Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Giresun’da sele kapılan ailenin son görüntüleri

Giresun’da sağanak sonucu yaşanan, 3’ü asker 8 kişinin hayatını kaybettiği selde kaybolan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ün (20), otomobille mahsur kaldıkları yolda telefonla aradıkları yakınlarından “Boğuluyoruz, kurtarın” diyerek yardım istedikleri yaşandı. O dakikalarda telefon konuşması kesilen 3 kişi, sele kapılarak kayboldu. Hurdaya dönen otomobilleri ve bazı elbiseleri 1 gün sonra dere yatağında yer alan ailenin son anları ise iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

Giresun’da cumartesi akşamı tesirli olan sağanak sebebiyle sel ve heyelanlar yaşandı. şehirde, 3’ü asker 8 kişi yaşamını yitirdi, 2’si asker 8 kişi ise kayboldu. Dereli ilçesinde dereler taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü; park halindeki araçlar, sel sularına kapılarak sürüklendi.

KAYIP ANNE-BABA VE KIZLARI ARANIYOR

DHA’da yer alan habere göre Giresun’un merkeze bağlı Osmaniye köyünde otomobilleri ile sele kapılan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ü arama çalışmaları sürüyor. İstanbul’da yaşayan ve Samsun’da katıldıkları bir yakınlarının cenazesinin daha sonra akrabalarını ziyaret için Giresun’a gelen Akgün ailesi yolda sele yakayı ele verdi. Ailenin otomobille mahsur kaldıkları yolda telefonla aradıkları yakınlarından ‘Boğuluyoruz, kurtarın’ diyerek yardım istedikleri yaşandı.

OTOMOBİLLERİ HURDAYA DÖNDÜ

O dakikalarda telefon konuşması kesilen 3 kişi sele kapılarak kayboldu. Çal deresinde başlatılan aramalarda aileye ait hurdaya dönen otomobilleri ile bazı elbiseleri bulundu. Dere yatağında AFAD personellerince arama çalışmaları sürüyor. Her yeri karış karış tarayan ekipler aileden iz arıyor.

SON ANLARI KAMERADA

Sele kapılan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ün son anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Osmaniye köyüne çıkmadan bir market önünde duran aile, alışveriş sonrası otomobile binerek köye doğru yola çıkıyor.

“BOĞULUYORUZ DEDİLER, TELEFON KESİLDİ”

Sele kapıldıkları anlarda Emine Akgün’le telefonda görüşen kuzeni Kazım Tanrıverdi, O dakikaları anlattı. Emine Akgün’ün kendisini aradığını ve yolda kaldıklarını bildirdiğini anlatan Tanrıverdi, “Bana ‘Gelin bizi kurtarın’ dedi. Tekrar telefonla aradılar ‘Bize yardım edin, kurtarın’ diye bağırdılar. Ben de ‘Araba geri gelmiyorsa inin, aracı terk edin’ dedim.

Ayrıca Bakınız.  Sigorta Nedir, Ne İşe Yarar, Çeşitleri, Araba, Ev, Seyahat, Çiftçi, Mortgage - 2021

“İNEMİYORUZ ARABA TAŞA DAYANDI”

‘İnemiyoruz araba taşa dayandı’ dediler. Yani sel arabayı sürükleyip taşa dayatmış. ‘Diğer kapıdan çıkın’ dedik, ‘Oraya da sel bastı açılmıyor’ dediler. Sonra ‘Cama taş vurmaya başladı, cam kırıldı içeri su alıyor, boğuluyoruz’ dediler. Sonra telefon kesildi, son sesleri bunlardı. Telefona ulaşamadık daha. Geldik ki su 2.5 metre yüksekten geçiyor’ dedi.

“ÇOK YAĞIŞ VAR GELMEYİN DEDİM”

Emine Akgün’ün kardeşi Süleyman Karakılıç da “Samsun´da cenazeye gelmişlerdi. Oradan da bizi ziyarete geleceklerdi. Beni aradılar, ‘çok yağış var gelmeyin’ dedim. O sırada başka bir misafirliğe uğramışlar. Oradan da buraya gelmişler. Buraya köprünün üzerine vardıklarında beni aradılar ‘gel bizi buradan al’ dediler. Ben de teyzemin oğlunu alıp, buraya geldim. Biz de selden geçemediğimiz için tarlaların içinden geldik.

“HİÇBİRİ ARABANIN İÇİNDE DEĞİLDİ”

mobil cihazı teyzemin oğluna verip değirmenin oraya koştuk. Vardığımızda araba burada yoktu. Gece aramaya başladık, bulamadık. Sabah arabanın olduğu yeri bulduk. Arabanın içine baktık ama kimse yoktu içinde” diye konuştu.

ARAMALAR SÜRÜYOR

Afetin yaralarının sarılmaya çalışıldığı bölgede personellerin 2’si jandarma 8 kayıp kişiyi arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Arama çalışmalarına AFAD, AKUT ve UMKE personellerinin yanı sıra özel dalgıç timleri de eşlik ediyor. Ekipler, 3 uzman çavuşun cansız bedenine ulaşılan bölgede arama çalışmalarına yoğunluk veriyor. Sahil Güvenlik personelleri de bölgede dronla havadan tarama yaparak, çalışmalara eşlik ediyor. Bölgede JAK timlerinin yer aldığı aramalara ekipler, 3’er kilometrelik alanlara ayırınerek devam edecek.

BÖLGEDE YARALAR SARILIYOR

Selin en çok etkilediği Dereli ilçesinde, personellerin iş makineleri eşliğinde gece boyu süren temizlik çalışmaları sabah sularında sürdürülüyor. DSİ, Karayolları, İl Özel İdare ve belediye personelleri; iş makineleri ve kamyonlarla, taş, toprak, kum ve odun molozlarını ilçe merkezinden kaldırmaya çalışıyor. Afetin yaşandıği ilk geceden bu yana yardım çalışmalarını sürdüren Kızılay personelleri de, selzedeler ve temizlik çalışması yürüten ekiplere, beslenme desteğinde bulunuyor. Mobil aşevleri aracılığıyla, ilçe halkına, sıcak çorba ile yemek dağıtılıyor. Elektriklerin olmadığı ilçede çekildikleri evlerinde geceyi zor geçiren vatandaşlar, bir an evvel normale dönmeyi temenni ediyor. Selin en çok hasara yol açtığı Dereli’de, elektrik dağıtım firması personelleri ise enerji sağlama noktasında hummalı çalışma sürdürüyor.

Ayrıca Bakınız.  Bursa'da canlı bomba saklandığı evde yakalandı!

Kaynak: DHACevap bırakın