Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Evde badem unu nasıl yapılır?

Badem ununa ise son zamanlarda sık sık rastlar olduk. Vegan beslenenler için bir nimet olan badem unu, sıhhatli yönünden da uzman kişilerın önerdiği besinler arasında yer almaktadır. Bu un aracılığıyla deneyeceğiniz tariflerin kalorisi düşük, lezzeti yüksek olacaktır. Peki evde badem unu nasıl yapılır? Badem unu yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte problemin yanıtı:

Badem, vegan beslenmesinde sıkça tüketilen bir besindir. Badem bazı durumlarda un haline getirilerek kullanılır. Badem unuyla hazırlanan tarifler lezzetli olduğu kadar da sıhhatlidır. Un türleri arasında düşük kalorisiyle dikkat çeken badem unu, aynı beyaz un gibi bir dokuya sahiptir. Diyet tariflerle beslenenler için de alternatif bir un türü olan badem unu kabuğu tamamen soyulmuş bademlerin öğütülmesi ile elde edilir. Badem unu gluten içermediği için glutene karşı duyarlıiyeti olanlar tarafından da güvenle tüketilir. Bademin iki çeşidi vardır: Biri “acı badem” adı ile anılan ve yenilmeyen (Yenilmesi durumunda zehirlenmeye yol açar.) diğeri ise kuru yemiş olarak da tükettiğimiz “tatlı badem”dir. Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre, badem ununun bir bardağı ortalama 90 adet badem içeriyor ve vücudunuzun günlük E vitamini gereksinimini %100’ünden çoksını sağlıyor. sıhhatli yağların, makro ve mikro besin maddelerinin kombinasyonu olan badem unu enerji seviyenizi de yükseltmeye faydalı oluyor. Kurabiye, ekmek ya da pasta yapımında kullanabileceğiniz badem ununu evde hazırlamaksa oldukça kolay.

BADEM UNU TARİFİ:

MALZEMELER

1 su bardağı badem
3 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tarçın

YAPILIŞI

Bademleri geceden ıslamamız gerekiyor.

Derin kap için koyduğunuz suyun içerisini bademleri koyun ve bir gece beklemede bırakın.

Bademler ertesi gün kabuğu soyulacak kıvama gelecektir.

Kabuklarını soyduğunuz bademleri soğuk sudan geçirin.

sonrasında karıştırma kabına 3 su bardağı suyu koyun ve üzerine bademleri ekleyin.

Ayrıca Bakınız.  Doğalgaz Tüketimini Azaltmak için Ne Yapılmalıdır - 2022

Karıştırıcıda ortalama 3 dakika süresince yüksek devirde karıştırın.

Daha sonra içerisine tarçını da ekleyip bir kez daha karıştırın.

Karışımı ince bir süzgeçten geçirin ve posasını iyice sıkarak sütünü çıkarın.

Bu sütü de lezzetli kahveleriniz için faydalanabilirsiniz.

Suyunu tamamen sıktığınız badem tortusunu fırın tepsisine serin.

Tamamen kuruyana kadar fırında pişirin.

Fırından çıkardığınız karışımı tekrar blenderdan geçirerek daha da ince hale getirebilirsiniz.

Badem ununuz hazır.

Afiyet olsun…Cevap bırakın