Bilmediğini Bilmek En iyisidir – Bilge Kişi

Glokom Körlük Yapar mı?

Karasu olarak da adlandırılan Glokom göz tansiyonunun normalden yüksek olması sonucu yaşanan en mühim körlük sebeplerinden biridir. Glokomun …

Glokom Körlük Yapar mı?

Karasu olarak da adlandırılan Glokom göz tansiyonunun normalden yüksek olması sonucu yaşanan en mühim körlük sebeplerinden biridir.

Glokomun birkaç çeşiti vardır. Bazan doğuştan da ciddi göz tansiyonu yüksekliği ile karşılaşmakla beraber, en sık rastladığımız Primer Açık Açılı Glokomdur. Bu tür glokom genel olarak orta yaş ve üstünde karşımıza çıkar.

Göz tansiyonunun yüksekliği, aşırı yüksek olmadıkça, genel olarak bir belirti vermez ama kenar görüntülerden başlayarak görme alanı yavaş yavaş daralır ve sonunda merkezi görmede yok olur.

Sinsi bir hastalık olan glokomun erken teşhisi için mutlaka göz tansiyonu ölçülmelidir ve gerekirse Görme Alanı ve/yahut OCT adı verilen optik tomografi tetkiki ile görme sinirinin analizi yapılmalıdır.

Göz tansiyonunun yüksekliğini glokom yönünden değerlendirilirken mutlaka Kornea kalınlığı da ölçülmelidir. Kalın kabuklu portakalın ince kabukludan daha sert hissedilmesi gibi, kornea kalınlığı normalden çok ise göz tansiyonu da yüksek gibi, kornea normalden ince ise düşük gibi değerlendirilebilir. Bunu değerlendiren çizelgelerimiz yanında otomatik olarak doğru değeri gösteren cihazlarımız da vardır. 

Glokomun nasıl tedavi edileceğinde göz tansiyonunu düşüren damlalar vermekteyiz. Göz tansiyon damlaları göz tansiyonunu düşürmede yeterli gelmezse ve/yahut Görme alanı yahut OCT’dehasar ortaya çıkmakta ya da mevcut hasar ilerliyorsa görmeyi korumak için glokom cerrahi operasyonu yapmaktayız. 

Günümüzde göz tansiyon damlaları ile gözü ve görmeyi ömür boyu korumak mümkün olabilmektedir. Lakin hastaların bu damlaları doktorun önerdiği biçimde her gün ve ömür boyu düzenli olarak damlatmaları gerekir. Çünkü bu damlaların etkileri genel olarak türüne göre 12 ile 24 saat sürmektedir. Damla kullanmayı önemsemeyen yahut sıklıkla ihmal eden hastalarda görme kayıpları ve bazı zaman körlük kaçınılmazdır. 

Hastalar herhangi bir tereddütü olduğunda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Sıhhatli, net görüşlü güzel günler dilerim. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