Bilge kişi: Faydalı ve işinize yarar bilgilerden oluşan güncel paylaşımlar yapan bilgi portalı. Bilge kişi kimdir?, Bilge kime denir?

Gün gün koronavirüs belirtileri nelerdir?

Tüm dünyayı kasıp kavuran salgın koronavirüs belirtileri ile ilgili detaylar etraftaki insanlar tarafından araştırılıyor. Hemen hemen 1 yıldır tüm dünya çapında tesirini sürdüren koronavirüs hakkında yapılan bir araştırma neticesinde yüksek ateş belirtisinin yedinci günde belirdiği yaşandı. Peki Koronavirüsün gün gün yeni belirtileri neler?

İnsan vücudunda özellikle solunum yollarında ciddi semptomlara yol açan virüsün kuru öksürük ve yüksek ateşe yol açtığu bilinen koronavirüs tesirini tüm yurtta sürdürmeye devam etmekte. Lakin covid-19 virüsünün birçok farklı belirtisi daha bulunuyor. Bunun yanı sıra uzman kişilera göre salgın sürecinde bu hastalığın semptomlarını bilmek ve buna göre kişinin kendi vücudundaki semptomları fark edip önlem alması oldukça önem taşıyor. Ülkemizde de görülen koronavirüs hastalığında uzman kişiler her fırsatta bu salgının semptomlarına karşı vatandaşları uyarıyor. Ülkemizde de yükselen vaka rakamlarıyla birlikte vatandaşların corona virüsü belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olması ve kendi vücudunda yer alan semptomları fark edebilmesi oldukça önem taşıyor. Dünya üstünde konuyla ilgili yapılan araştırmalarda salgının gün gün insan vücudundaki semptomları sıralandı…

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ EVVEL ATEŞ VE BOĞAZ AĞRISI YAPIYOR!

1-3. gün

Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar.

Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir.

Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

4. gün

Boğaz ağrısı şiddetlenir.

Ses boğuklaşır.

Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir.

Hafif baş ağrısı ile beraber ishal başlar.

5. gün

Boğaz ağrısı şiddetlenir.

Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir.

Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur.

Eklem ağrıları görülür.

6. gün

Kuru öksürük başlar.

Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir.

Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar.

Farklı zamanlarda nefes almada zorluk yaşanır.

Ayrıca Bakınız.  Dil rengi ve hastalıklar nelerdir?

İshal ve kusma şiddetlenir.

7. gün

Ateş 38 dereceye yükselir.

Öksürük ve balgam çok şiddetlenir.

Vücut ve baş ağrılarıyla beraber kusma çok şiddetli bir hale gelir.

8. gün

Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir.

Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir.

Öksürükle beraber baş ve eklem ağrıları son derece artar.

Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

9. gün

Tüm belirtiler şiddetle artar.

Yüz yahut dudaklarda mavileşme görülür.

Öksürük ve balgam çok şiddetlenir.

Vücut ve baş ağrılarıyla beraber kusma çok şiddetli bir hale gelir.

Bu belirtilere sahipseniz hemen tıbbi yardım alın.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNDEN AÇIKLAMA!

Aniden ortaya çıkan Korona virüsü tüm dünya devletlerini hareketlendirdi. Ölüme yol açan Corona virüsü akciğeri iflas ettiriyor. Dünya Sağlık Örgütünü de harekete geçiren virüs hakkında geniş bir şekilde çalışmalar başladı.1960 senelerinda ilk kez tespit edilen Korona virüsü burun boşluklarından akciğere indiği tespit edildi.Buradaki tüm hücrelerde ciddi deformasyona yol açan koronavirüs akciğerin tamamen hasar almasına neden olur. Lakin hastada ilk evvel hafif burun tıkanıklığı ve öksürme belirtileri gösterdiğinden kişi korona hastalığına yakalandığının farkına varmıyor. Bu da virüsün hızla vücutta ilerlemesini sağlayan sürece yol açar. Hayvanlardan insana geçen ve insandan insana solunum yoluyla bulaşır. Bu zamanda de genel olarak virüsler mutasyona uğrar. 2019 yılının son ayında görülen ve 2020 yılının 3. ayından bu yana tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüsün Sars-Cov virüsüyle yüzde 80 benzerlik gösterdiğini sözlerine ekledi

KORONAVİRÜS DENİZ VE HAVUZDAN BULAŞIR MI?

