Gaziantep’te son dakika haberleri bugün

0

Gaziantep’te son dakika haberleri bugün , Sivas’ta iki lise öğrencisi, danışman öğretmenleriyle sınav suallerı karşısında talebelerin vücut …

Gaziantep’te son dakika haberleri bugün, Sivas’ta iki lise öğrencisi, danışman öğretmenleriyle sınav suallerı karşısında talebelerin vücut kimyasında yaşanan değişimi ölçerek sınav stresini azaltan “e-Biyosınav” adını verdikleri yazılım üretti.

Sivas Bilişim Teknolojileri İşi ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören Necdet Mert Yüzgüleç ve Yunus Emre Yazarlı, danışman öğretmenleri Serkan Ocak ile beraber sınav stresini en aza indirmeyi amaçlayarak geliştirdikleri yazılımla TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali içerisinde Gaziantep’te tertip edilen liseler arası eğitim teknolojileri yarışmasına katıldı.

Genç yetenekler, “galvanik deri tepkisi (GSR) ölçüm sensörü” kullanarak geliştirdikleri ve “e-Biyosınav” ismini verdikleri yazılımla 1830 proje arasından ilk 8’e girdi.

Söz konusu yazılım, sınava giren talebelerin her bir soru karşısında vücut kimyasında yaşanan değişimi el parmaklarına takılan GSR sensörler vasıtasıyla ölçerek, veri tabanında stres oranını hesaplıyor.

Her bir problemin talebeler üstünde ne kadar stres oluşturduğunu rakamsal değerlerle ortaya çıkaran yazılım, stres oranı yüksek problemin hemen sonrasında düşük oranlı soruyu seçerek vücut kimyasında yaşanan anormal değişimleri normal düzeye indiriyor.

Sivas Bilişim Teknolojileri İşi ve Teknik Anadolu Lisesi bilişim teknolojileri öğretmeni Serkan Ocak, AA muhabirine, geliştirdikleri yazılımın eğitim alanında ilk defa yapılmış bir projenin ürünü olduğunu ifade etti.

Talebelerin hangi soruda ne kadar stres yaşadığını belirliyor

Projenin, talebelerin sınavlarda karşılaştığı en büyük problem olan stresi yenmeye yönelik olduğunu vurgulayan Ocak, şunları kaydetti:

“Bu yazılımla talebelerimizin stres seviyelerini GSR sensörler kullanarak galvanik deri tepkisi metoduyle ölçüyoruz. Sınava giren öğrenci, parmaklarına yerleştirdiğimiz GSR sensörlerle beraber yazılımı kullanmaya başlıyor. Sensörler insan vücudundaki elektriksel değişkenlikleri ölçerek o anki heyecan durumunu tespit etmemizi sağlıyor. Böylece sınav anında yaşanan bütün değerler, mikro denetleyici vasıtasıyla yazılımın veri tabanına kaydediliyor. Yani öğrencinin hangi soruda ne kadar stres yaşadığını tespit ediyoruz. Öğrenci bir soruda çok fazla stres yaşadığı an yazılım hemen müdahale ederek veri tabanındaki bilgilerle karşılaştırıp stres yaşama ihtimali daha düşük soruyu karşısına çıkarıyor ve stres durumunu dengeliyor.”

Ayrıca Bakınız.  Covid-19 (Koronavirüs) Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Yanıtları

Sivas Bilişim Teknolojileri İşi ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Necdet Mert Yüzgüleç de yazılımı okullarında yapılan sınavlarda denediklerini ve yüzde 35 streste azalma yaşandığinı fark ettiklerini sözlerine ekledi.

Sınavlarda anlatım bozukluğu ya da hatalı olan suallerın tespitinin söz konusu yazılımla daha kolay yapılacağını savunan Yüzgüleç, “Yazılım yaygınlaştırıldığı zaman sınav sistemlerinin kaliteleşmesinde mühim bir rol oynayacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Göksel Cüneyt İğde


Cevap bırakın