olan astronot adayı Vincent, mühim bir şirkette Lakin temizlikçi olarak iş bulabilecek duruma gelir. Lakin bu zamanda kurduğu bir tezgah aracılığıyla yüksek bir mevkide iş bulur. Şirkette vuku bulan bir cinayeti çözmek için görevlendirilen özel dedektif, Vincent’ın sırrını açığa çıkaracaktır.

28. AVATAR

IMDb Puanı: 7,8

Avatar filminin konusu nedir? Bir hırsızlık olayında ağabeyi ölen yarı felçli Jake Sully, Pandora adındaki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Bu yerde Na’vi adında giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine özgü bir lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan halkın arasına karıştığında doğa ile de bütünleşir. Askeri bir şirket, söz konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program kişilerı kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon amaçlı Pandora’ya göndermektedir. Bu sisteme gönüllü müdahil olan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully için başka bir hayat var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli bedeni değişime uğrayarak işlevsel hale gelmektedir. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelen Jake, ansızın bir farkındalık yaşar ve bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından korumaya karar verir.

27. YASAK BÖLGE 9 / DISTRICT 9

Ayrıca Bakınız.  TikTok Uygulamasına Suç Duyurusu!

IMDb Puanı: 7,9

Yasak Bölge 9 filminin konusu nedir? 1982 senesinde hayatta kalan son uzaylıların, yaşamlarını idame ettirebilmek için dünyayı mesken tutmalarının hikayesi anlatılıyor. Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma ekibi tarafından keşfedilip gözlem altına alınırlar. MNU isimli özel bir firmasın denetimi altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye konuşlandırılırlar. Bu firmasın ytesirlileri uzaylıların teknolojisinin püf noktalarını öğrenip uygulamayı, Böylece de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için lüzumlu olan şey ise uzaylı DNA’sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe esrarengiz bir virüs tarafından saldırıya uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket şimdi kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9’a doğru yola çıkacaktır.

26. BİR BAŞKASININ YÜZÜ – TANIN NO KAO

IMDb Notu: 8.0

Tanin No Kao, Bir Başkasının Yüzü adlı filmin konusu nedir? Filmde, uğraştığı iş yerinde geçirdiği kaza sonucu yüzü tanınmayacak hale gelen Okuyama’nın yaşadığı değişim. Geçirdiği ameliyat ile bir başkasının yüzü Okuyama’ya nakledilir. Okuyama yeni yüzü ile dünyayı ve kendi iç dünyasını sorgulamaya başlar. Psikolojisi alt üst olur.

25. KARANLIK YOLCULUK / DONNIE DARKO

IMDb Puanı: 8.0

Karanlık Yolculuk/ Donnie Darko konusu nedir? Karanlık Yolculuk, genç bir adamın gizemli macerasını konu ediyor. Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üstünden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

24. 12 MAYMUN / TWELVE MONKEYS

IMDb Puanı: 8.0

Twelve Monkeys/ 12 Maymun konusu nedir? dünya çapında insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs ortalama beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan kişiler, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.

23. AŞK / HER

IMDb Puanı: 8.0

Her/ Aşk filminin konusu nedir? Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir yer alan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda kişilerın işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla beraber hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve yalnızca bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu suallerla beraber bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir stresin içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla içindeki ilişki de gitgide enteresanlaşır.

22. BIÇAK SIRTI / BLADE RUNNER 2049

IMDb Puanı: 8.0

Blade Runner 2049/ Bıçak Sırtı konusu nedir? Bıçak Sırtı, çekildiği yıldan çok uzak bir zamanda, 2019 senesinde, dünyanın artık distopik bir hayat alanı haline geldiği bir zamanda geçer. Tyrell gibi devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve illegal işlerinin halledilmesi için tercih edilen bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, görevini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir grup replikantı yakalamak için verilen son bir görevi kabul eder. Lakin iki milyon insanın yaşadığı bu şehirde görünüm olarak insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

21. LOGAN: WOLVERINE

IMDb Puanı: 8.1

Logan: Wolverine filminin konusu nedir? Logan: Wolverine’de, yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Lakin Logan’ın dünya çapından gizlenmesi ve mirası, kötü kişiler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Şimdi Wolverine’de genç bir kadın klonunu Nathanial Essex’in liderliğindeki kötü bir organizasyondan korumalıdır.

