Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Göbeklitepe nerede?

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye yerli ve yabancı ziyaretçi akını sürüyor. Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi yakınlarındaki Göbeklitepe’de, yapılan kazı çalışmalarında şuana dek Neolitik Çağ’a ait yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşlar, 8- 30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen biçimli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ile değişik eserler bulundu. 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe’de kazılar 50 yılı aşkın süredir devam etmekte.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edildiğini açıklamasının sonrasında geçen sene binlerce yerli ve yabancının ziyaret ettiği Göbeklitepe’ye koronavirüse rağmen ekim ayında da yoğun ziyaretçi akını oldu. Günlük bin hafta sonları ise 2 bin kişinin ziyaret ettiği Göbeklitepe’ye dünyanın dört bir yanından ziyaretçi gelmeye devam etmekte.

GÖRENLER HEYECANLANIYOR

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelediği Göbeklitepe’yi gecikmeli olarak ziyaret eden Ömer Kaya, tarihi mekanın çok etkileyici olduğunu sözlerine ekledi Göbeklitepe’nin kendisini çok heyerol aldığını anlatan Kaya, “Burada tapınakların olduğunu gördük. İnsanlık tarihinin doğduğu yer olması bizleri çok heyecanlandırdı. Adeta 12 bin yıl evvelsine gittik. Buranın bizim ülkemizde olması bunun yanısıra bizleri çok kibirlandırıyor” dedi.

Göbeklitepe’yi gezmek için ailesiyle beraber Almanya’dan geldiğini söyleyen Fadile Özdemir ise “Göbeklitepe’ye ilk defa geldik. Burayı görünce çok etkilendik. Burası gerçekten gelinip görülmesi gereken bir yer” diye konuştu.

Göbeklitepe’ye geldiği için heyecanlı olduğunu söyleyen turizm rehberi Ozan Güzel de Romanya’dan gelen bir grup ile tarihi mekanı dolaştıklarını vurgulayarak, “Son zamanlarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine inanılmaz ilgi var. Bu mevsimde havaların serin geçmesiyle ilgi yoğunlaştı. Bölgede en çok talep ise Göbeklitepe’ye belirtiliyor. Biz de yabancı turistlerle burayı dolaştığımız için çok mutlu ve heyecanlıyız” dedi.

Ayrıca Bakınız.  Ejder meyvesi nedir? Faydaları nelerdir?

‘2021 TURİZMDE ALTIN YIL OLACAK’

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ise koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl ziyarete kapatılan Göbeklitepe’ye, ziyaretlerin yeniden başlamasıyla yoğun ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi Gelecek yıl salgının kontrol altına alınmasıyla Şanlıurfa’nın turizmde altın yılını yaşayacağını ifade eden Aslan, “Göbeklitepe’nin Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesiyle turizm yoğunluğu yaşadık. Bunun sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından turizmde 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle beraber bayağı yoğun bir yıl geçirdik. Koronavirüs salgının normal seviyelere ulaşmasıyla beraber Ekim ayıyla beraber turistler ziyaretlerini artırmaya başladı. Önümüzdeki yıl için lüzumlu önlemlerimiz alarak Göbeklitepe’yi balon turlarıyla daha da canlandırmaya çalışacağız. Biz önümüzdeki yılın turizmde altın yıl olacağı düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.

Göbeklitepe nerede bulunuyor

Göbeklitepe nerededir önemi nedir

Göbeklitepe

Göbeklitepe hikayesi kısaca

göbeklitepe’de kimler yaşadı

Göbeklitepe hangi ilçede

göbeklitepe’nin sırrı

Göbeklitepe ne zaman bulunduCevap bırakın