Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Giresun’da sel felaketi: 5’i jandarma 12 kişi kayboldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun ve ilçelerinde dün tesirli olan şiddetli yağışlar sonrası bir vefat haberlerinin olmadığını Lakin 5’i jandarma ve biri iş makinesi operatörü olmak üzere 12 kayıp ihbarı ve bilgisinin söz konusu olduğunu sözlerine ekledi

Giresun’da yaşanan sel felaketinin daha sonra gece geç saatlerde Giresun’a gelerek AFAD İl Müdürlüğü’nde ytesirliler ile bir afet değerlendirme toplantısı yapan Bakan Süleyman Soylu, basın mensuplarına yaşanan afet ile ilgili bilgi verdi. Bakan Soylu, yağmurun bugün öğle saatlerinden sonra şiddetini arttırdığını ifade ederek “Meteorolojinin bize verdiği bilgiler çerçevesinde 137 kg’lık yoğunluğa kadar ulaşan yağmur bir çok ilçemizi tesiri altına aldı. Bu yağmurdan sonra da Tamamen doğal olarak bir çok ilçemizde yağmurun tesiri ile beraber hem sel, heyelan ve maalesef ciddi hasarlar meydana geldi. dostlarımızla, hem sayın milletvekilimiz, bakan yardımcımız valimizle ve ilgili kurumdan arkadaşlar ile hep beraber konuyu değerlendiriyoruz” dedi.

“HAVA AYDINLANDIĞI ZAMAN GÖRECEĞİMİZ MANZARANIN DAHA MALİYETLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

“Şuanda söyleyeceklerimiz sabah söyleyeceklerimizin çok altında olabilir” diyen Bakan Soylu “Çünkü hava aydınlandığı zaman göreceğimiz manzaranın biraz daha maliyetinin yüksek olabileceğini düşünüyoruz. Giresun’un özellikle batı tarafına yönelik sabahtan öğleye kadar, öğle saatlerinden sonra merkez ve doğu tarafına yönelik bir yağmur söz konusu oldu ve batı tarafındaki yağmur öğleye kadar tesirini kaybetti. Öğleden sonra özellikle Espiye, Tirebolu, Görele, Doğankent, Yağlıdere, Dereli, Güce ve yine merkezde kısmen Çaldağ’da yoğun bir yağış meydana geldi. Bu yoğun yağış Daha sonra maalesef Dereli merkezde su 2 metrenin üzerine kadar tüm merkezi tesirini alacak biçimde yükseldi. Burada evvel 5 vatandaşımızın mahsur kaldığı söylenmişti. Çünkü Dereli’ye ulaşmakta mümkün değil. Bir iki kurtarma aracı eskavatör buradaki yan yollardaki vatandaşlarımızı kurtardılar. Şuanda yine Dereli’de bir düğün salonunda 20 vatandaşımız ki biraz evvel daha güvenli yere alındıkları söylendi. Ama onları kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Yine kapalı olan yollarımız var” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız.  Rüyada kara sinek görmek ne demek?

“JANDARMA ARACIMIZI GÖRÜYORLAR AMA ULAŞAMIYORLAR”

Tirebolu-Doğankent yolunun kapalı olduğunu kaydeden Bakan Soylu “Maalesef Tirebolu-Doğankent yolu üstünde Doğankent’e giderken bir jandarma aracımız içinde 5 jandarmamızın yer aldığı araç yolun 12. km’sinde bir menfezde maalesef suların içine gömülü kaldı. Jandarma Bölge Komutanımız orada, arama kurtarma timlerimiz orada aracı görüyorlar ama ulaşamıyorlar. Bir iş makinesi ve bir operatör de maalesef kayıp. Yani Tirebolu-Doğankent yolunda 5 metrelik bir menfezin çökmesi ve menfezin üstünden araçların geçmesi anında 5 jandarmamız bir de operatörümüz kayıp olduğunu aktarabiliriz. Arama kurtarma çalışmalarımız devam etmekte” şeklinde konuştu.

“İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNİN BULUNDUĞU 20 KİŞİ GÜCE’DE MAHSUR KALDI”

Tirebolu-Güce yolunda bir problem olmadığını ama Güce’den sonra bugün yayladan dönen İl Genel Meclisi kullanıcılarının de içinde yer aldığı toplam 20 kişilik grubun yolda mahsur kaldığını söyleyen Bakan Soylu “8 kişisi bir noktada diğerleri bir noktada olmak üzere onlar da mahsurlar onlara da ulaşılamıyor. En son konuştuğumuzda 3 km’lik bir mesafe kaldığı söylendi. Bulundukları yerin hem sağında hem solunda heyelan düştü bu heyelanın tam ortasında kaldılar. Çalışmalar devam etmekte. Özellikle elektriklerin kesik olduğu noktalar var. Şuanda kayıp olduğunu bildiğimiz ortalama 6 kişimiz var. Biraz evvel belirttiğimiz 6 kişiden ayrı. Tirebolu’da 1, merkez Çaldağ’da 3 kişi, Espiye’de 1 kişi Dereli-Akkaya köyünde 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişinin de kayıp olduğu ihbarını aldık. 12 kişi kayıp ihbarımız ve bilgimiz söz konusu. Bunun ötesinde bu bahsettiğim ilçelerin köylerinden bilgi aldığımız var, alamadığımız var. Tüm arama kurtarma personellerimiz seferber edilmiş durumdadırlar. AFAD personellerimiz çevre illerden şuanda intikal halindeler. Jandarma arama kurtarma timleri hem Ankara’dan hem Rize’den intikal halindeler. Şuanda bir vefat bilgisi veremiyorum böyle bir bilgimiz yok ama kayıp bilgimiz var. İnşallah onları kurtarma çalışmalarında hepimiz hem umudumuzu muhafaza edeceğiz hem de inşallah onları kurtarma bilgimizi hem milletimize hem vatandaşlarımıza veririz umudu içindeyiz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah yardımcımız olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız.  Fırat Kalkanı Harekatı'nın 4. yılı

GÖRELE VE ÇANAKÇI İLÇELERİ İÇİN DE UYARILARDA BULUNDU

Bakan Süleyman Soylu, bölgede yağışların yarın da devam edeceğine dikkat çekerek Giresun’un Görele ve Çanakçı ilçesinde yaşayanlara ikazlarda bulundu. Bakan Soylu “Çanakçı, Görele ve Doğankent’te yağmur yağışı bekleniyor. Çanakçı’yı yağan yağmur Görele’yi de tesiri altına alırsa vatandaşlarımız uyarmak istiyorum. Dere kenarlarında bulunmamaları gerekir. Şuanda Görele’deki dostlarımız anonslarla vatandaşlarımızı uyarıyorlar. Toprak yağmura doydu. Bu nedenle hem biz tedbir alıyoruz hem de vatandaşlarımızın tedbirli olmalarını istiyoruz. Şuanda buradan onları uyarmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu, toplantının daha sonra Dereli ve Tirebolu ilçesinde incelemelerde bulunmak üzere AFAD İl Müdürlüğü’nden ayrıldı.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Güncel HaberlerCevap bırakın