20. SOLARIS / SOLYARİS

IMDb Puanı: 8,1

Solyaris/ Solaris filminin konusu nedir? Belirgin bir bilince sahip bir gezegendir Solaris. Oraya gelen dünya kişilerının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. İnsanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahele ederek, hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir. Burada olanları araştırmakla görevli olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden payını alacaktır kuşkusuz. Böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir. Tarkovski’nin üstünde çok durulan bu çalışması, bazı yerlerde Kubrick’in 2001’ine Rusya’nın verdiği yanıtı olarak değerlendirilmektedir. Lakin genel olarak bağımsız bir çalışmadır. bazı zaman bir roman uyarlaması olduğu halde özgünlüğünü koruduğu söylenebilir.

Ayrıca Bakınız.  Dünyanın en yüksek kayak merkezleri

19. THE THING / ŞEY

IMDb Puanı: 8,1

Şey/ The Thing filminin konusu

18. ÖLÜM TAKİBİ / BLADE RUNNER

IMDb Puanı: 8,1

Blade Runner/ Ölüm takibi konusu nedir? Tehlike hemen hemen Triton özellikle onun tam ortasındadır ve de oyunu kaidelerina göre oynamamaktadır. Irak’taki görevinden isteği haricinde terhis edildikten sonra, Triton’un güzel eşi Kate, korkunç bir katilin acımasız mücevher hırsızları çetesi tarafından kaçırılır. Şimdi Triton onu kurtarmak için, en güçlü silahını yani kendisini kullanarak savaşmak zorundadır.

17. JURASSIC PARK

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park konusu nedir? Jurassic Park’ta fosilleşmiş bir sivrisinekten çıkarılan dinozor kanı, bilimadamlarına DNA ile yeniden dinozor yaratma olanağı verir. Dr. Hammond, bu DNA’dan yola çıkarak genetik olarak dinozorlar geliştirir ve bir tür hayvanat bahçesi açar.Çeşit çeşit dinozorların canlı olarak görülebileceği bu özel hayvanat bahçesinin ilk test ziyaretçileri ise bir avukat, bir matematikçi, bir dinozor uzmanı ve bir bitkibilimci ile Hammond’un torunlarıdır. Dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakınca, bütün dinozorlar adada serbest kalırlar.

16. MAD MAX: FURY ROAD

IMDb Puanı: 8,1

Mad Max: Fury Road konusu nedir? Mad Max: Fury Road’da, zorlu geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için En kaliteli yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de bir biçimde kendini Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun içinde bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

15. OTOMATİK PORTAKAL – A CLOCKWORK ORANGE

IMDb Puanı: 8,3

Otomatik Portakal’ın konusu nedir?

14. METROPOLİS

IMDb Puanı: 8,3

Metropolis konusu nedir? Metropolis’te, insanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle beraber yaşayan sınıf ve yukarıda daha rahat bir hayat süren yönetici sınıf. Yeraltında yaşayan işçiler zorlu bir hayat sürerken, yönetici sınıf rahat bir hayat sürer. Hayatlarından oldukça tatmin olan yönetici sınıf, yaşam mücadelesi veren yeraltındakilerin durumu pek de önemsemez. Lang, ayırınmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

13. 2001: UZAY YOLU MACERASI / 2001: A SPACE ODYSSEY

IMDb Puanı: 8,3

2001: A Space Odyssey/ 2001: Uzay yolu macerası konusu nedir? 2001: Uzay Macerası’nda bir grup primat ıssız bir yerde yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle ayırınür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve Böylece evrimin en mühim adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, kişilerın şafağı gelmiştir.2001’de, bir evvelki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…

12. YARATIĞIN DÖNÜŞÜ / ALIENS

IMDb Puanı: 8,3

Aliens/ Yaratığın dönüşü konusu nedir? Bir yaratığın intikamını konu alan film yaratığın tekrar dirilip şehri basması ve değişik yerlere istila etmesini anlatıyor.

