Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Göz alerjisine evde ne iyi gelir?

Göz alerjisi neden olmaktadır? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine evde ne yapılır?

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte alerjenik rahatsızlıkla da ortaya çıkmaya başladı. Bu hastalıklardan biri de göz alerjisidir. Uzun bir zaman boyunca televizyon, telefon ve bilgisayar gibi elektronik aletlere bakmak gözlerin kızarmasına ve sulanmasına neden olmaktadır. Lakin bunun birden fazla farklı sebebi de olduğu bilinmekte. Peki göz alerjisi neden olmaktadır? , Göz alerjisine evde ne yapılır?, Göz alerjisine evde ne iyi gelir? gibi sorularınızın cevabı olarak bu yazıyı sizler için hazırladık..

Havada uçuşan polenler yalnızca üst solunum yolları hastalıklarına neden olmaz. Aynı zamanda göz hastalıklarına da zemin hazırlar. Göz içinde ince bir zar halinde bulunan konjunktivaya bulaşan polenler iltihaplanmaya neden olur. Bu durum genelde iki gözde de yaşanan ve ciddi sağlık poblemlerina zemin hazırlar. Alerjik konjuktiva adı verilen göz alerjisi göz kapaklarını şişirir ve göz içinin kızarmasına neden olmaktadır. Bazı bireylerde ise görme kaybına bile neden olmaktadır. Çünkü iltihap kısa bir sürede dışarıdan içeri de girer. Görmeyi kuvvetlendiren hücre ve sinir hücrelerini deforme eder. Alerji her kişide ortaya çıkmaz. Genelde göz içinde azalan vitamin ve mineraller zararlı hücrelerin rahatlıkla çoğalmasını sağlar. Mevsimsel göz hastalığı olarak yaşanan konjuktiva, gerekli müdahale edilmediğinden ilerleyen zamanlarda ciddi ve kalıcı hastalıklar yaşanır. Bu alerjik durum bazı bireylerde körlük riskine bile neden olur. Uzmanlar özellikle lens kullanan bireylerin bu mevsimlerde lens kullanmamalarını tavsiye ediyor. Çünkü lens ve konjuktivaya yerleşen iltihaplanma kirpik dibi iltihaplanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Tahinin sağlığa faydaları nelerdir?

göz alerjisi

GÖZ ALERJİSİ NEDEN OLUR?

Hayvan tüyleri, toz zerreleri ve yabani otlara karşı alerjik reaksiyonu olan bireyler de göz alerjisi yaşanabilir.

Hassas bir yapıya sahip olan göze temas ettirilen kimyasal makyaj malzemeleri sinir ve damar dokularına hasar verebilir.

Rutubetli veya köy yerindeki sabanlıklar gibi alanlarda olan virüsler göze yerleşebilir. Bu da göz alerjisine neden olmaktadır.

Bazı göz hastalıkların başlangıçları da alerjiye zemin hazırlar. Son senelerda artış gösteren sarı nokta hatalığının da bir belirtisidir.

Stres ve depresyon gibi ruhsal bozukluklarda göz alerjisine zemin hazırlar.

toz taneleri göz alerjisine neden olur

GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır.

Göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar

Göz kapağının göz içine batması

Tıkanan göz yaşı borusunun akabinde gelişen burun akıntısı

Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar

Yüz ağrısı

Göz kapayıp açmada zorlanma

Işık karşısında hassasiyetin artması

Gözün bulanıklaşması ve görme kaybı

Göz içinde sürekli olarak iltihap kitlelerinin çıkması gibi belirtiler göz alerjisine tasvir eder.

göz alerjisi nedir

GÖZ ALERJİSİNE NE İYİ GELİR?

Buz kompresi göz şişmesini indirmede bi hayli etkilidir. Lakin uzun süre hazırladığınız buz torbalarını göz üzerinde tutmayın. Çünkü bu göz damarlarına aşırı hasar verir.

göz şişmesi ve kızarması gibi durumlarda soğuk su torbasını göz bandı ile tutun

Bahar aylarında evler genelde güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Evin hava alması sağlanır. Böylelikle alerji olma ihtimali düşer.

Lensle dışarı çıkmak veya güneşe bakılmaması uzman kişiler aracılığıyla tavsiye edilir. Ayrıca bu aylarda lens temizliğinde normalinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

alerjisi olan kişilerin lens takarken hassas olması gerekir

Siyah çay torbaları iltihabi kurutmada bi hayli etkilidir. Bundan dolayı ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat beklemede bırakınız.

Ayrıca Bakınız.  Kakaolu puding kilo aldırır mı?

Gün içinde havuç ve ıspanak gibi göze iyi gelen besinler tüketerek göz içindeki vitamin ve mineral değerlerini artırın. Bunun yanında göz hastalıklara karşı daha sağlıklı olur.Cevap bırakın