Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır?

Evli çiftler için çok büyük bir hayal kırıklığı durumu olan kısırlık ne yalnızca kadınları ne de yalnızca erkekleri ilgilendiren bir sorun. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kısırlık nasıl tedavi edileceği ile ilgili bilinmesi gerekenler haberde. Kısırlık nedir, nasıl anlaşılır? Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık belirtileri neler? Kısırlık sebepleri neler, kısırlık nasıl tedavi edileceği nasıl yapılır? Kısırlığa neden olan etmenler…

Çocuk hayali ile yanıp tutuşan çiftlerin muhafaza edilmesiz bir biçimde düzenli olarak girdikleri ilişkiye rağmen yine de hamilelik görülemiyorsa bu durum halk arasında kısırlık olarak geçmektedir. En az 1 sene süresince düzenli girilen ilişkide kadının yaşı 35 yaşından büyükse çocuk sahibi olabilmek için lüzumlu tetkik ve tedavilere erkenden başlamak gerekir. İleri yaş döneminde daha sık görülme ihtimali olan kısırlık bir nevi üreme sisteminde görülen sağlık sorunlarının sonucudur. Tek bir sebepten ötürü ortaya çıkabildiği gibi çevresel etkenlerin de tetikleyebildiği kısırlık, yapılan çalışmalar neticesinde 1/3 oranda erkeklerde, 1/3 oranda kadınlarda ve yine 1/3 oranında her iki tarafı ilgilendiren bir durumu ortaya koyar. En az 1 sene olabildiği gibi muhafaza edilmesiz cinsel ilişkiye rağmen 2 sene neticesinde da oluşamayan bebek için kısırlık nasıl tedavi edileceği ile ilgili çiftlerin bilmesi gerekenler…

KISIRLIK NEDEN OLUR? KADINA VE ERKEĞE BAĞLI KISIRLIK NEDENLERİ

Haftada 2-3 defa cinsel anlamda aktif olup muhafaza edilmesiz bir ilişki tercih eden her 100 çiftten 85’inde hamilelik görülebilmektedir. bayanların yumurtalarındaki üreme sistemi yaş ile birlikte verimsizleşmesi halinde doğurganlık azalır ve en çokta 38’li yaşlarda bu durum daha net görülebilir. 35 yaş üstü kadınlarda 6 ayın üstünde kısırlık varsa jinekolojik muayenelere başlamak mühimdir.

Erkeklerde kısırlık sebepleri:

Sperm oluşumunda ve sperm hareketinde azalma
Anormal sperm fonksiyonu
Menide sperm hücresinin 0 olması
Testis damarlarının genişlemesi
Kanal tıkanıklıkları
Genetik hastalıklar
Şeker hastalığı
Cinsel fonksiyon bozuklukları
Çocukluk çağında ve ergenlik döneminde geçirilen kimi ateşli hastalıklar
Kanser nasıl tedavi edileceği
Aşırı sigara, alkol ve kafein kullanımı
Stres.

Ayrıca Bakınız.  Damak kaşıntısı neden olur? Nasıl geçer?

Kadınlarda kısırlık sebepleri:

Yumurtlama sorunları
Enfeksiyonlar ve karın içi operasyonlar
Bağışıklık sistemi problemleri
Doğurganlık şansının azalması
Erken menopoz
Polikistik Over Sendromu
Rahim miyomları
Karın içi yapışıklıklar ve fallop tüplerinin yapışıklığı
Tüplerde tahribat yahut tıkanıklık
Düzensiz adet döngüsü
Aşırı sigara, alkol ve kafein kullanımı
Obezite
Tiroid sorunları.

KISIRLIK NASIL ANLAŞILIR? KISIRLIK BELİRTİLERİ:

Kısırlığa neden olabilecek sebepler için her ne kadar bazı durumlar öne sürülse de kısırlık için kesin şundan dolayı kısır olunuyor denilemez. Kısırlık tanısının net bir biçimde konulabilmesi için bazı tetkik ve sonuçlara gerek vardır. Adet döneminin düzene oturmaması yahut hiç adet görememe, şiddetli regl sancısı, hamile olunmamasına rağmen memede süt birikintisi, erkekte sertleşme ve boşalma, erkeklerde yok denecek kadar az meni olması, 2 yıl muhafaza edilmesiz ilişki olmasına karşın bebek oluşmaması kısırlığın belirtilerindendir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri:

Erkeklerde oluşan kısırlığın bilinen en yaygın belirtileri doğrudan testislerde olmasa o bölgede görülen şişme, ağrı, peniste akıntı gibi durumlar kısırlığın habercisi olabilmektedir.

ERKEKLERDE KISIRLIK TESTİ NASIL YAPILIR?

Çiftlerde erkekte görülen bazı şüphelerden dolayı tahmin edilen kısırlıktan dolayı yapılabilecek kısırlık testinde ilk evvel sperm sayısını ölçen bir test uygulanır. Bu süre zarfında 3 gün ilişkiye girilmemesi ve mastürbasyon yapılmaması gerekir. Alınan örnek spermde çalışma ve şekli incelenir. Sperme karşı antikorun olup olmadığını anlamak için Antisperm Antikor testi yapılır.

