Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Google’dan Fazlasını Gösteren 5 Arama Motoru!

İnternette arama yaparken çoğu zaman Google, oldukça fazla yeterli olacaktır. Lakin Google, bilgisayarınızda yahut bulut hesaplarınızda dosya araması yapmıyor. Bunun yanı sıra sizi seçtiğiniz dile kısıtlayabiliyor. Üstelik devamlı olarak Google’a nelerle ilgilendiğimizi söyleyerek, şirketin geniş para kasalarını doldurmasına yardım etmek zorunda değiliz.

Alışkanlıkların biraz dışına çıkıp, aşağıdaki arama motorlarını denemenizi tavsiye ediyoruz.

1. Command E (Windows, macOS)

Everything ve Spotlight’ın yerini almaya aday olan bu araç, Windows ve macOS’ta her şeyi çok süratli bir biçimde bulmanıza faydalı oluyor. Üstelik araç, bulut hesaplarınıza da bağlanıyor. Erişim izni verdikten sonra konsola erişmek için Ctrl + E yahut Command + E tuşlarına basmanız yeterli. Birkaç harf yazarak tüm hesaplarınızda arama yapabilir ve sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.

Command E

2. Million Short (Web)

Arama motorları popüler ve büyük sitelere evvellik verdiğinden, bazı zaman arama sonuçlarınız birbirine benzeyebilir. Million Short’un amacı, büyük siteleri elemek. Herhangi bir arama yaparken ilk 100, 1.000, 10.000 yahut 100.000 sonucu eleyebilir, Böylece Google ve diğer büyük arama motorlarında kolay kolay rastlamayacağınız sonuçları görebilirsiniz.

Million Short

3. Hopely (Web)

Hopely, yaptığınız internet aramalarıyla hayır işlerine bağışta bulunma fikrine dayanıyor. Yaptığınız her arama, Hopely’ye bir miktar reklam geliri sağlıyor. Firma bu gelirin yarısını kendine ayırırken diğer yarısını, seçtiğiniz hayır işine bağışlıyor. Google ve Bing’de bu tür bir şeyi görmeyi hayal bile etmediğinizi biliyoruz. Hopely, basit bir arama motoru olsa da gereksiniminizı karşılayacak kadar iyi. Aradığınızı bulamazsanız, aynı aramayı Google’da uygulayabilirsiniz.

Hopely

4. Sourceful (Web)

Sourceful, herkese açık Google belgelerini (Doc, Sheet ve Slide) bulmanıza faydalı oluyor. Aramanızı belge türüne göre filtreleyebiliyor, “koronavirüs” gibi evvelden sunulan popüler aramalara göz atabiliyorsunuz.

Ayrıca Bakınız.  Online sanal robotik laboratuvarını hizmete sunuldu

Elinizde herkesin ulaşabilmesini istediğiniz bir belge varsa, bunu Sourceful’a eklemeniz mümkün.

Sourceful

5. 2Lingual (Web)

dünya çapında olduğu gibi internette de İngilizce haricinde birçok dil var. Lakin Google’da İngilizce bir sözcüğü arattığınızda İspanyolca, Arapça yahut Fransızca sonuçları görmüyorsunuz. Bunu aşmaya izin veren 2Lingual, aynı anda iki dilde arama yapıyor. Google’dan faydalanan araç, farklı dillerden arama sonuçlarını yan yana görmenize imkan tanıyor. Tabiki çoğu zaman arama yaptığınız iki dili de bilmeniz gerekiyor. Lakin daha iyi yerel sonuçlar elde etmek için “otomatik sorgu çevirisi” seçeneğini etkinleştirebilir ve sonuçları Böylece görüntülemeyi deneyebilirsiniz.

2LingualCevap bırakın