Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Filtre kahve nedir? Filtre kahve yapılışı

Pek çok kültüre ve yaşama etki eden kahve, günlük yaşamımızın ayrılmaz parçası haline geldi. Kahve tiryakilerinin vazgeçilmezlerinden olan filtre kahve aslını söylemek gerekirse herkesin iki değişik yöntemle yapabileceği bir içecektir. Bugün sizlere iki değişik yöntemle evde filtre kahve yapımının tarifini veriyoruz.

Sütle yahut sütsüz de içilebilen filtre kahve, kahve makinesi yahut french pressle yapılmaktadır. Filtre kahve alırken hangi materyal kullanarak yapacağınıza göre az ya da çok öğütülmüş kahve alarak lezzetli filtre kahve demleyebilirsiniz. Bu işlem için ilk aşamada çekilmiş filtre kahvenin satın alınması gerekir. Eğer filtre kahve hazırlamak için kullanılacak araç french press ise orta çekilmiş kahvenin tercih edilmesi daha doğru olur. Bu kahvenin kahve satışı gerçekleştiren dükkanlardan ve marketlerden satın alınması mümkündür. Filtre kahvenin yararları da bulunmaktadır. Günlük olarak en çok 4 bardağa kadar olmak üzere filtre kahve tüketiminin depresyona girme riskini azalttığı ABD’de yapılan bir araştırmada ortaya çıkmıştır.Diyet listelerinde de yer bulan filtre kahve yararları arasında antioksidan donanımınin yoğun düzeyde olması da yer alır. Gelin beraber filtre kahve yapımını öğrenelim:

KAHVE MAKİNESİYLE FİLTRE KAHVE TARİFİ:

1 fincan kahve hazırlamak için orta öğütülmüş kahveyi makinenin üst kısmındaki filtreye koyun.

Sonrasında su haznesini 300 ml kadar su ile doldurun ve haznenin kapağını kapatın.

Makinenin düğmesine basın ve kahvenin demlenmesini bekleyin.

Damla damla akacak kahve sonunda alt haznede birikir ve içime hazır hal alır.

Bu metodun son derecede pratik olması, filtre kahve hazırlanırken yaygın olarak tercih edilmesinin en mühim sebebidir.

FRENCH PRESS İLE FİLTRE KAHVE DEMLEME TARİFİ:

Eğer filtre kahve hazırlamak için kullanacağınız ürünün tercihini french press’ten yana kullandıysanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor:

Ayrıca Bakınız.  Ustasından Kolay Tulumba Tatlısı Tarifi

Kalın öğütülmüş 17 gram kadar kahveyi french press’in içine koyun.

Sonrasında 95 ml’lik suyu üzerine ekleyin. French press’in kapağını kapatın.

Böylece 5 dakika kadar bekledikten sonra kapağı aşağıya doğru bastırın.

Afiyet olsun…Cevap bırakın