Gerçek yakut nasıl anlaşılır?

0

Ünlü bir mağazadan yakut ve pırlantadan oluşan bir takı setini 9 bin liraya satın alan avukat Senay Önal yaşamının şokunu yaşadı. Son Zamanda …

Ünlü bir mağazadan yakut ve pırlantadan oluşan bir takı setini 9 bin liraya satın alan avukat Senay Önal yaşamının şokunu yaşadı.

Son Zamanda yükselen sahte pırlanta yakut gibi durumlardan sonra vatandaşların mağdur olmaması için uzman kişiler uyarıda bulundu. Gemolog uzmanı Emre Günay, Yasemin.com muhabiri Müge Çakmak’a araştırılanleri hepsi açıkladı.

YAKUT VE PIRLANTA VURGUNU: 9 BİN TL’YE ALDI 10 DOLARLIK TAŞ ÇIKTI

İstanbul Barosu’na üye avukat Senay Önal, düğünü için kolye, küpe ve yüzükten oluşan bir set almak istedi. Türkiye genelinde 40 kadar şubesi yer alan bir markanın Maltepe’deki mağazasına giden Önal, 10 bin lira fiyat biçilen bir seti 9 bin liraya satın aldı. Önal’ın, pırlanta ve değerli taş konumundaki yakut kullanılarak imal edilen seti ile alakalı ilk kuşkusu, kuyum sektöründe faaliyet gösteren bir dostu ile görüşürken yaşandı. Dostunın da yönlendirmesi ile Önal bu kez Beyazıt’ta yer alan Türkiye Gemoloji Laboratuvarı’nın (GLT) yolunu tuttu. İstanbul Kuyumcular Odası bünyesinde faaliyet yürüten laboratuvar, özel sektör şirketlerinin yanı sıra tüketicilere de hizmet veren bir donanıma sahip.

Önal elindeki seti laboratuvar yetkilisine teslim etti ve sonucu beklemeye başladı. Değerli taş bilimcisi olarak da anılan gemolog, sette tercih edilen taşları incelediklerini ve tamamen doğal yakut olmadığını tespit ettiklerini sözlerine ekledi Gemolog, sette tercih edilen taşların laboratuvar ortamında 10-15 dolara mal edilebilen sentetik taşlar olduğunu sözlerine ekledi Tamamen tamamen doğal yakut taşların her kişinin değeri ise 200-300 dolar arasında değişiyor. Laboratuvardan aldığı sonuçla yıkılan Önal bu kez doğrudan ürünü aldığı mağazaya gitti. Mağaza görevlisi, ilk etaptasöz konusu taşların sentetik olduğunu bilmediklerini öne sürdü. Önal, hukuki süreci başlatacağını belirtince, mağaza personelleri bu kez kendisine sattıkları setin değiştirilmesini teklif etti.

Ayrıca Bakınız.  En Güçlü ve Etkili Doğal 10 Antibiyotik

‘BU DOLANDIRICILIK’

Tüketicinin çıplak gözle sahteciliği anlamasının imkânsız olduğunu söyleyen Önal, şunları belirtti: “Bu hukuken hem dolandırıcılık suçunu oluşturabileceği gibi hem de satılan ürün ayıplı mal statüsündedir. Bu ve benzeri problemlerle karşılaşmamak için tüketiciler değerli taşlara ait bir alışveriş yaptıklarında firmalar tarafından verilen lakin hiçbir geçerliliği olmayan sertifikaları değil, ülkeler arası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip taşları almayı talep etmeliler. Tüketiciler şirkete karşı hem para iadesi hem de tazminat talebinde bulunabilir. Satıcıların altın diyerek gümüş satması, tamamen doğal taş diyerek sentetik taş satması somut olayın sahip olduğu özelliklerne göre nitelikli dolandırıcılık suçunu da oluşturabileceğinden, tüketiciler savcılığa da şikâyet başvurusunda bulunabilirler.”

40 PIRLANTA SAHTE ÇIKTI

Türkiye Gemoloji Laboratuvarı yöneticisi gemolog Emre Günay, sentetik taşlarla, tamamen doğal taşlar arasındaki farkın çıplak gözle bilinmesinın imkânsız olduğunu sözlerine ekledi Laboratuvar ortamında taşın tüm detaylarını kısa zamanda ortaya koyduklarını kaydeden Günay, ülkeler arası geçerliliği olan bir sertifika da verdiklerini sözlerine ekledi Günay, benzer şikâyetlerin kendilerine çok fazla geldiğini vurgulayarak “Değişik dönemlerde 40 ayrı pırlanta alan bir kadın geldi. Hepsini sıra sıra inceledik. Tamamı kendisine satılan değerin çok çok altında çıktı” bilgisini verdi.


Cevap bırakın