Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Google Meet Nedir?

Google ve Microsoft gibi firmalar, ürünlerini bir başka üründe bir araya getirip yahut ayırıp, farklı bir isimle sunmayı seviyorlar. Bu yüzden en başından belirtmekte yarar var; Google Meet birkaç şirketlere özel değişiklik dışında Hangouts’la benzerlik gösteriyor.

Google Meet Nasıl Kullanılır? 

Bu yazımızda video konferans platformu Google Meet’i nasıl kullanacağınızı Sıra sıra anlatacağız.

1. Meet’i Açın

Google Meet’te bir oturum başlatmak için https://meet.google.com adresine gidin. Google kullanıcı hesabınız varsa, oturum açarak Meet arayüzüne varabilirsiniz.

2. Meet Toplantısı Başlatın yahut Katılın

Meet’i açtıktan sonra Toplantı Başlatın ve Toplantıya Katılın alternatiflerini göreceksiniz. Aynı ekranda Google Takvim’de daha evvelden planladığınız toplantıları da görebilirsiniz.

Mevcut bir toplantıya katılabilmek için toplantının adını bilmeniz gerekiyor. Toplantının adını yazıp, Devam et düğmesine basın.

3. Sunucu Olun

Katılmak istediğiniz toplantı yoksa yahut tek başınaysanız, Meet yeni bir toplantı oluşturmak istediğinizi varsayıyor. Bu durumda “sunma” seçeneğine sahip oluyorsunuz. Bir sunucu olarak masaüstünüzü diğer katılımcılarla paylaşabilirsiniz. Herhangi bir kişinin sunucu olabileceğini, bunun toplantıyı ilk başlatan ile ilgisi olmadığını unutmayın.

4. Kamerayı ve Sesi Ayarlayın

5. Kişi ekleyin

Toplantı başladıktan sonra toplantıya başkalarını ekleyebilirsiniz. Bunun birkaç yolu var Lakin en kolay yolların başında eposta yahut bir ileti göndermek geliyor. Meet, bunun için bir bağlantı oluşturuyor ve bu bağlantıyı dilediğiniz insana gönderebiliyorsunuz.

6. Masaüstünü Gösterin

Meet sunucusu olarak karşı tarafa kendinizi yahut bilgisayarınızın masaüstünü gösterebilirsiniz. Bununla ilgili denetim, panelin sağ altında bulunuyor. Masaüstü görünümünü paylaşırken yalnızca belirli bir uygulamanın penceresini yahut tüm ekranı paylaşabilirsiniz.

Masaüstü görünümünü paylaşırken bazı kısıtlamalar olduğunu ve Meet’in oyunlar gibi hızla değişen görüntüler sunan uygulamalarla başa çıkamadığını altını çizelim.

Ayrıca Bakınız.  ESET internet Security 2020

7. Katılımcıları Susturma

Toplantıya başlamadan evvel, başkalarını da düşünerek kamera ve mikrofonunuzun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi, ses seviyenizin çok yüksek olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

8. Chat

Meet içerisinde dahili bir sohbet çözümü de bulunuyor. Chat ile diğer katılımcılara bilgiler, web adresleri ve dosyalar gönderebilirsiniz. Farklı bir sohbet aracı kullanmaya kıyasla, burada tüm katılımcıları sıra sıra seçmeden, hepsine kolayca ileti göndermeniz muhtemel.

9. Mobil Meet Uygulaması

Kafa karıştırıcı da olsa Google, Android’deki Meet’i Hangout Meet olarak adlandırıyor. Hangout Meet ile tablet ve telefon kullanıcıları, Chrome arayüzünde olduğu gibi bir toplantıda buluşabiliyorlar. Telefondan toplantı oluşturmanıza izin verilmiyor Lakin mevcut toplantılara katılabiliyorsunuz.Cevap bırakın