11. SİL BAŞTAN / Eternal Sunshine of the Spotless Mind

IMDb Puanı: 8,3

Eternal Sunshine of the Spotless Mind/ Sil Baştan filmi konusu nedir? Sil Baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın hikayesini anlatıyor. İki yıl süresince beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üstünde de gerçekleştirmek ister.Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Lakin zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üstündeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

10. VOL.İ / WALL-E

IMDb Puanı: 8,4

Wall-e/ Vol.i konusu nedir? Vol.i, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun içinde filizlenen etkili ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. Film tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı Tamamen doğal çevreye verdiği zararlara dair önemli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer.

Ayrıca Bakınız.  Gidilecek en güzel çadır kamp alanları

9. NATHAN’S KINGDOM

IMDb Puanı: 8,4

Nathan’s Kingdom filminin konusu nedir? Nathan’s Kingdom, madde bağımlısı kız kardeşi ile savaş veren genç bir otistik adamın hikayesi. beraber el ele vererek yaşamlarını sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahip hayali bir krallık bulmak için kendilerini tehlikeye atarlar.

8. YARATIK / ALIEN

IMDb Puanı: 8,4

Alien/ Yaratık filminin konusu

7. PRESTİJ / THE PRESTIGE

IMDb Puanı: 8,5

Prestij / The Prestige filminin konusu nedir? Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir gösteri anında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

6. TERMİNATÖR 2: MAHŞER GÜNÜ / TERMINATOR 2: JUDGMENT DAY

IMDb Puanı: 8,5

Terminator 2: Judgment Day/ Terminatör 2: Mahşer Günü konusu nedir? Terminatör 2: Mahşer Günü, 2009 senesinde geçmektedir. Sarah Connor’ı öldürme görevinde başarısızlığa uğrayan Synet robotları, T-1000 adında yeni bir robot üretirler. Bu yeni “Terminatör” geçmişe dönerek insan direnişinin önümüzdeki zamanlarda lideri olacak Sarah’ın oğlu John Connar’ı öldürmeye programlanır. Lakin bir diğer robot T-800 de John’u korumaya programlanarak geçmişe gönderilmiştir. İnsanoğlunun kaderini tespit eden tek bir soru vardır: İki robottan hangisi John’u daha evvel bulacaktır?

5. CRONUS

IMDb Puanı: 8,5

Cronus filminin konusu nedir? Toplumdan uzakta yaşayan amnezyası (Hafıza kaybı) olan bir kişi, uyandığında ölülerden anıları çıkaran bir cihaz icat ettiğini fark eder. Bu anıları da kim olduğunu bulmak için ve kendisinin daha mükemmel bir versiyonunu çıkarmak için kullanır.

4. GELECEĞE DÖNÜŞ / BACK TO THE FUTURE

IMDb Puanı: 8,5

Back To The Future/ Geleceğe Dönüş konusu nedir? Geleceğe Dönüş’te, deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama hatalııyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl evvelsine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini enteresan bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir biçimde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

3. YILDIZLARASI / INTERSTELLAR

IMDb Puanı: 8,6

Interstellar/ Yıldızlararası konusu nedir? Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, hala 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…

2. MATRİX / THE MATRIX

IMDb Puanı: 8,7

The Matrix/ Matrix konusu nedir? Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri düş, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünya çapında, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, tam anlamıyla kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

1. BAŞLANGIÇ / INCEPTION

IMDb Puanı: 8,8

Inception/ Başlangıç filminin konusu nedir? Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu düş görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Lakin, aynı zamanda bu durum onu ülkeler arası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Cobb’a içinde yer aldığı durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini evvelden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini yalnızca Cobb’un görebildiği bir düşmandır. Olay yeri ise zihniniz.

En kaliteli bilim kurgu filmleri listesini beğendiyseniz, aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:Cevap bırakın