Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır, Çeşitleri ve Faydaları

Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır, Çeşitleri ve Faydaları

Filtre kahve, kahve tüketimi her geçen gün ülkemizde popüler bir tercihe dönüşüyor. Özellikle Türk kahvesi kültüyle büyüyen bir nesil için yeni bir tat olmakla birlikte özellikle yeni kuşağın ve şimdilerde 40’lı yaşlarını yaşayan birçok kişinin tercih ettiği filtre kahvenin neden bu kadar tercih edildiği merak konusu.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahvenin ortaya çıkması tamamen bir ihtiyaç. Melitta ismindeki Alman bir kadının kahve içerken telveyi ağzında hissetmesi ve rahatsız olmasıyla 16. yüzyılda başlayan arayış telveyi çıkarmak ve filtrelemek için kağıt kullanılabileceğini keşfetmesiyle sona erdi. Kağıdı kullanarak kahvenin telvesini filtrelemeyi başaran Melitta aslında yaptığı bu işle günümüzde birçok insanın severek tükettiği filtre kahvenin kökenini de oluşturmuş oldu.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır
Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahveyi yapmanın günümüzde çok fazla seçeneği mevcut. Teknolojinin gelişmesi ve filtre kahve makinesi üreticilerinin çok sayıda filtre kahve makinesi üretmesi, çeşitliliği artırmasıyla birlikte ortalama 500TL’lik bir filtre kahve makinesi ile herkes artık evinde filtre kahve yapabilir duruma geldi. Bunun dışında bu kadar yüksek miktarda bir bütçeyi filtre kahve için ayıramayacak durumdaysanız çok basit bir french press kullanarak da filtre kahve yapabilirsiniz. Filtre Kahvesi ile kahveyi yapmak çok kolay. Peki elinde filtre kahve makinesi olmayan birisi French Press ile nasıl filtre kahve yapabilir?

Ayrıca Bakınız.  En Kolay, İyi ve Kârlı Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir, Nasıl Yapılıyor - 2021
French Press ile Filtre Kahve Yapımı? Nasıl Yapılır
French Press ile Filtre Kahve Yapımı? Nasıl Yapılır

French Press ile Filtre Kahve Yapımı? Nasıl Yapılır?

French pressi bir çoğunuz duymuştur. 20TL civarında bir fiyatla french press alabilirsiniz ve bununla bitki çayı yapabileceğiniz gibi filtre kahve de yapabilirsiniz.

 1. Bir çaydanlık yada başka bir cihaz ile bir kupa bardak suyu kaynatın.
 2. French pressinize 7 gram yaklaşık 2 tatlı kaşığı filtre kahvenizi koyunuz. Yapacağınız kahve örneğin iki kupa kadarsa koyacağınız kahve miktarını 14 gram olarak belirleyin. Bundan sonra koyacağınız her bir kupa için de 7 gram şeklinde eklemeler yaparak ilerleyebilirsiniz.
 3. Kaynattığınız suyu 45 saniye dinlenmeye alın.
 4. Kaynamış ve beklettiğiniz suyu French Press’teki kahvenin üzerine dökün. Tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe üste çıkan kahveyi karıştırın.
 5. 5 dakika boyunca kahvenin suyla buluşmasını bekleyin. Ardından French Press’in presini yavaşça aşağıya doğru ittirin.
 6. Ortada bıraktığınız press yaklaşık 1,5 dakika boyunca orada kalsın. Ardından tekrar aşağıya ittirin ve sonuna kadar getirin.
 7. Kahve bardağınızın içine yavaş yavaş dökün. Yanına olmazsa olmaz kurabiyelerle afiyetle için.

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve tüketmenin çok sayıda faydası bulunuyor. Tabi ki olması gereken ölçüde ve kararında tükettiğiniz sürece. Peki filtre kahvenin faydaları nelerdir?

 • Filtre kahve beyin fonksiyonlarınızı hızlandırır.
 • Filtre kahve enerji vererek yağ yakmanıza ve doğal olarak zayıflamanıza yardımcı olur.
 • Filtre kahve sağlığınıza da iyi gelecektir. Tip 2 diyabet ve alzhaimer riskinizi düşürür. Karaciğerinizi de korur
 • Depresyona girme riskinizi büyük ölçüde azaltır.
 • Filtre kahve antioksidan özelliktedir ve güçlü bir besin deposudur.

Günde Ne Kadar Filtre Kahve veya Türk Kahvesi Tüketilmelidir?

Filtre kahve ve Türk kahvesi tüketimi birçok insanın günlük rutinleri arasında yer alıyor. Bazıları güne başlamak veya çalışmak için olmazsa olmaz olarak filtre kahve veya Türk kahvesi tüketmeyi gerekli görüyor. Tabi ki tüm besinlerde olduğu gibi filtre kahve tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekli. Yukarıda bahsettiğimiz faydaları elde edebilmek için herhangi bir sağlık sorunu ve engeli olmayan kişi için günlük 1 veya 2 kupa filtre kahve tüketmek yada 1 veya 2 fincan Türk kahvesi tüketmek uygundur. Lütfen şunu unutmayınız filtre kahve sahip olduğu özellikleriyle tüketilmesi kontrol altında olmalıdır. Bu nedenle herhangi bir kronik rahatsızlığınız veya rahatsızlığınız varsa hekiminizin onayını almayı unutmayınız.

Ayrıca Bakınız.  En güçlü bitkisel antibiyotik

Kaynakça

French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?Cevap bırakın