Evde petek içi nasıl temizlenir?

0

Kış mevsimine yaklaştığımız şu zamanda evin ısınması için kullandığımız ısıtma sistemi olan kalorifer peteklerini temizlemek ve düzenli bakımını …

Kış mevsimine yaklaştığımız şu zamanda evin ısınması için kullandığımız ısıtma sistemi olan kalorifer peteklerini temizlemek ve düzenli bakımını yaptırmak, hem yakıt tasarrufuna hem de sıhhatli bir hayat ortamına sunar. Evde birkaç yöntemle kolayca kendiniz evinizde yer alan petekleri temizleyebilirsiniz. Peki kalorifer temizliği nasıl yapılır, petek kolayca nasıl temizlenir? İşte yanıtlar:

Son zamanlarda kış mevsiminde ısınmak için çoğu evlerde yer alan kalorifer petekleri günümüzün en kolay araçlarından biri haline gelmiştir. Isı veriminin iyi bir biçimde sağlaması ve istediğimiz sıcaklığa getirilmesinin bir el hareketiyle sağlanması gibi birçok ev hanımları için büyük bir kolaylık sağlıyor. Kış aylarına girmiş olduğumuz dönemlerde peteklerimizi açtığımızda birçok noktasının ya ısınmadığını yada ısınma değişikliklarının bulunuyorsa temizleme zamanının geldiğini gösteriyor. Bunun yanısıra ilkbaharda kapatılmasından dolayı içerisinde oluşan havanın alındıktan sonra çalıştırılması gerektiğini gösteriyor. Kombi kalorifer petek temizliği yaptırmak kombi ve peteklerden daha iyi verim almak ve ısınmak için çok mühimdir. Evde petek temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Petek temizliği yaptığınız takdirde kombiyi düşük dereceye getirerek ideal ısı elde edersiniz. Bütün kalorifer peteklerinde yüksek ısı verimi sağlarsınız. Peki evde petek temizliği nasıl yapılır? En kolay kalorifer peteği temizliğinde önemle üstünde durulması gerekenler:

EVDE PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Evde kendi imkânlarınızla petek temizliği yapmak çok zahmetli olsa da yapılması gereken en mühim temizlikler arasında bulunuyor.

Kalorifer peteklerini temizlemek için evvellikle oluşabilecek tehlikelere karşı kombiyi kapatmanız gerekiyor.

Banyolarda yer alan tahliye vanalarından tesisatta yer alan suyu boşaltma işlemin yapmanız gerekiyor. Eğer tahliye vanası yoksa radyatörlerde yer alan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu boşaltma işlemini uygulayabilirsiniz.

Kombi sisteminin içindeki su tamamen boşalttıktan sonra kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantı kısmını ayırabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Playstation PS3, PS4 ve PS5 VPN Nasıl Kurulur Kullanılır -2021

Bağlantı kısmını ayırdıktan sonra radyatörleri duvardan sökerek banyoya ya da yıkayacağınız yere götürün.

Evde bir hortumunuz varsa kalorifer peteklerinin içine tazyikli su püskürterek bütün kirlerden arındırabilirsiniz. Püskürttüğünüz suyun rengi temiz olana kadar bu işlemi yapın.

Temiz su geldikten sonra güzelce dış tarafları silin ve peteği tekrar eskisi gibi yerine monte edin.

Bu işlemi bütün radyatörler için sıra sıra yapmayı unutmayın. İşlem bittikten sonra kombinin altında yer alan su takviye vanasını açarak kombiye su vermeniz gerekiyor.

Kalorifer petekleri temizliğini yaptıktan sonra bütün kalorifer peteklerini sıra sıra dolaşarak peteklerin havasını almanız gerekiyor.

Böylece artık istediğiniz zaman kombiyi çalıştırıp evinizi ısıtabilirsiniz.

Calpol ile petek temizleme

Evde petek içi Nasıl temizlenir?

Evde petek içi nasıl temizlenir?

Paslanmış petekler nasıl temizlenir

Kalorifer petekleri nasıl temizlenir forum

Kadir Ezildi petek temizliği

Petek Temizliği

Peteklerin dış temizliği nasıl yapılır?


Cevap bırakın