Eskiyen Ahşap parkeler nasıl temizlenir?

0

Temizlik yaparken ahşap yüzeylerin derinlemesine temizlenmesi kadar yüzeylerin tahriş olmamasına da özen göstermek gerekir. Ahşap parkeler …

Temizlik yaparken ahşap yüzeylerin derinlemesine temizlenmesi kadar yüzeylerin tahriş olmamasına da özen göstermek gerekir. Ahşap parkeler, temizlenirken doğru malzemenin kullanılmaması neticesinde zamanla solması, kabarması ve soyulması olası sonuçlardandır. Bi̇r Hayli̇ basit metotlarla temizliği ve bakımı yapılabilen ahşap yüzeyler, uzunca yıllar solmadan ve soyulmadan kullanılabilir. Marketlerde satılan ahşap temizleyiciler ya da evde hazırlanan tamamen doğal malzemelerle iyi bir temizlik sonucuna ulaşılabilir.

AHŞAP YÜZEYLER NASIL TEMİZLENİR?

Ahşap parke ve döşemeler evin havasını değiştirerek eve değişik bir atmosfer sağlamaktadır. Parkelerin temizliği yapılırken de dikkat ederek daha uzun ömürlü kullanılması sağlanabilir. Ahşap parke yüzeyleri temizlerken parkenin malzemelerine göre faklı temizlik ürünleri tercih ederek parkelerin solmasına ya da kabarmasına engel olunabilir. Misal verilecek olursa, cila bazlı parkeler daha az su tercih ederek temizlemek gerekirken laminat parkeler bol su ile temizlenebilir. Ahşap parkelerin temizliğinde önemle üstünde durulması gerekenler şöyledir:

Ahşap parkeleri temizlerken marketlerde satılan ahşap yüzey temizleyicilerle temizlemeye özen gösterilmesi gerekir. Ahşap temizleyiciler, içerdikleri bileşenlerle parkelerin solmasına engel olarak uzun süre gözalıcı ve temiz kalmalarını sağlamaktadır.

Ahşap temizleyici ya da diğer temizlik ürünlerini kullanırken su ile seyreltilmesinde de dikkat edilmelidir. Doğrudan kimyasal maddenin yüzeyle temas etmesi, yüzeylerin solmasına ve tahriş olmasına yol açmaktadır.

Su ile seyrelttikten sonra da temizlik yapılan besin iyice sıkılarak sularını süzmek gerekir. Sıklıkla suya maruz kalan parkeler zamanla kabarmaktadır. Kabarmaması için iyice sıkılmasına dikkat edilmelidir.

Parkeleri sildikten sonra parkelerin üstünde sular kalmışsa kalan suların kuru bez ile kurutulması tavsiye edilmektedir.

Ahşap yüzeyleri temizlerken evvellik, ahşap temizleyiciler olsa da 1-2 damla kadar domestos ya da cif kullanılması da tavsiye edilir. Lakin bu iki malzeme aynı anda değil ayrı ayrı temizlik günlerinde kullanılmasına dikkat ederek bol su ile seyrelttikten sonra temizlik yapılması önerilir.

Ayrıca Bakınız.  Dip bucak temizlik nasıl yapılır?

Kimyasal temizlik ürünleri haricinde üzüm, elma ya da beyaz sirke ile de ahşap yüzeylerin temizlenmesi mümkündür.

AHŞAP MOBİLYALAR NASIL TEMİZLENİR?

Ahşap mobilyaların yeni ve gözalıcı görünmesi için devamlı olarak toz alınması gerekir. Özellikle evcil hayvanların olduğu ya da hareketin eksik olmadığı evlerde gün aşırı toz alarak mobilya bakımının yapılması önerilir. Günlük olarak su ile seyreltilmiş ahşap temizleyici, ya da yine su ile seyreltilmiş yüzey temizleyicileri sprey bir şişeye konarak toz alınabilir. Yine sprey şişeye sirkeli su hazırlayarak toz alınabilir. Lakin önemle üstünde durulması gereken tek şey kimyasal maddelerin doğrudan mobilya ile temas etmemesi, muhakkak su ile seyreltilmesidir.


Cevap bırakın