Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji, kronik, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile birlikteinde uyku bozukluğu, sabah tutukluğu, simetrik dağılım gösteren ağrılı …

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji, kronik, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile birlikteinde uyku bozukluğu, sabah tutukluğu, simetrik dağılım gösteren ağrılı duyarlı noktalarla karakterize olmuş günümüzde sık karşılaşılan bir hastalıktır. Toplumun %2-8’inde, 40 ile 60 yaş arası ve kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür.

Fibromiyaljinin sebebi tam anlamıyla bilinmese de, yapılan araştırmalar genetik, nörohormonal, hormanal, psikolojik, uyku ve çevresel etkenlerin hastalık oluşumuna katkıda yer aldığı, birlikteinde kas dokusu kan akımının, sinir ve enerji metobolizmasının fonksiyonlarında azalma olduğunu göstermiştir.

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyaljide kronik yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, sabah tutukluğu, yumuşak dokularda şişlik hissi, karıncalanma, titreme, aşırı terleme, ekstremitelerde soğukluk hissi, kronik baş ağrısı (migren), çene eklem disfonksiyonu, daha nadir olarak irritabl barsak hastalığı, menstürasyon bozukluğu ve premenstruel sendrom gibi yakınmalar saptanır. Bunun yanısıra dizüri (kadın üretral sendromu), kardiyak ve solunum sistemi belirtileri, ağız, göz ve cilt kuruluğu gibi semptomlar eşlik edebilmektedir.

Fibromiyalji depresyona meyilli, uyku bozukluğu olan ve anksiyetesi yüksek bireylerde daha sık görülür. Bu hastalarda ağrıya aşırı duyarlılık vardır.

Fibromiyalji Teşhisi

Fibromiyalji teşhisinde hastanın öyküsü, hastalık belirtileri ve fiziki muayenesi çok mühimdir. Tanı koyarken laboratuvar değerlendirilmelerinde hastalığa ait spesifik bir belirteç yoktur. Lakin sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, ayırıcı tanı için yapılacak tetkikler oldukça önem taşır.

 Fibromiyalji teşhisi koyabilmek için değişik tanı kriterleri geliştirilmiş olup bu tanı kriterlerinde özetle hastanın yaygın vücut ağrısı ve duyarlı noktaların değerlendirilmesi, şikâyetlerinin zamanı, eşlik eden semptomların değerlendirilmesi ve diğer yaygın ağrı yapabilecek sebeplerin dışlanması gibi temel unsurlar üstünde durulmuştur.

Fibromiyalji Nasıl tedavi edileceği Nasıl Yapılır?

 Fibromiyalji nasıl tedavi edileceğinde en mühim prensip hasta-hekim işbirliğidir. Hastalığın donanımı, hayatı tehdit etmediği hastaya açıkça anlatılması gerekir.

Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ve kas gevşeticilerin günümüzde fibromiyalji nasıl tedavi edileceğinde etkinliklerinin olmadığı gösterilmiştir. Etkinliği kanıtlanmış ilaçlar arasında antidepresanlar, opioid analjezikler, pregabalin, gabapentin gibi değişik ilaçlar bulunmaktadır.

 Hastaların günlük yaşam aktivitelerinin düzenlenmesi, hasta eğitimi, bilişsel davranışçı terapi, besin desteği kullanımı ve diyet değişiklikleri insana özel uygulanan tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Hastalığa eşlik eden yorgunluk, uyku bozukluğu, depresyon, vitamin ve mineral eksikliği, hormanal bozukluklar varsa tedavi edilmelidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon metodları, egzersiz programları, masaj, manuel terapi, germe- gevşeme eğitimleri, lokal enjeksiyon metodlarınden biri ya da hepsi uygulanabilir. Bu hususta dikkat edilecek nokta, tedavi metodlarınin hastaya özel olmasıdır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