Erkeğin üreme organında görülebilecek yapısal işlev bozukluklarının değerlendirilmesi mühimdir. Ultrasonografi testiyle erkekte testislerin yapısı, boyutu, genişleme problemleri ve sperm kanallarındaki darlıklarla ilgili verilere ulaşılır.

Kadınlarda kısırlık belirtileri:

Bazı kadınlarda hiç kendini göstermeyen kısırlık; bazılarında belirtileri ile ilk sinyallerini verebiliyor. Erkeklerdeki kısırlık belirtilerine oranla daha fazla görülen kadınlarda kısırlık belirtilerine incelediğimizde kısaca şunları aktarabiliriz:

Ayrıca Bakınız.  ABD, Covid-19 Aşısı için 1,2 milyar dolar ödeyecek

Adet düzensizlikleri yahut adet olmama
Adet döneminde yoğun kanama
Aşırı kilo ve hormon bozukluğuna da bağlı olabilecek aşırı tüylenme ve aknelenme.

KADINLARDA KISIRLIK TESTİ NASIL YAPILIR?

Kadınlarda kısırlık testi için yapılan ilk şey yumurtlamanın sıhhatli meydana gelip gelmediğidir. Adet döneminin ilk günü hormonlara bakılarak adetten evvelki ilk birkaç günde rahim içindeki endometriyal biyopsi örneği ile yumurtalık gelişimi incelenir. Bakılacak bir başka etken ise tüplerdeki tıkanmadır. Tamamen ya da bir bölümünün tıkanması yumurtanın rahme girmesini önleyerek kısırlığı oluşturur.

Bunu anlayabilmek için rahmin içindeki tüplere özel ilaçlar gönderilir ve çekilen röntgen ile tüplerde tıkanıklık olup olmadığına bakılır. bunun yanısıra kadınlardaki yapısal bozukluklardan, yapışıklıklardan, miyomlardan yahut poliplerden kısırlık oluşabilir. Histerospkop metoduyle, rahme girerek yapısal bozukluklar incelenebilir.

KISIRLIKLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Betül Görgen, toplum içerisinde kısırlıkla ilgili en çok yayılan efsaneleri ve gerçekleri şu biçimde anlattı:

EFSANE: Kısırlık yalnızca kadının kusurudur.
GERÇEK: yalnızca kadında olmayıp erkeğe ait nedenler ile hemen hemen aynıdır. Kadında olduğu kadar erkekte de değerlendirilmeli.

EFSANE: Benim ailemde kısır yok, bende de olmaz
GERÇEK: Kısırlık tahmin edilenden daha çok karşılaşılan bir durum.

EFSANE: 1 sene süresince doktora gitmeye gerek yok
GERÇEK: Bu durum herkes için aynı olmayabilir. Kesinliği yoktur.

EFSANE: Tüp bebek nasıl tedavi edileceği ikiz ya da üçüz ile sonuçlanır.
GERÇEK: Tedavinin çoğul gebeliği artırdığı doğru lakin artık teknoloji aracılığıyla tek ve sıhhatli hamilelik gerçekleşebiliyor.

EFSANE: Çok soru sorunca hasta olduğumu zannederler.
GERÇEK: Tedavi ve durumunuzla ilgili soru sormaktan çekinmeyin.

EFSANE: Kendimi yaşlı hissetmiyorum, yaş benim için önemli değil.
GERÇEK: Yaş, doğurganlık için kritik bir belirleyicidir.

Ayrıca Bakınız.  Evde hızlı kas yapmanın yolları!

EFSANE: 40 yaşına kadar yumurtalarım için kaygılanmaya gerek yok.
GERÇEK: Özellikle 35 yaşından büyük kişilerın sonra hem sayısında hem de kalitesindeki bu azalma hız kazanır.

EFSANE: Üreme sağlığı hakkında doktorla görüşünce otomatik tüp bebek olur.
GERÇEK: Alanında uzman olan biri durumunuzu çok daha iyi belirleyerek sizi hatalı yönlendirmez. Uzman bir doktorda muayene olmak ve lüzumlu testleri yaptırmak tüp bebek yaptıracaksınız demek değil.

KISIRLIĞA NEDEN OLAN ETMENLER NELER? DİKKAT! BU ÜRÜNLER KISIRLAŞTIRIYOR…

Tıp literatüründe ‘Endokrin bozucular’ olarak nitelendirilen fitalat maddesi, çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin önündeki en büyük önüne engel olurden biridir. Plastiklerin esnekleştirilmesinde tercih edilen bu maddeler, insan sağlığını ciddi anlamda riske atıyor. Günümüzde sıklıkla kullandığımız kozmetik ürünlerinde, alışveriş poşetlerinde, oyuncaklarda, deterjanlarda ve parfümlerde fitalat maddesi olduğundan dolayı bunun gibi daha birçok ürünün kullanılması endokrin sistemini bozarak, kısırlığın artmasına ve doğurganlığın azalmasına sevk ediyor. Solunum, ağız yolu ya da ten teması ile kolaylıkla bulaşabilen bu rahatsızlık, erkeklerde baba olmayı engelliyor.

Bu nedenle anne ve baba olmayı düşünen bireyler, içerisinde fitalat yer alan maddeleri kullanmaktan olabildiğince uzak durmalıdır.Cevap bırakın