Ginkgo biloba faydaları nelerdir? Çayı nasıl yapılır?

0

Çin’in alternatif tıbbında çok fazla tercih edilen ginkgo biloba bitkisi, günümüzde giderek yeniden çok beğenilen olmaya başladı. Mabet ağacında …

Çin’in alternatif tıbbında çok fazla tercih edilen ginkgo biloba bitkisi, günümüzde giderek yeniden çok beğenilen olmaya başladı. Mabet ağacında yetişen bu yaprakları eczanelerde ilaç yapımında kullanılır. Yapılan incelemelerda ginkgo biloba bitkisi özellikle beyin sağlığına fayda sağladığı keşfedilmiştir. Çayı özellikle unutkanlığı önlüyor. Peki Ginkgo biloba bitkisinin yararları nelerdir? Gingo biloba çayı nasıl yapılır?

Yüzyıllar boyu yabani bir tür olarak görülen mabet ağacında yetişen ginkgo biloba bitkisi kendine has bir ağaç türüdür. Çin ve Japonya’da yaygın olarak yer alan ginkgo biloba hakkında uzman kişiler yaşayan fosil denir. Kendi tohumlarını barındıran ginkgo bilodaya, kendini yetiştiren ağaç sınıfındadır. Doğu Çin’in Zhejiang eyaletindeki Tian Mu Shan milli parkında bulunur. Her iklimde yetişmeyen Ginkgolar 2500 yıla kadar dip diri yaşayabilir. Polenlerine göre sınıflara ayrılan ginkgoların erkek ve dişisi mevcuttur. Sürüngeler için yaşam alanı olan mabet ağacı, eriğe benzer meyve çıkar. Bu meyvelerin içerisindeki yağ kullanılır. Yağ aynı tereyağı gibi kokar. Lakin uçucu yağ sınıfındadır. 17. yüzyılda bir Avrupalı gezgin olan Engelbert Kaempfer ağacın tüm dünyaya yayılması gereken şifalı bir tür olduğunu kaydetmiş. Ağacın yaprakları yani Ginkgolar yüksek derece de flavonoid sıvı içermektedir. Bu sebeple bu bitkiler ilaç yapımlarında kullanılmıştır. Mate ağacı 1945 senesinde yaşanan Hiroşima atom saldırısında canlı kalan tek varlıktır. Bu sebeple de birden çok incelemeyekonu olmuştur. Bunun Yanı Sıra yapılan incelemelerda Çin alternatif tıp uzman kişilerı afrodiyazik tesiri yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda Avrupa da bilim insanları tarafından araştırılan ginkgo bitkisinin sinir sistemi için gözle görülür tesiri olduğu tespit edilmiştir. Bitki özellikle beyine fayda sağlar. Zihin yapısını kuvvetlendirir. Böylece ileri yaşlarda görülme ihtimali olan alzeimer gibi hastalıkların önüne engel olur.

Ayrıca Bakınız.  2021 Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Doluyor Nedir Kotam Neden Çabuk Bitiyor

GİNKGO BİLOBA BİTKİSİNİN YARARLARI NELEDİR?

– Yüksek oranda antioksidan güce sahip maddeler içerdiğinden bağışıklık sistemine olumlu tesiri mevcuttur. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

– Aniden görülen göz tansiyonun ilerlemesini önüne engel olur. Göz içinde sıvı oranını dengeler. Hücreleri yenileyen mucize bitki çok fazla gözlerde görülen arpacık gibi sağlık sorunları içinde tamamen doğal çözümdür.

– Sinir sistemini yenileyen ginkgo biloba bitkisi hem beyin hem de ruhsal sağlığa fayda sağlar. Özellikle endişe gibi yaşanma ihtimali yüksek olan ruhsal sağlık sorunu için önerilen ginkgo bitkisi bunun yanı sıra uyku sorunlarını da çözer.

– Hafızayı güçlendirerek ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi sağlık sorunlarının riskini azaltır. Kan akışını düzenler. Kanın katılaşmasının önüne engel olurek damar tıkanıklığı veya anevrizma gibi riskli hastalıkları de önüne engel olur.

– Yeterli miktarda bitirildiğinde devamlı baş ağrısı ya sindirim sorunlarına da tamamen doğal ilaçtır. Lakin aşırıya kaçıldığında kas zayıflaması mide ağrısına neden olabilir.

– Ülkemizde bu bitkinin yetiştirilme alanları Yalova ve Balıkesir oldu. Bu yerlerde yetiştirilen bitki özellikle tıbbi ilaçlarda kullanılmak için üretilir. Migren ağrılarını da azaltığı bilinir. Ağrı üstünde kuvvetli bir tesiri vardır.

GİNKGO BİLOBA ÇAYI NASIL YAPILIR? FAYDASI VAR MIDIR?

Ginkgo biloba ağacından elde edilen yaprakların kurutularak çay yapılabilir. Bu çay özellikle sinir hücrelerinin işleyişini artırdığından ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık hastalığını önlediği yapılan incelemelerda ortaya konuldu. Kan dolaşımını gerçekleştirdiğinden depresyon riskini azaltır. Bu sebeple gün içinde bir bardak içilmesi uzman kişiler tarafından önerilir. Bunun yanı sıra ginkgo biloba çayı migren ve şiddetli baş ağrısına fayda sağlar. Ginkgo Biloba çayı aynı normal çay gibi demlenir. Günde en çok iki bardak içilmesi gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Ormanya nerede? Ormanya Ya nasıl gidilir?

Ginkgo Biloba kapsül faydaları,

Ginkgo Biloba Zararları,

Ginkgo biloba saça faydaları,

ginkgo biloba – ekşi,

Ginkgo biloba tablet kullananlar,

Ginkgo Biloba Tablet,

Ginkgo biloba kullananlar Kadınlar Kulübü,

Ersağ Ginkgo Biloba Kullanıcı yorumları,


Cevap bırakın