Evde Petek temizliği nasıl yapılır?

0

Kış mevsimine girdiğimiz şu zamanda evin ısınması için tercih ettiğimiz ısıtma sistemi olan kalorifer peteklerini temizlemek ve periyodik …

Kış mevsimine girdiğimiz şu zamanda evin ısınması için tercih ettiğimiz ısıtma sistemi olan kalorifer peteklerini temizlemek ve periyodik bakımını yaptırmak, hem yakıt tasarrufuna hem de sağlıklı bir hayat ortamına sunar. Evde birkaç yöntemle basit bir şekilde kendiniz evinizde yer alan petekleri temizleyebilirsiniz. Peki kalorifer temizliği nasıl yapılır, petek basit bir şekilde nasıl temizlenir? İşte yanıtlar:

Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda kış mevsiminde ısınmak için çoğu evlerde bulunan kalorifer petekleri günümüzün en kolay araçlarından biri haline gelmiştir. Isı veriminin iyi bir biçimde sağlaması ve istediğimiz sıcaklığa getirilmesinin bir el hareketiyle sağlanması gibi birden çok ev hanımları için büyük bir kolaylık sağlıyor. Kış aylarına girmiş olduğumuz zamanlarda peteklerimizi açtığımızda birden çok noktasının ya ısınmadığını yada ısınma değişikliklarinin yer alıyorsa temizleme zamanının geldiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra ilkbaharda kapatılmasından dolayı içinde oluşan havanın alındıktan sonra çalıştırılması gerektiğini gösteriyor. Kombi kalorifer petek temizliği yaptırmak kombi ve peteklerden daha iyi verim almak ve ısınmak için çok mühimdir. Evde petek temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası yer alıyor. Petek temizliği yaptığınız takdirde kombiyi düşük dereceye getirerek ideal ısı elde edersiniz. Bütün kalorifer peteklerinde yüksek ısı verimi sağlarsınız. Peki evde petek temizliği nasıl yapılır? En kolay kalorifer peteği temizliğinde önemle üstünde durulması gerekenler:

PETEK NASIL TEMİZLENİR?

Evde kendi imkânlarınızla petek temizliği yapmak çok zahmetli olsa da yapılması gereken en mühim temizlikler arasında bulunuyor.

Kalorifer peteklerini temizlemek için ilk olarak oluşabilecek tehlikelere karşı kombiyi kapatmanız gerekiyor.

Banyolarda yer alan tahliye vanalarından tesisatta yer alan suyu boşaltma işlemin yapmanız gerekiyor. Eğer tahliye vanası yoksa radyatörlerde yer alan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu boşaltma işlemini uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Amigurumi nedir? Nasıl yapılır?

Kombi sisteminin içerisindeki su tamamen boşalttıktan sonra kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantı kısmını ayırabilirsiniz.

Bağlantı kısmını ayırdıktan sonra radyatörleri duvardan sökerek banyoya veya yıkayacağınız yere götürün.

Evde bir hortumunuz varsa kalorifer peteklerinin içine tazyikli su püskürterek bütün kirlerden arındırabilirsiniz. Püskürttüğünüz suyun rengi temiz olana kadar bu işlemi yapın.

Temiz su geldikten sonra güzelce dış tarafları silin ve peteği tekrar eskisi gibi yerine monte edin.

Bu işlemi bütün radyatörler için sıra sıra yapmayı unutmayın. İşlem bittikten sonra kombinin altında yer alan su takviye vanasını açarak kombiye su vermeniz gerekiyor.

Kalorifer petekleri temizliğini yaptıktan sonra bütün kalorifer peteklerini sıra sıra dolaşarak peteklerin havasını almanız gerekiyor.

Böylece artık istediğiniz zaman kombiyi çalıştırıp evinizi ısıtabilirsiniz.

KALORİFERİN İYİ ISITMASI İÇİN HAVASI NASIL ALINIR?

Soğuk havalarda ısınmak için açtığımız peteklerin içerisinde hava oluşması da ısınma verimini düşüren bir nedendir. Eğer peteklerinizin bir kısmı ısınıp bir kısmı soğuksa içerisinde hava olduğunu gösterir. Kaloriferin iyi ısıtmasını istiyorsanız açıklayacağımız işlemi kombi çalışırken gerçekleştirmeniz gerekir.

Öncelikle peteğin üst kısmında yer alan purjör tapasını yavaşsa sökerek alabilirsiniz.

Tapayı çevirmeye başladığınızda eğer hava varsa çıkmaya başlayacaktır. Hava bittikten sonra su gelecektir bundan dolayı hazırlıklı olunmalıdır. Su gelmeye başladığında tapayı kapatabilirsiniz.


Cevap bırakın