Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Farenjit nedir? Kronik Farenjitin belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısı, kaşıntısı ve ilerleyen zamanda ise yutkunma güçlüğüne yol açan farenjit, son bir yılda tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs …

Farenjit nedir? Kronik Farenjitin belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısı, kaşıntısı ve ilerleyen zamanda ise yutkunma güçlüğüne yol açan farenjit, son bir yılda tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs ile karıştırılmaya başlandı. Özellikle kış mevsiminde artış gösterir. Sürekli öksürüğe yol açtığundan günlük yaşam rutinini ters etkiler. Peki Farenjit neden olur? Farenjitin belirtileri nelerdir? Farenjite iyi gelen tamamen doğal kürler…

Burun ve ağzın arka duvarında yer alan farenks(yutak) mukozasın iltihaplanmasına farenjit denir. Halk arasında aslını söylemek gerekirse bu hastalık boğaz iltihaplanması ya da ağrısı olarak bilinir. Üst solunum yoluyla boğaza bulaşan virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonundan kaynaklı ortaya çıkar. Bundan dolayı bir çok tedavi metodu mevcuttur. Ağız yolunun devamlı olarak açık kalması ve hava ile temasının olmasından kaynaklı yaşanma riski artar. Bunun yanısıra soğuk havalar bastırdıkça da bu hastalık görülür. Farenjit hastalığının ciddi bir sorun olmasındaki asıl sebep ise bulaşıcı olmasıdır. Çünkü bakteri ve virüslerden dolayı görüldüğünden bu riski taşır. Genel olarak öğretmen, spiker, pilot yani sürekli konuşmak zorunda kalan bireylerde sıkça görülür. Bunun yanısıra farenjit bilinenin aksine gribal enfeksiyonların sıklıkla yaşandıği kış ayları haricinde ilkbaharda da görülür. Ağır iltihaplı enfeksiyon hastalıkları, kronik virüs hastalıkları, yüksek sesle konuşma, hava kuruluğu, yemek borusu kanseri, ağız tümörleri, sigara ve sürekli tozlu hava gibi durumlar farenjit hastalığına neden olur.

FARENJİT NEDEN OLUR?

Yukarıda sayılanların yanı sıra farenjit aslını söylemek gerekirse etken halinde olan tüm virüs ve bakteriler sebebiyle de görülür. Kızamık, suçiçeği, boğmaca ve İnfluenza virüsü de farenjitin yaşanmasına yol açar. Nadiren de olsa bakteriyel farenjit yaşanır. Bu da kronik gribal sorunlar, alerjisi yüksek, reflü ve sinüzit rahatsızlığı olanlarda görülür.

FARENJİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, yutkunmada zorlanma, ateşlenme, titreme ve halsizlik gibi belirtilerin yanı sıra ses kısıklığı, kas ağrıları, koyu renkli balgam ve lenf bezlerinin şişmesi gibi ciddi belirtilerle de kendini gösterir.

FARENJİTİN NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MI?

Tedavideki en mühim durum etken olan virüs ve bakterinin yol açtığı diğer sağlık sorunudur. Bakteriyel oluşan farenjitin iyileşme riski daha düşüktür. Buna evde müdahale edilmez. Bundan dolayı bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü bakteriler bir çok durumdan dolayı çoğalabilir. Lakin virüslerin yol açtığu etkenler belli bundan dolayı sıcak içecekler antibiyotik ilaç ve besinler etkili olur.

FARENJİTE İYİ GELEN TAMAMEN DOĞAL KÜRLER…

KIRMIZI BİBER

Faranjit hastalığında etkisini gösteren tamamen doğal tedavi metodlarınden biri kırmızı biberdir. Kırmızı biberde yer alan anti-enflamatuar maddesi iltihap giderici etkiye sahiptir. Bir su bardağı sıcak suya, 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber ve yarım yemek kaşığı limon suyu koyun. İyice karıştırdığınız bu karışımı gargara yaparak kullanınız.

ZERDEÇAL

Bir diğer etkisini gösteren tamamen doğal tedavi metodu ise zerdeçaldır. İltihap söktürücü donanımı olan zerdeçalın tozunu ve bir çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suyun içine koyup iyice karıştırınız. Bu karışımı da gargara yaparak uygulayınız.

Kronik farenjit belirtileri

Farenjit belirtileri

Kronik faranjit nedir?

Geçmeyen faranjit

Kronik faranjit tedavi edilmezse ne olur?

Faranjit yorumları

Faranjite ne iyi gelir?

Kronik faranjit ne kadar sürer?

Facebook'ta Takip Et

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