1 Haziran itibariyle normal bir hayata geçildi. Lakin uzman kişiler normal hayatın rahatlık olmadığının altını çizerek ikazlarda bulundu. Koronavirüse yakalanan ve atlatan Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Doç. Muhammed Emin Akkoyunlu, normal hayata dönme sürecinin nasıl olması gerektiğini açıkladı. Aynı zamanda en fazla incelenen sorunlardan biri olan havuz ve denizden virüs bulaşır mı? soruna cevap verdi:

Ayrıca Bakınız.  Stresin İnsan Hayatına Etkisi

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hava ve temas yoluyla insandan insana geçer. Özellikle toplu alanlarda hızla yayılır. Lakin hayvandan insana nasıl bulaştığı hala belli değil. Corona virüsü hava ile temas ettikten bir saat sonraya kadarda yaşayabildiğinden yaşandığı mekanlardan uzak durmak gerekir. Bu yüzden Çin havalimanında karantina bölgesinde ciddi bir dezenfekte yapıldı. Lakin uzman kişiler gerekmedikçe uçuşların iptal olmasının daha faydalı olacağı yönünde bilgilendirmelerde bulundu. İnsan vücudunda sinüs yollarına yerleşerek devam etmekte. Sars virüsüyle örtüşmesine rağmen ilk günlerde ateşlenmeye neden olmuyor. Vücudun korona virüsü fark ettiği andan bu yana ateşlenme görülür.

CORONA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Normal grip gibi başlıyor. Lakin 3 gün daha sonra şiddetli öksürük göğüs ağrısıyla devam eder. Kuluçka dönemini tamamladığından vücudun direncini hızla düşürür. Gün geçtikçe ateşlenme,terleme, ağız kuruluğu, balgamlı öksürük, sinüs yollarında tıkanıklık, nefes almakta zorlanma gibi belirtiler yaşanır. Belirtiler gün gün şiddetini artırır. Bağışıklık sistemi antikor üretmesine rağmen bu tamamen vücudun fonksiyonlarını ters etkiler. Aşırı ateşlenmeye maruz kalan kemiklerde ağrılarda görülür. Bazı uzman kişiler Sars kadar ciddi bir virüs olmadığını lakin hemen tespit edilmediğinde ölüme yol açacağını vurguluyor.

CORONAVİRÜSÜNÜN NASIL TEDAVİ EDİLECEĞİ VAR MIDIR?

Virüsün etkileri hastanın bağışıklık sistemine göre değişir. uzman kişiler bazı bireylerde şiddetli belirti yaşanmadan hafif atlatılır. Bunun içinde ilaç nasıl tedavi edileceği sağlandığını belirtiyor. Lakin bağışıklığı zayıf olan özellikle C ve D vitamini eksikliği olan bireylerde şiddetli ilerler. Bunun için tedavinin başlangıcında sıvı desteği sağlanır. Çünkü korona virüsü hızla vücutta sıvı kaybına yol açar. Ateş düşürülür. Aynı zamanda ağrılar içinde yüksek dozda ağrı kesiciler verilir. uzman kişiler istirahatın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Bunun yanısıra virüsün yaygın olduğu alanlardan uzak durmanın daha sıhhatli olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Bakınız.  2021 Kırışıklığa Karşı En Etkili Doğal Krem Nasıl Yapılır

KORONAVİRÜSÜNÜN AŞISI VAR MIDIR?

Tüm dünyayı korkutan koronavirüsü bilim kişilerını harekete geçirdi. Özel aşı geliştirmek için gece gündüz çalışan bilim kişilerı aşı hakkında izahta bulundu. Hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükselen koronavirüsünün aşısının 20 ay içerisinde tamamlanacağı söylendi. Virüse enfekte olmuş insan sayısı ise 9 bin 809 kişi olduğu açıklandı. Aynı zamanda Türk bilim kişilerı da virüslerle ilgili önemler alınması yönünde açıklamalar yapıyor. Prof. Dr. Oğuz Karabay, virüslerden korunmanın basit yollarının olduğunu sözlerine ekledi Yüzyıllardır Anadolu mutfağından eksik olmayan soğan ve sarımsağın yanı sıra bir misafir gelince ikram ettiğimiz kolonyanın da virüsleri önlemek için tesirli yol olduğunu vurguladı. Bunun yanısıra Karabay, virüslerin ölümcül olmaları yönünde çıkan haberlerin hatalı olduğunu sözlerine ekledi Ünlü doktor ölümcül olmasının tek nedeni bağışıklığı zayıf ve yeteri kadar temizlenmeyen bireyler için geçerli olduğunu da açıkladı.Cevap bırakın