Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

En İyi Web Tarayıcıları 2020

Kullandığınız web tarayıcısının internet deneyiminiz üstündeki tesiri büyük olabilir. Özellikle son birkaç yıldır farklı bir web tarayıcısı denemediyseniz, aradaki farkı görünce şaşırabilirsiniz.

Web tarayıcılarında en çok öne çıkan iki özellik, hız ve gizlilik. Bunun yanı sıra bazı web tarayıcıları, daha çok sistem kaynağı tüketirken bazıları, daha hafif olabiliyor. Açık ara önde olmasa da, gizlilik araçlarıyla Firefox’un bugün genel olarak En kaliteli tarayıcı olduğuna inanıyoruz. Chromium’u temel alan ve Chrome’a kıyasla ek özellikler sunan Edge ise listemizde ikinci sırada bulunuyor.

Tabiki web tarayıcılarında çok daha büyük seçeneğiniz var. Aşağıda hız, gizlilik ve kişiselleştirme açısından 2020’nin En kaliteli 5 tarayıcısını anlattık.

1. Mozilla Firefox

uzun zamandır en mühim web tarayıcılarının içinde yer alan Firefox, kişiselleştirme kabiliyetleriyle ve izleyici engelleme işlevleriyle öne çıkıyor. Geçen seneki güncellemeyle performans olarak geliştirilen Firefox, alt seviye donanımda bile akıcı bir biçimde çalışıyor.

Firefox’u sevsek de web tarayıcısının geleceğiyle ilgili bazı kaygılar var. Tarayıcıya maddi olarak katkıda bulunmak talep edenler, bu adresi ziyaret edebilirler.

İndirin: Firefox

2. Microsoft Edge

Chromium motoruyla yeniden canlanan Edge, Windows’un varsayılan web tarayıcısı. Eskisinden hissedilir derecede daha süratli çalışan Edge, Chromecast cihazlarına yayın yapabiliyor, sitelerdeki metinleri okuyabiliyor ve Opera stili giriş sayfası sunuyor. Tarayıcı içerisine ekleyebileceğiniz parola yöneticileri ve reklam engelleyiciler de bulunuyor. Birçok kişiselleştirme ve gizlilik işlevi sunan Edge ile web sitelerini tarayıcıyı açmadan, bir uygulama gibi çalıştırabiliyorsunuz.

Chrome’a çok benzeyen Edge’in Chrome’dan fazlasını sunduğu ve bazı zaman daha süratli olduğu söylenebilir.

İndirin: Microsoft Edge

3. Google Chrome

Microsoft’un kendi web tarayıcısında Chromium motorunu kullanması, Google Chrome için kibir verici olsa gerek. Bununla beraber Chrome’un Edge’in gerisinde kaldığı bir alan var: Bellek kullanımı. Tarayıcı, yüksek RAM kullanımı sebebiyle bazı sistemlerde yavaşlamaya neden olabilir.

Ayrıca Bakınız.  20 Ağustos 2020 Koronavirüs vaka sayısı 1.400'ü Aştı

Bunu bir kenara bırakırsak Chrome 79, geniş eklenti yelpazesi, çapraz platform desteği, eşitleme işlevi, başarılı otomatik doldurma donanımı ve web geliştiricilerine yönelik güçlü araçlarıyla harika bir web tarayıcısı. Bununla beraber Google’ın telefondan web tarayıcısına her noktada yaşamımızın içinde olduğunu ve gizlilik koruma kabiliyetlerinde Firefox’un önde olduğunu belirtmekte fayda göze çarpıyor.

İndirin: Google Chrome

4. Opera

Daha giriş ekranında reklam engelleyiciyi açmanıza izin veren Opera, dahili VPN, dijital paralar için kripto cüzdan, koyu mod gibi özelliklerle geliyor. Chromium tabanlı bir tarayıcı olan Opera, Flow ile mobil cihazınuza içerik paylaşmayı kolaylaştırıyor. Bununla beraber oyun tutkunuysanız, Opera yerine oyunculara özel tasarlanan, Twitch ve Razer Chroma desteği sunan Opera GX’i denemenizi tavsiye ediyoruz.

İndirin: Opera

5. Vivaldi

Eski Opera çalışanlarının bir eseri olan Vivaldi, tamamen kişiselleştirmeye odaklanıyor. Vivaldi’nin kullanıcı arayüzünden gezintiye birçok yanını değiştirebiliyorsunuz. Tarayıcı Chromium tabanlı olduğundan, Chrome eklentilerini çalıştırabiliyor Lakin görünümü, diğer Chromium tabanlı tarayıcılardan oldukça farklı. Siteleri yan çubuğa sabitleyebiliyor, araç çubuklarını dilediğiniz yere yerleştirebiliyor, sayfaların yazı tiplerini ve renklerini ayarlayabiliyor, not panelini kullanabiliyor, arama motorlarına takma isim verebiliyor ve sekmelerin çalışma şeklini değiştirebiliyorsunuz.

İndirin: VivaldiCevap bırakın