Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Estetik ameliyatının hukukî sorumluluğu

Cilt problemleri, yaşlılık izleri, epilasyon, botoks… Güzellik sektörü gün geçtikçe yeni yöntemlerle farklı metotlar sunuyor ve estetik müdahaleler hem kadınlar hem de erkekler tarafından ilgi görüyor. Lakin farklı zamanlarda istenmeyen sonuçlar da meydana gelebiliyor. Peki bu durumda sorumluluk kime ait, hangi hukuki yollara başvurulabilir? Avukat Ezgi Esnik Günay araştırılan suallerı cevapladı.

Son yıllarda ülkemizde de tüm dünya çapında olduğu gibi estetik cerrahi büyük ilerleme ve gelişim kaydetmiş, estetik ameliyat olanların sayısı büyük oranda artış göstermiştir. Estetik amaçlı tıbbi müdahaleler tedavi amaçlı ve güzelleştirme amaçlı olarak ayrım göz önüne sermektedir. Özellikle geçtiğimiz hafta İstanbul’da ruhsatsız bir güzellik merkezinde kalça dolgusu yaptıran Kübra Boyraz fenalık geçirdi. Daha sonra güzellik merkezindeki bir kadın çalışan, Kübra’yı ailesinin evine götürdü. Ailesine düştüğü bilgisi verilen Kübra, kötüleşince hastaneye kaldırdı ve aynı gün yaşamını yitirdi.

Bir diğer olay ise Antalya’da yaptırdığı estetik operasyonlar Daha sonra alt dudağını kaybeden ve ağız içi dokularında çürüme yaşanan kadın, “Dudağımın kötü görüntüsü sebebiyle yakın çevremi kaybettim. İnsanlardan çekinip, saklanıyorum. Maskeyle kendimi kamufle ederek yaşamaya çalışıyorum” demişti. Aşçılık yapan 3 çocuk annesi Songül Uzunoğlu, göz altı torbalarından kurtulmak için dostlarının tavsiyesi üzerine geçen yıl şubat ayında Muratpaşa ilçesi Lara turizm bölgesindeki güzellik ve estetik merkezine gitti. Uzunoğlu’na, göbek bölgesinden alınan yağın, yüz bölgesinin dolgusunda kullanılacağı, operasyonun çok kalıcı, ekonomik ve 2 yıl garantili olduğu söylendi.

PEKİ BU DURUMLARDA SUÇ KİME AİT? HANGİ HUKUKİ YOLA BAŞVURULABİLİR?

Avukat Ezgi Esnik Günay araştırılan suallerı cevapladı.

Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmeler ve ulaşılabilirliğin artması, estetik ve güzellik sektörünün daha çok büyümesine ve bu alandaki problemlerin bu büyüme ile beraber daha çok artmasına sebep olmuştur.

son zamanlarda güzellik merkezleri çok fazla artmış ve kişilerın bu güzellik merkezlerinde ki hizmetlere ulaşabilmesi de çok kolaylaşmıştır. Bu kolaylaşma ile beraber ise bu güzellik merkezlerinde sunulan hizmetler dolayısı ile hizmet alanların problemleri de artmıştır. Bu durumda güzellik merkezlerinde hizmet alan kişi bir problem ile karşılaştığında ne yapabilir.


Güzellik merkezlerinden hizmet alan kişi tüketicidir ve Tüketicinin muhafaza edilmesi Kanunu içerisinde korunmaktadır. Güzellik merkezi, verdiği hizmetin vaat edilen biçimde olmasından yani hizmetin ayıplı olmamasından sorumludur. Misal verilecek olursa güzellik merkezine başvuru yapan tüketici, aldığı hizmet dolayısı ile bir sağlık problemi ile karşılaşabilir, verilen hizmet kusurlu olabilir yahut parasını ödediği halde hizmet almamış olabilir. Öncelikle şunu belirtmek lüzumlu, güzellik merkezine hizmet almak için başvuru yapan kişinin asli yükümlülüğü, güzellik merkezi ile yapmış olduğu sözleşme uyarınca vaat edilen zamanlarda hizmet bedelini ödemektir, aksi halde güzellik merkezi de tüketiciye hizmet vermeyecektir.

HATALI ESTETİK SONRASI NEREYE BAŞVURULUR?

