Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Gerçek balı anlamanın püf noktaları

Sağlığa yararları saymakla bitmeyen ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan bal, mucizevi sahip olduğu özellikleri aracılığıyla şifa kaynağı olarak mucizevi besinler arasında bulunuyor. son zamanlarda piyasada üretimi yükselen sahte balların içine glikoz şurubu ekleniyor ve bu da sıhhatimiz için birçok tehlikeye sebep oluyor. Peki iyi bal seçimi nasıl yapılır, gerçek bal nasıl anlaşılır? Detaylar haberimizde:

Yüzyıllardır Tamamen doğal bir ilaç olarak tercih edilen bal, sofraların vazgeçilmez şifa kaynağı besinler arasında birinci sırada bulunuyor. Vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için lüzumlu, bütün yaşamsal değerli elementleri içeren bal, hiçbir zararlı hiçbir içermemektedir. Sağlığa yararları saymakla bitmeyen bal ülkemizin birçok yerinde üretimi yapılmaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde üretilen balın en mühim sahip olduğu detaylarından biri yüzyıllar süresince bozulmadan saklanabilmesidir. Bal üretmek için arlar bir gram için ortalama dört binden çok çiçeğinin nektarın toplamaktadır. Bu kadar zorluklarla üretilen balı, üreticiler içine glukoz şurubu koyarak sahte bal olarak piyasaya sürüyorlar. İnsanlar son zamanda çok fazla sahte bal satışı arttığı için gerçek balı bulmakta güçlük çekiyor. uzman kişiler, gerçek ham balın şekerlenmesi Tamamen doğal bir olaydır ve balın kendisini koruyabilmek için en geç bir sene içinde kristalize olduğunu ifade etmektedir. Peki gerçek bal nasıl anlaşılır, püf noktalar nelerdir? İşte detaylar:

⇒ BAL SEÇİMİ NASIL YAPILIR, GERÇEK BAL NASIL ANLAŞILIR?

Doğanın bize sunduğu en mucizevi gıdalarınden biri olan bala katılan glukoz şurubu ve benzeri maddeler balın bizim için faydalı olmasını engelleyerek, aksine vücudumuza yabancı maddelerin depolanmasına sevk ediyor. Bu yüzde bal alırken dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunuyor.

⇒ Gerçek balı kaşık ile aldığınız zaman direk akışkan bir biçimde akar.

Ayrıca Bakınız.  Dünyanın en küçük Havalimanı

⇒ Balın hakiki olduğunu anlamanızın yollarından biri balı alır almaz buzdolabında ortalama bir ay beklemede bırakın. Eğer bal krem ya da tereyağı kıvamına gelirse balın gerçek olduğunu gösterir.

⇒ Gerçek bal Kış mevsiminde en soğuk havalarda bile donmaz. Eğer donuyorsa sahte bal demektir.

⇒ Bal eğer Zeytinyağının donması gibi yalnızca kavanozun alt kısmı donma yapıyorsa hakiki bal demektir.

⇒ Bal satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta balın rengidir. Sahte balın rengi biraz daha açıktır, bunun yanısıra hakiki balın kokusu olmaz.

⇒ Gerçek balın kıvamı biraz yoğun ve katıdır. Bunu dikkate alarak bal satın alabilirsiniz.

Bal, normal şekerle yapılan diğer şerbetlere göre çok daha büyük keskin bir tadı vardır.

⇒ Gerçek balı çok fazla yerseniz genizde hafif yanma yapar. Bu da gerçek bal olduğunu gösterir.

Gerçek olan balın son kullanma tarihi olmaz, Güzelce muhafaza ettiğiniz ve nemden uzak tuttuğunuz takdirde balın ömrü ortalama 5 bin yıldan daha çoktur.

⇒ Gerçek baldan bir bardağın içerisine 1 tatlı kaşığı konulduğu zaman suyla hemen etkileşime geçip hemen suda dağılmaz. Ama sahte bal hemen etkileşime geçip dağılır.

Gerçek bal, kristalize olur ve donar.

bunun yanısıra gerçek, katkısız,saf olan bal ateşe dayanıklı olur yani kolay kolay yanmaz.

⇒ Son olarak balı test etmek için ağzınıza bir tatlı kaşığı bal atın. Eğer balın tadı 15-20 saniye daha damağınızda kalıyorsa, o bal gerçek baldır.Cevap bırakın