Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Fibromiyalji Nedir?

Kaslarda görülen yaygın ağrı, duyarlıiyet, tetik noktalarla ve genel yorgunluk ile karakterize kronik bir hastalık olan fibromiyalji yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir hastalıktır. Belirtiler ve şikayetler nesnel olmadığı için herhangi bir testle ölçülemez. Hastalığın bilinen net bir nedeni olmamakla beraber sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılmaktadır. Toplumun ortalama yüzde 1-2’sini etkileyen bu sorunda hasta popülasyonun çoğunluğunu 40-55 yaş arası bayanların oluşturduğu gözlemlenmektedir.

Fibromiyalji Sebepleri Nelerdir ?

Fibromiyaljiye neyin yol açtığı hala tam anlamıyla saptanamamıştır. Lakin uzun yıllar süren araştırmalar neticesinde bazı etkenlerin hastalığı tetiklediği ortaya konmuştur. Buna göre fibromiyaljiyi tetiklediği düşünülen etkenler şöyle sıralanmaktadır:

Enfeksiyonlar: Daha evvelden geçirilmiş değişik enfeksiyon hastalıkları fibromiyaljiyi tetikleyebilmekte ya da belirtilerinin daha kötüye gitmesine neden olabilmektedir.

Genetik etkenler: Fibromiyaljiye aynı aile üyeleri arasında daha sık rastlanmaktadır. Araştırmalar, bazı genetik mutasyonların fibromiyaljinin gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Stres: Fiziksel ya da duygusal travma gibi bir stres kaynağı vücutta aylar yahut yıllar süresince devam eden uzun süreli etkilere neden olabilir. Stres, fibromiyaljiye katkıda bulunabilecek hormonal bozukluklarla ilişkili de bulunmuştur.

Kişilik yapısı: Daha çok duyarlı yapılı, duygusal, muhteşemiyetçi ve olaylardan çabuk etkilenen kişilik yapısına sahip bireylerde fibromiyalji daha sık görülmektedir.

Travma: Fiziksel ya da duygusal travma yaşayan kişilerda fibromiyalji daha sık ortaya çıkabilmektedir. Şikayetlerin travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkisi olduğu bulunmuştur.

Kişilerın fibromiyalji sendromunda kronik yaygın ağrılar yaşamalarına neden olan etkenler de halen tam anlamıyla anlaşılmış değildir. Konuyla ilgili değişik teoriler ağrı eşiğinin düştüğünü ve evvelden acı vermeyen bir şeyin zaman içinde çok acı verici duruma geldiğini belirtmektedir. Bir başka teoriye göre, vücuttaki sinirler ve reseptörler uyarılara daha duyarlı hale gelmektedir. Bu bireylerin ağrı sinyallerine aşırı tepki verebilecekleri ve gereksiz ya da abartılı acılar hissetmeleri olduğunu ifade etmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Evde hızlı kas yapmanın yolları!

Fibromiyalji atakları stres, fiziksel travma yahut grip benzeri sistemik bir hastalığın sonucu da gerçekleşebilmektedir. Beyin ve sinir sisteminin normal ağrı sinyallerini yanlış yorumlayarak aşırı tepki göstermesi beyindeki bir kimyasal maddedeki dengesizlikten kaynaklanabilmektedir.

Fibromiyalji Noktaları Nelerdir?

Fibromiyaljide sıklıkla tetik noktalar yahut duyarlı noktalar olarak adlandırılan vücut alanları bulunur. Fibromiyalji noktaları, hafif basınç uygulamakla bile ağrıya neden olabilen 18 farklı alanı içermektedir. Bu tetik noktalarının yol açtığu ağrı, vücudun birçok bölgesini etkileyen, tutarlı künt bir ağrı olarak tanımlanabilir. Yaygın ağrı ve duyarlıiyet varsa insana fibromiyalji tanısı konur.

Tetik noktalarından bazıları:

Başın arkası, omuz üstleri, üst göğüs, kalçalar, dizler ve dirseklerdir. Lakin fibromiyalji noktaları artık tanı için odak nokta değildir. Bunun yerine, üç aydan fazla bir süredir devam eden yaygın ağrı varsa ve ağrıyı açıklayabilecek teşhis edilebilir bir tıbbi durum yoksa fibromiyalji tanısı konulabilmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Duyarlı noktalarda ağrı haricinde fibromiyaljide başka belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

 • Yorgunluk,

 • Uyku problemleri,

 • Uzun süre uykuya rağmen dinlenmiş hissetmemek ve yataktan kalkmakta zorlanmak,

 • Baş ağrısı,

 • Depresif ruh hali,

 • Kaygı,

 • Odaklanmada yahut dikkat vermede zorluk,

 • Alt karın bölgesinde ağrı,

 • Nefes almada zorlanma,

 • Kulaklarda çınlama,

 • Egzersize karşı dirençsizlik ve çabuk

Fibromiyalji İçin Belli Bir Risk Grubu Var mıdır?

Fibromiyalji kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Hastaların yüzde 80 ila 90’ı kadınlardan oluşur. Ailesinde fibromiyalji rahatsızlığı olan bireylerde hastalığın görülme sıklığı fazladır. Fibromiyalji bir artrit şekli olmasa da, lupus yahut romatoid artrit gibi romatizmal bir hastalığa sahip olmak da hastalığa yakalanma riskini artırabilmektedir.

Fibromiyalji Atakları Nasıl Gelişir?

Genel olarak şiddetlenen ağrı ve yükselen yorgunluk fibromiyalji atağının ayırt edici sahip olduğu sahip olduğu özellikleridir. Atak sırasında kötü uyku kalitesi, karamsar ters düşünceler, asit reflü gibi sindirim problemleri, kol ve bacaklarda şişkinlik, uyuşukluk ve karıncalanma gibi belirtilerde belirgin şiddette artış görülmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Koronavirüs kaç günde geçiyor? Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konur?

Güncellenen tanı kriterlerine göre üç ay yahut daha uzun zamandır devam eden ve tıbbi nedene dayanmayan yaygın ağrı şikâyeti olan hastalara fibromiyalji tanısı konmaktadır. Fibromiyaljiyi tespit edebilen bir laboratuvar testi yoktur. Bu sayede, kan testileri diğer kronik ağrı sebeplerini dışlamak için kullanılabilmektedir.Cevap bırakın