Tüketici sözleşmeye uygun olarak parasını ödemiş olmasına karşın güzellik merkezinin sunduğu hizmeti ayıplı ifa ettiği durumlarda tüketici, hizmetin yeniden görülmesi, hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımı, ayıp oranında bedelden indirim yahut sözleşmeden dönme haklarından birini sağlayıcıya karşı kullanmakta serbesttir. Sağlayıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Seçimlik hakların kullanılması sebebiyle ortaya çıkan tüm masraflar sağlayıcı tarafından karşılanır. Tüketici, bu seçimlik haklarından biri ile beraber Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilecektir. Tüketici böyle bir sorun ile karşılaştığında, hizmet sağlayan ile anlaşarak probleminu çözemiyor ise tespit edilen parasal sınırlar içerisinde ilçe tüketici hakem heyetine, il tüketici hakem heyetine yahut Tüketici Mahkemelerine başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

son zamanlarda özellikle lazer epilasyon hizmeti alan tüketicilerde lazer epilasyon sonucu bazı sağlık sorunlarının olabildiğini göze çarpıyor. Tüketicide aldığı hizmet sonucu sağlık problemleri biraraya geliyor, kişinin bedensel bütünlüğüne zarar veriliyor ise tüketici, hizmet aldığı kurumdan bunun yanısıra maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunabilir ve dava açabilir. aynı zamanda tüketici, hizmet almak için kuruma ödeme yapmış ama hizmet alamamış yahut vaat edilen tarihte hizmete başlanmamış ise güzellik merkezi, tüketiciden aldığı ödemeyi aynen iade etmelidir, aksi halde faizi ile iade etmek zorunda kalacaktır.

PARA İADESİ YAPILIR MI?

Tüm bunlar yanı sıra, genel olarak tüketiciler güzellik merkezlerine belli tarih aralıkları ile düzenli bir hizmet almak için başvuru yapabilmekte, alacakları hizmetin karşılığını da peşin ödemiş yahut taksit ile ödeme hakkında vaatte bulunmuş olabilmektedirler. Misal verilecek olursa tüketici, güzellik merkezi ile her ay yapılmak üzere bir yıllık cilt bakım hizmeti hakkında anlaşmış ve sözleşme imzalamış olabilir. Tüketici hizmeti almaya başladıktan bir süre sonra aldığı hizmetten tatmin kalmayarak sözleşmesini iptal etmek isteyebilir. Böyle bir durumda tüketiciye parasının iade edilmesi gerekecek midir? Öncelikle tüketicinin, güzellik merkezi ile yapmış olduğu sözleşmeden dönebilmesi yani ben artık hizmet almayacağım bana paramı iade edin diyebilmesi için, güzellik merkezinin sunmuş olduğu hizmeti ayıplı olarak ifa etmiş olması gerekir. Eğer ki güzellik merkezinin hizmeti sunar iken hiçbir kusuru yoksa tüketici sözleşmeden dönme hakkına sahip olmayacağından parasının iadesini isteyemeyecektir. Lakin güzellik merkezi, kusurlu ifade bulunmuş ise bu durumda ödemiş olduğu bedelin tümünün iadesini isteyebilecektir. Tüketici eğer hizmet bedelini taksitli ödeme hakkında anlaşma yapmış ise taksitleri ödemeyi bırakacak, ödemiş olduğu taksit tutarlarının da iadesini isteyecektir.

ESTETİK hatalılarINDA TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR Mİ?

Tabi tüm bu açıklamalarımız yanı sıra güzellik merkezlerinden alınan hizmet neticesinde güzellik merkezi tüm edimlerini kusursuz bir biçimde yerine getirdiği halde kişinin beklediği karşılığı alamamasının bir hizmet kusuru olarak değerlendirilmemesi gerekir. Bu noktada estetik operasyonlar, estetik müdahaleler bu yönü ile hizmet sözleşmelerinden ayrılacaktır. Kişi eğer ki bir sonuca bağlı estetik operasyon için anlaşma sağlamışsa, yani insana yapılacak operasyon neticesinde, istediği sonucu alacağı vaat edilmiş ise burada hizmet alan kişi ve operasyonu yapan kişi yahut kurum arasında bir eser sözleşmesinin yapıldığı kabul edilir. Güzellik amacı ile yapılan estetik operasyonlarda, hizmet alana operasyon sonrası belirli bir sonuç vaat edilmiş ve operasyon sonucu hizmet alan da bu sonucu elde edememiş ise bu durumda Borçlar Kanunu çerçevesinden hizmet sunandan tazminat talebinde bulunabilecek ve tazminat istemi ile dava açabilecektir. Yani güzellik amacı ile yapılan estetik operasyonlarda hizmeti alan, hizmetin sunuluşu sırasında ki kusur ve eksikler, hatalılar sebebi ile hizmet sunana karşı talepte bulunabileceği gibi hiçbir kusur yokken hizmet soncunda istediği sonucu alamamış ise, istediği sonucu alamamış olması sebebi ile de tazminat talebinde bulunabilecektir.

Av. Ezgi Esnik Günay
Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCsWuHcddhGDCiMRayjkHPkg
Instagram: https://www.instagram.com/av.ezgiesnikgunay/?hl=tr

https://ezgiesnikgunay.av.tr/

Ayrıca Bakınız.  Hamilelikte altın çilek faydaları nelerdir?


Cevap bırakın